Ve znamení štíra

(festivalový názov)
  • USA Scorpio Rising
Krátkometrážny / Experimentálny
USA, 1964, 30 min

Film převratný v mnoha ohledech, fascinující montáž, kombinující homoerotické záběry brooklynského motorkářského gangu s archivním materiálem a obrazy amerických kulturních ikon. Popový soundtrack slouží jako ironický kontrapunkt. Snímek vytvořil nový filmový jazyk, který můžeme považovat za prototyp hudebního klipu i formátu reality TV. Jeho styl ovlivnil mnoho režisérů, včetně Rainera Wernera Fassbindera, Martina Scorseseho nebo Quentina Tarantina. Anger prohlašuje, že ke svému rozsáhlému soundtracku získal všechna potřebná autorská práva. Dnes by něco takového přišlo na miliony. Film se postaral i o průlom v právní oblasti. Během jeho premiérového uvedení bylo hollywoodské mravnostní oddělení upozorněno, že se jedná o pornografii. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu Kalifornie, který dospěl k závěru, že se jedná o snímek s „pozitivním společenským obsahem“. (oficiálny text distribútora)

dwi

Díla Kennetha Angera, představitele amerického undergroundu 60. let, mě nechávají víceméně chladným a ani nejoceňovanější Scorpio Rising na tom nic nezměnil. Neustálé frenetické vyzdvihování tehdejších ikon - burácející motorka, nesmrtelné americké šlágry, mýty rebelanství v podobě Marlona Branda či Jamese Deana - jsou paralelně propojovány s ikonou křesťanství - Ježíšem - a se symbolem fanatického "sektářství" - Hitlerem, potažmo nacismem. Ironický nadhled, s kterým režisér důmyslně pracuje prostřednictvím montáže/rapidmontáže, je asi největším tahounem tohoto experimentu. ()

ancientone

Nosný polhodinový experiment Kennetha Angera predstavuje frenetickú podobu hudobného videoklipu, prevratný prístup k spojeniu hudby s obrazom, prepájajúci motorky, kožu, homoerotiku, náboženské výjavy, nahotu, svaly a motorový olej, popkultúrne ikony, blasfémiu a slasť. .......... Angerovo odvážne narábanie so strihom, juxtapozíciou, hudbou, montážou vytvorilo nepostrádateľné dielo americkej avantgardnej scény a filmových dejín, manifest filmovej slobody s podobou Walpurginej noci. ()

Rozjimatel

Experimentálny film, v ktorom jasne víťazí forma nad obsahom. Je prelomový svojou stavbou (spojením obrazu a hudby za použitia svižného strihu), ktorá je základným kameňom neskorších hudobných videoklipov a ktorá pôsobí miestami celkom podmanivo. Podstatne horšie to už ale je s obsahom - čo už je také zaujímavé na tom, ako si niekto dlhú dobu skladá a leští motorku, oblieka sa do kože, alebo si číta komiks? Akýsi náznak obsahu je ten spoločensko-satirický motív o vplyve médií, náboženstva a ideológie, ale z môjho pohľadu je spracovaný tak nijako. To, čo bolo v danej dobe silne provokatívne, pôsobí dnes už len ako taký slabý čajík (len som sa pousmial nad tým, že sa dielo dostalo až pred najvyšší súd a že bolo dokonca označené za pornografiu (!)). Nakoniec je tak na filme najlepšie to, čo bolo myslené ironicky - vtedajšia popová hudba. ()

Javert

"Film to byl dobrej, ale s náma to nemělo absolutně nic společnýho. Všem se nám to líbilo. Ale pak sme vylezli ven a uviděli tyhle články vo nás, slepený jako reklama. Ty vole, to byl naprostej fixl. Mraky lidí na to nalítnou a my budem muset poslouchat kecy, že sme přihřátý. Viděls, doprdele, jak ty bejci byli voháknutý? A ty jejich sráčovský motorky? Nesnaž se mi namluvit, ty vole, že s tímhle máme my něco společnýho." - reakce jednoho "Pekelného anděla" na zjištění, že jako reklama na tento film, bylo použito koláže novinových výstřižků týkajících se právě gangu Hell's Angels.(H. S. Thompson - Hell's Angels) ()

Radko

Koža a kov. James Dean a Marlon Brando. Ježiš Kristus a Adolf Hitler. Komix a Lucky Strike. Nahé hrude a lebka s hnátmi. Mačky a škorpión. Kokaín. Kenneth Anger v jeho najslávnejšej jazde s extrémne nízkym rozpočtom. Prvú tretinu tvorí akoby inštruktážny film pre milovníkov kože o tom, ako si vyleštiť a zoštelovať v garáži motorku. Zvyšok tvorí, prostredníctvom montáže záberov, ukázaný okultný rituál. Uvidíte paralelné prestrihávanie záberov nemého filmu o Ježišovi s apoštolmi so zábermi odviazanej homo párty, či lebkovú omšu v znamení hákového kríža. Z tohoto nič dobré nekuká. Adorácia mužských tiel, naolejovaných strojov a kože. Výsmech a popretie kresťanských symbolov prostredníctvom oslavy násilia a smrti, ktorá má byť vykúpením z doterajšieho marazmu. Všetko sa odohráva v hudobnej kulise amerických populárnych hitoviek 50. a 60. rokov. Irónia alebo popretie ikon konzumu ? Anger ovplyvnil mnohých, ale uvažujem, či práve toto nebol smer, z ktorého sa postupne zrodili ďalšie oslavované režisérske celebrity, ktoré ma aj so svojimi úchylnými buzerantskými podivnosťami doslova odpudzujú. Toto je ale iná káva. Umný zostrih, nadhľad a celkové nakopnutie spoločenských tabu. A taktiež ten undergroundový feeling celého filmu. Ale: Dobre si rozmyslite do čoho idete ! ()

• Snímka naznačuje akoby dimenziu motorkárskej kultúry, zrovnáva rituály s fašizmom aj s kresťanstvom a je pripomienkou silného vplyvu médií, podľa ktorých ľudia často prispôsobujú svoje správanie obrazom, ktoré v nich vidia. (Biopler)
  • Anger stavil pri výbere hudby na ironický nádych. Keď si jeden z protagonistov pripravuje svoju motorku, zjaví sa smrtka nad jeho hlavou a v piesni zneje: “Môj priateľ je späť a ide po tebe.” Takto ironicky je spojená záľuba v motorkách so sebevražednými sklonmi, pričom sa k tomu režisér vracia ešte skrz komiksy. (Biopler)