Šokující Asie 1

• Hongkong Gu ling jing guai dong nan ya (viac)
Hongkong / Západné Nemecko, 1976, 94 min

Réžia:

Rolf Olsen

Hudba:

Erwin Halletz

Při sledování tohoto dokumentu si nejprve uvědomte, že lidé v červenci 1969 vystoupili na Měsíc. Kdo však neviděl Šokující Asii, neví, co se na světě ve skutečnosti děje. Vše, co uvidíte, bylo natočeno ve chvíli, kdy daná situace probíhala. Při čtení tohoto textu se tyto neuvěřitelné události někde dějí. Nic není zkresleno nebo upraveno. Prostě neuvěřitelné!!! Pálení mrtvol a fanatické obřady u Gangy. Čarodějové z Ashramu a mrtvá indická božstva. Náboženští fanatici z Taipusanského festivalu. Hotely lásky a sexuální festival v Japonsku. Hříšné zábavy transvestitů a hermafroditů. Tajemství a záhady asijských léčitelů. Senzační operace hermafroditů. Tetování jako umění erotiky. Sloní festival v Thajsku. Zápasy žen a trpaslíků. Stahování kůže zaživa. Muzeum sexu v Tobě. SM show... (oficiálny text distribútora)

Subjektiv

Vždy jsem upřednostňoval dokumenty, ze kterých jsem měl šanci se něco dozvědět, pochopit a poznat, před těmi, které se mě snažily šokovat a ohromit. Ani syntéza obého mi není cizí. Snahu šokovat dokážu odpustit dokumentu i tehdy, když se snaží člověka vyburcovat z letargie a přinutit zaujmout nějaký nelhostejný postoj. Ale jaký postoj by to mohl být zde? Jedině ten, že asiaté jsou bez výjimky banda šílenců, masochistů, hadožroutů, násilníků, transvestitů, kurev a uchyláků (ač záměr autorů je nejspíš právě opačný). Velmi chvályhodné, viďte? Dokument ve svém úvodu moudře tvrdí, že člověk, který chce Asii poznat, by neměl přivírat oči před jejími temnými stránkami. Pravda, ale on by je neměl zavírat ani před těmi světlými a indiferentními. ()

Kulmon

Opravdu šokující dokument, ve kterém si uvědomíte, že někteří lidští spoluobyvatelé této planety se liší i jinými věcmi než jsou šikmé oči. Začínáme lidmi, kteří si nechávají propichovat různé části těla. Gurmáni si pak pošmáknou na stáhnutém hadovi, leguánovi či dokonce netopýrovi. Mňamka! Poté se zlehka nakousnou různé sexuální praktiky, např. s koňmi, ovšem tentokrát výjimečně bez názornější ukázky. Bídu Asie posléze střídá upalování lidí. Pak navštěvujeme asijský bordel, který má jednu malou zvláštnost. Na první pohled krásné kurvičky totiž mají jeden bonus. Detailní pohled mezi nohy nás totiž utvrdí, že to jsou frajeři - transsexuálové. Zakončíme ženským a posléze trpasličím wrestlingem. ()

Big Bear

Nějak mi unikla doba vzniku tohoto bedekru. Nazývat to dokumentem je hodně nadneseno.. Už při úvodních titulkách, vybledlým barvám obrazu a hudebním doprovodu jsem se lekl, zda v balírně DVD omylem nezaměnili mé DVD za německý erotický film typu Emanuela... Ve finále jsem se vlastně ani tak moc nesekl. DVD zaměněno nebylo, jen štáb primárně zajímaly různé asijské erotické podniky a libůstky s tím spjaté. Zbytek byl dokořeněn výjevy z asijských tržišť, festivalů kde se zůčastnění uvádějí do transu, kremací zemřelých na březích Gangy a hermafrodity. V tom roce 1974 to asi opravdu mohlo fungovat na diváka jako cosi extra..(obzvláště u nás pokud to kolovalo jako padesátá video kope :-)) . --- Dnes, kdy je bohužel žalujících záběrů na zaživa stahovaná a krutě ubíjena zvířata pro lůži či maso z asijských tržišť plný internet, chirurgické operace kliniky vysílají on - line v přímých přenosech do TV a o erotice a pornu ani nemluvě - nemá na tomto snímku co šokovat. Ten si navíc neklade za cíl objasňovat viděné, pouze jej divákovi předkládá - bizardnost za bizardností. Divák však místo šoku bude spíše zhnusen. Zajímalo by mne zda některé záběry u nichž bylo vyzdvyhováno, že je ještě žádný štáb nepořídil, byly zachyceny na film skutečně poprvé..Pak by jistou dokumentární hodnotu přece jen měl.. .Aie je jistě zajímavá, ale některé její upatlané části o nichž je Shocking Asia 1 - bych v klidu vynechal * ()

