Pálava

• Česko Pálava – život zalitý sluncem

Pět kamarádů díky náhodě a starému kamarádovi zůstane na Pálavě místo dvou dnů na neurčito, a tím začíná jejich životní dobrodružství. Burzovní makléř Jaromír Kerndl (Patrik Děrgel), fyzioterapeutka Ája (Denisa Nesvačilová), svérázný flegmatik Michal (Michal Isteník), knihkupec Filip Kořínek (Jiří Panzner) a podnikatelka Iveta (Pavla Dostálová) si uvědomí, že odpočinek je stejně důležitý jako tvrdá práce. A že tyhle dvě věci musí vždycky zůstat v rovnováze, přesně vyvážené jako chuť lahodného vína. Pálava tak ukáže, že možná nastal čas pro životní změnu... Na Pálavu přijíždí partička kamarádů, bývalých spolubydlících z vysokoškolské koleje, kteří se tu každých pět let pravidelně schází, aby zavzpomínali na staré časy. V průběhu večera se pětice odtrhne od zbytku party, protože se spoustou z nich už si po letech nemají co říct. Toulají se vsí, až narazí na otevřený sklípek, kde jim je poskytnut azyl. Tam všichni pochopí, proč Michal přivezl zvláštní květináč se sazenicí slivoně, který nosí všude s sebou. Michal totiž přijel na Pálavu splnit Štístkovo poslední přání. Zemina v květináči je smíšena s jeho popelem, a tak ho tu chce vysadit na nějakém pěkném místě, přesně jak si Štístko přál. Za pár let se z něj bude pálit slivovice, a on tak bude žít věčně. Před samotným vysazením slivoně se rozhodnou užít si s kamarádem poslední večírek. Avšak víno s nimi udělá své, a tak se tento záměr promění v nezapomenutelné dvoudenní dobrodružství. Ostatní svůj odjezd pouze o den odkládají, a ještě netuší, že tak nečiní naposledy a z celé pětice se postupně stanou „Novopálavští“. Ve dvanácti epizodách prožijí nevídané dobrodružství, podívají se na život z jiné perspektivy, okusí novou práci, když někteří z nich začnou brigádničit ve vinařství nedaleko Křetic, a tím se prolnou jejich osudy se starousedlíky ze seriálu Vinaři. (TV Prima)

walkingdead

V Pálavě bylo pár dobrých herců (i pár špatných), ale pokud scénář stojí za hovno, tak s tím žádní herci nic udělat nemůžou. Aspoň si tedy autoři udrželi konzistenci, udělali 12 dílů a všechny byly o ničem. Tohle buranství fungovalo možná v Troškových filmech z 80. let, ale na Primě pořád nepochopili, že život na vesnici dnes vypadá jinak a Morava není zaostalá středoasijská republika. Ještě pár takových projektů a budu se muset zase rozvést, abych to nemusel (ani jako kulisu na pozadí) "sledovat"... ()

Trixinka

Pět rádoby kamarádů (o jejich přátelství jsem pochybovala celých 12 dílů) nemusí pracovat, mají asi neomezenou dovolenou, kterou se rozhodnou strávit na Pálavě v místních vesničkách. Ale jo, ono to mohlo fungovat, nebýt nulového scénáře, špatného obsazení a hlavně neustálého zdůrazňování, že na Moravě je všecko jinak. Ne není - lidé chodí normálně do práce, starají se o své vinohrady, kde musí tvrdě makat pokud chtějí mít úrodu, a opravdu nesedí celé dny na slunci a nevymýšlejí ptákoviny. Ze seriálu bylo dobrých pár minut, kdy se objevuje část postav ze seriálu Vinaři a Bolek se svým "bratrem". ()