Kusko.t2

Klasické ázijské mondo z ktorého som sa opäť niečo nové dozvedel – a to, že implantácia silikónového vankúšika sa do ženského prsníka zavádzala aj cez podpazušie. V balení známej série Shocking Asia sa nachádza okrem istej dávky kultúrneho šoku a zaujímavostí aj porcia ľudských zvláštností a erotických rozmarov, dopĺňajúcich sa navzájom v prijateľnom množstve, ktorého výsledný dojem tak získava štatút zaujímavého materiálu. ()

Vančura

Neuvěřitelný bizar, u kterého mi bylo jednu chvíli až na zvracení, a celkově to mnou dost otřáslo (hlavně to zabíjení zvířat snáším fakt špatně). Na jednu stranu to asi člověku tak nějak zvláštním způsobem opravdu otevře oči (byť spousta věcí se podle mě v běhu času už asi dost změnila), na druhou stranu mi tam tak nějak chybělo, proč by to měl člověk z našich zeměpisných končin chtít vidět, a hlavně co si z toho má odnést, protože takovýto monotematický výběr drastických a šokujících záběrů podle mě nakonec možná vypovídá víc o těch, kdo to natočili, než o těch chudácích, kteří jsou zde zachyceni... ()

Marze

Nejvíce mě šokovaly záběry stahování zvířat z kůže zaživa, trhání nohou netopýrovi zaživa jednu po druhé, brutálně strhnutý krunýř želvě. Opravdu pověstná asijská krutost vůči zvířatům a jejich iracionální postoj k bolesti. Ani Alláh nemá slitování s bezbrannými tvory. Zaujala mě myšlenka, že Krišna a Šiva jako propagátoři "ochutnávky rozkoše" před rájem, způsobili v Asii děsivý populační růst. ()

SOLOM.

První Šokující Asie patří do kategorie velice slabých dokumentů. Už jsem měl možnost vidět několik podobných snímků a musím říct, že tady jsem neviděl nic nového a už vůbec ne šokujícího. Žlutáci jsou prosto úplní odlišní a jejich kultůru asi nikdy západ úplně nepochopí, ale to se dělo na obrazovce není nic vyjmečného. Na celém světě existují lidi, kteří se dokážou uvést do transu a propichovat si kůži jehlami, nebo jinak se sebepoškozovat. Jediné co mě docela dostalo byla ta Indie a mrtvoly v řece. Tady je jasný důkaz toho, že polovina nemocí pochází z Afriky a druhá z Asie. Prasata jedna... ()

MikO_NR_1909

Už názov evokuje, že sa pravdepodobne nejedná o sprievodcovskú prehliadku historických artefaktov exotického orientalizmu. Že zámer tvorcov je šokovať, nie poučiť, že nie treba objavovať, ale vŕtať. V takomto duchu hypnózy teda bežný divák nahliada do zákutia úchylákov, tyranov, extrémistov, prespiritualizovaných obnažencov či nevšedných bláznov, fakírov a hlupákov. Aj napriek samoúčelnej zváranine vo vás časom precitne určitý pocit nadháňania, kedy neviete, čo uvidíte za 10 sekúnd, či to strávite, alebo odvrátite pohľadom (v horšom prípade sa dogrcáte). Sugestívne nepríjemná kamera v tomto robí zázraky, ale na podobnú tému uvítam menej vábivého rozprávačstva spôsobeného nadmerným šokizmom. Ten funguje, pokiaľ by bol predmetom symbiózy vzdelania a poznania. A tu konkrétne, je zaznamenaný len v minime týchto edukatívnych aspektoch. ()

K.I.N.G.

Šokující Asie, první část. Nemám příliš mnoho zkušeností s mondo filmy, vlastně jsem viděl akorát první tři díly Faces of Death, takže mi shockumentary přijde vždy jako něco nového, jako obrovský odklon od běžné filmové produkce. Popravdě, předem jsem moc nevěřil, že by mě dokument o tajích Asie dokázal nějak více zaskočit a přece. Byly tu věci, které už v dnešní době člověk zná, ale byly tu také věci, které se běžně nevidí a někdy jsem snad měl pocit, že takové bizarnosti, jako trpasličí wrestling nebo fašistické sadistické divadlo nebo co to bylo, neuvidíte nikdy nikde jinde, než právě v tomto dokumentu. Mně osobně přišlo nejvíc šokující a zajímavé odhalení tajemství dívek (hermafroditů) a jejich následná operace, tedy změna pohlaví, to bylo i na mě dost silné kafé. Shocking Asia byla pro mě zdrojem mnoha nových informací a také cením to, že si vyloženě nelibuje v brutalitě a nechutnostech, jako třeba právě Faces of Death, takže je sledování mnohem pohodlnější, i když teda běžný divák by tu stále ještě měl velké potíže dokoukat to do konce a v 70. letech mohl být tento snímek velmi pobuřující. Skvělý dokument, doufám, že další díly budou ještě lepší. ()

Martin741

Sokujuce to mohlo byt tak akurat v roku vzniku. Dnes uz znacne vycpele, nema cim sokovat. Hlavne nie filmuznaleho divaka, co namiesto filmovej teorie radsej zaviedol filmovu prax. 50 % ()

destroy83

Asijský mondo kousek, který naprosto vystihuje regule subžánru, jak svou kvazi dokumentárností, tak šokujícím obsahem, který nenechá diváka chladným ani dnes, natož v době svého vzniku v roce 1974. Ve snímku se dočkáme řady asijských libůstek doplněných komentářem autora, jako jsou pověstné otevřené přístupy k tématu sexuality, otřesné skutečnosti týkající se řeky Gangy, ve které se kromě popelu z mrtvých či ohořelých, tlejících těl omývají místní obyvatelé. Dále se divák dozvídá o sebepoškozujících praktikách doprovázejících náboženské obřady, o průběhu operací při změnách pohlaví a vymazleném asijském tetování. Co mě ovšem osobně dostalo, je divadlo se SM představeními s bondage praktikami a představením, které silně evokuje kultovní nazi exploitation fláky. Po filmařskén stránce působí dílko lehce nadprůměrným dojmem, ovšem nabízí řadu bizardnostní, které nejenomže zaujmou, ale navíc utkví v paměti na pěkně dlouho. Proto s klidným svědomím přihazuji i čtvrtou, určitě zaslouženou, hvězdu. ()

zette

Je pravda, ze po tech letech cloveka, ktery se alespon trochu zajima o deni ve svete dokument nijak nesokuje. Sice plynule prechazi z tematu na tema, nicemu se ale nevenuje dukladne ( snad u hermafroditu jsme se zastavili dele ). I tak je to ale dobre zpracovane a clovek se nudit v zadnem pripade nebude. Mne to uteklo velice rychle. A jen jsem se usvedcil v tom, ze Asie je nejkrasnejsi nejzajimavejsi a memu srdci nejblizsi kontinent. ()

Kaferano

Byla jsem zvědavá, jestli mne dokáže šokovat dokument ze sedmdesátých let. Nechutných věcí tam bylo dost, ale musím přiznat, že minimálně dvě věci vzbudily mou pozornost. Netušila jsem, že už v té době si mohl japonský muž koupit v obchodě konzervu s použitým spodním prádlem. Škála tohoto zboží je šokující, můžete najít prádlo, které vysvlékla čistá panna až po prádlo po všech čertech zaneřáděné. SUPER brigáda, u nás chudé studentky většinou obrací burgry v Mekáči :D Ale teď to vážnější téma, a to je osud hermafroditů, kteří se vyskytují myslím v Asii opravdu v hojnějším počtu než v Evropě a Americe. Věděla jsem, že obojpohlavnost není jen problém či výsada hlemýždě zahradního, ale nahlédnutí do zákulisí lidských jedinců jsem viděla prvně. Jejich životy se redukují buď na pobyt v jakýchsi potupných ghetech asijských bordelů nebo musí podstoupit bolest, aby mohly/i prožít něco z normálního života. Vzbudilo to ve mně empatii k těmto mnohdy krásným ženám, kterým narostlo plnohodnotné! pánské přirození... A teď ke kvalitě dokumentu samotného. Není valná, poškozuje ji povrchnost a neuspořádanost témat. Jednotlivé náměty jsou totiž zajímavé a zasloužily by zpracovat zvlášť a na vyšší úrovni. ()