ostravak30

Seriál Pálava vychází z oblíbeného motivu dneška. Tvůrci najdou nádhernou krajinu, zajedou si tam na pár měsíců, natočí seriál a předloží ho divákům. Stejně jako se divil Jaroslav Soukup, že si mu lidé chválí krásné záběry Šumavy, ale samotný příběh nebo zápletky je moc nezajímá, se asi diví tvůrci tohoto počinu, že jejich dílko nedosahovalo větší sledovanosti. Co ale chcete od takových umělců, kteří se podílejí na Ordinaci v růžové zahradě, Ulici či Bajkerech. Jak se dneska ukazuje, a filmaři to jaksi v hlavinkách poněkud nepochopili, krásná příroda sama o sobě nestačí, když zápletky jsou jak z opravdu hodně špatné komedie. Tvůrci, až na jeden nebo dva fakt povedené díly, zkrátka nedokázali vymyslet nic, čím by se Pálava měla stát až tak zajímavou. Tím spíš, když ji v určitých jasných aspektech lze brát jako pokračování Vinařů, ale bez různých hlavních postav a vysvětlení jejich zmizení či objasnění vztahových větví mezi postavami z Vinařů, ale nově se objevujících i zde. Zápletky nových dílů jsou navíc tak stupidní, že o správném Morávákovi, samozřejmě pouze za předpokladu, že vycházíme z tohoto seriálu, si lze myslet, že nemá prakticky co na práci, a to i přesto, že vlastní dlouhé lány vinic. Takový navíc jen pochlastává, prakticky neustále, celý den se pronudí anebo vymýšlí krávoviny, kterými by se zabýval. S nastupující generací to navíc není o moc lepší. Mladí si to přihasili na Jižní Moravu a teprve nyní objevili, jak správně žít. A hele...ono se tu nic nemusí, jen pít víno a ráno vstát. Kde brali na dlouhou dovolenou peníze, není známo. Jak to, že nikdo z nich nemusel do práce, není známo. Za to postava Pavly Dostálové už ví, že se bez práce žije lépe a tudíž ji opustila a ještě se strašně nazlobila na svého hrozně nezodpovědného manžela, že...světe div se, si chtěl práci ponechat. To je ale strašlivý manžel. Jediné, na co se dalo alespoň trochu dívat byli opravdu jen Boleslav Polívka a Jaromír Dulava. Ostatní postavy, přestože hrané slavnými a talentovanými herci, svůj prostor nedostali vůbec. Denisa Nesvačilová mi tady byla s tím svým chraplákem ohromně nesympatická až doslova protivná. Škoda...od někoho jako je Petr Kolečko bych čekal rozhodně víc invence, nápaditosti a méně divení se v médiích, proč to ti lidé nechtějí sledovat. ()

Tosim odpad!

Skutečně jsem netušil, že se někdy dočkám doby, kdy se mi v něčem bude líbit jen jeden herecký výkon (Michal Isteník) a zadek Denisy Nesvačilové. Začíná jít skutečně do tuhého. Termín "sračka" už je pro výtvory primy pochvala a adekvátní pojmenování jejich produktů zatím neexistuje. Vinaře a Pálavu (och, jak nápaditý název!!) spojují někteří herci, jejich obdobné role, role fiktivní Moravy, která skutečný život neviděla ani z Maglevu. Trapno, pokus o humor, trapný humor, nelogičnosti, nedomyšlenosti, lenost tvůrců vymyslet něco, co by aspoň předstíralo novum, stud, pokud jim nějaký zbyl, jim zřejmě nedovolil pojmenovat tuhle věc Vinaři II. Do opačné skupiny ale zřejmě patří např. Libor Bouček, kterému skutečně není blbé ještě natočit klip, ve kterém prostituuje za delší, blbější a nepřeskočitelnou reklamu, zřejmě, aby byla hovna od primy ještě víc načinčaná, ale mohla také pořádně smrdět. Vážně - pokud divák primák nevezme zbytek rozumu do hrsti a nepošle svou televizi s takovými pičovinami do prdele, bude si ta z něj dělat dojnou krávu ještě ostudnějším způsobem. Pořád je čas, ale už se krátí. ()

TheKleofa odpad!

Bez příběhu, bez pointy, bez jakéhokoli vývoje. Všechny ženské postavy zcela zbytečné. Plné nechutných a zastydlých klišé, kterými tvůrci pouze přiživují čecháčkovskou omezenost. Nebýt Polívky a jeho "bráchy", tak v seriálu není ani jediná světlá chvilka. Skutečně by mě zajímalo, proč někdo šel do takového vyprázdněného projektu, který od počátku neměl vůbec nic co nabídnout. ()

• Natáčení probíhalo tři měsíce na několika místech jižní Moravy. (SONY_)