Když se všechno po*ere: Woodstock 99

• USA Trainwreck: Woodstock '99 (viac)
USA, 2022, 2 h 23 min (Minutáž: 45–52 min)

Réžia:

Jamie Crawford

Hudba:

Jon Opstad

Jonathan Davis, Gavin Rossdale, Fatboy Slim, Jewel Kilcher, James Brown (a.z.), Sheryl Crow (a.z.), Dexter Holland (a.z.), Bill Clinton (a.z.) (viac)

Festival ve Woodstocku v roce 1969 sliboval mír a hudbu. Jeho obnovená verze po třiceti letech se ale nesla ve znamení nepokojů a brutality. Proč se to celé tak zvrtlo? (Netflix)

GTS_PUNK

Trojdielny dokumentárny seriál streamovacej služby Netflix prináša divákovi pohľad na príbeh hudobného festivalu Woodstock 99, na ktorý história spomína predovšetkým nie kvôli hudbe, ale pre všetko ostatné, čo sa na ňom udialo. Dlho "zabudnutú" udalosť do povedomia širšej verejnosti pomohli dostať až dve dokumentárne spracovania. Okrem tohto ešte o rok staršie dielo z dielne HBO s názvom Woodstock 99: Peace, Love, and Rage. O príčinách absolútneho úpadku festivalu aj o obsahovej kvalite dokumentu HBO si, ak máte záujem, môžete prečítať v tejto recenzii. Príčiny rozoberať znovu aj v tomto prípade preto nemá zmysel. Čo však zmysel má, je pozrieť sa na kvalitu počinu z dielne Netflixu, rovnako aj jeho porovnanie s dokumentom, ktorý vytvorilo HBO. Základ aj v tomto prípade tvorí zmes materiálov, ktorými sú televízne, pay-per-view a amatérske zábery, doplnené o rozhovory s ľuďmi, ktorí sú s týmto festivalom, uskutočnenom v júli 1999 v newyorskom meste Rome, nejakým spôsobom spätí. Po obsahovej stránke dokument ponúka v troch epizódach zaujímavý a atraktívny pohľad na tri dni, ktoré sa začali ako spomienka na pôvodný Woodstock z roku 1969 a skončili sa ako presný opak. Výraznou črtou týchto troch epizód je zároveň skutočnosť, že - na rozdiel práve od dokumentu HBO - tvorcovia na Woodstock 99 a všetko s ním spojené nazerajú oveľa triezvejšou a umiernenejšou optikou. To je v prípade Netflixu a ich filozofie do istej miery pozitívnym prekvapením. Samozrejme, aj tu možno nájsť kritiku (a nie je jej málo), ale snaží sa byť objektívna. Vo väčšine prípadov sa jej to darí, čo je v konečnom dôsledku pre dokument ako taký z diváckeho hľadiska iba plusom. Subjektívny pohľad, že za všetko, čo sa na Woodstocku 99 po*ralo, môžu young white males, sa tu, našťastie, nevyskytuje. Trainwreck: Woodstock '99 je nielen, ale aj preto v konečnom dôsledku kvalitatívne lepším kúskom, ktorý sa zaoberá problematikou tohto hudobného festivalu. Rozdelenie na epizódy - dni je takisto plusom. Zaujímavé a atraktívne dielo predovšetkým po obsahovej stránke. Nero nespálil Rím, Rím spálili návštevníci Woodstocku 99. ()

MFloyd

Asi jsem čekal víc, přeci jen, hype to má celkem vysoký a téma je zajímavé, mě třeba doteď zatajené... Ale, celkově je to bohužel hodně natahované, a přitom ne zas tak obsahem naplněné. Nicméně rozhodně stojí za to vidět, jak se "organizátoři" smaží ve vlastních ho... protože výmluvy, co dokázali vypustit (ještě navíc se nechali natočit do dokumentu), jsou přinejmenším stupidní. Vlastně jsem čekal nějaké větší prozření z jejich strany, ale nakonec zjistíte, že je lehčí hodit vše na zúčastněné. ()

Chuppa

Dobře natočený dokument o akci, která mě od té doby nepřestává fascinovat ať už po hudební stránce nebo po tom co se stalo nakonec. Musel to bejt naprostej mazec, čistý devadesátky, zážitek na celý život u kterýho bych fakt chtěl bejt, Woodstock 99 baby! ()

sharkamell

Šílený. Jsem ráda, že všechny dosavadní festivaly, který jsem navštívila, byly v pohodě. No, organizace letošního Nova Rocku byla teda děsná, ale oproti tomu, co se dělo na Woodstocku 99, to byla procházka růžovým sadem :D Aspoň že ty kapely byly v poho (pokud teda publikum v tom řádění nepodporovaly, viz Fred D. z LB). A teď ještě zhlédnout dokument od HBO. ()

Maniax

No, jedno je po shlédnutí dokumentu jasný. Za ten bordel mohli jen bílí heterosexuální muži.   Jinak to teda musel bejt totální mordor. A ano, chtěl bych tam být. Once in a lifetime experience. ()

SAINTS

Netflix prichádza s trojdielným dokumentom,ktorý rozpráva o tom ako sa festival,ktorý mal osláviť 30 rokov od Woodstocku zmenil na remake Mad Max 🤣.Kde sa všetko žial posralo a tí najzúrivejší návševníci festivalu premenili na divokú hordu pripravenú devastovať všetko.Trojdielný dokument je založený  na mnohých svedestvách tých,ktorí tuto udalosť zažili.Organizátori aj po rokoch odmietaju svoju zodpovednosť za toto fiasko.Vypočujeme si aj členov technického timu,bezpečnostných pracovníkov ale aj vtedajších tinedžerov a novinárov z MTV-festival bol vysielaní live.Vypočujeme si aj výpovede Jonathana Davisa (Korn) či Fatboy Slima,všetci roprávajú ako prežili tento festival.Režisér zhromaždil množstvo archivných záberov,ktoré ukazuju postupné zvyšovanie napätia počas troch dní,aj to ako návštevníci po tom čo si uvedomili,že sú podvedení rozhodli sa všetko rozbiť.Výbuch násilia o ktorom svedkovia rozprávajú aj po viac ako dvadsiatich rokoch je pre ních stále rovnakym zvrušením a fascináciou a pre monohých zostáva najpamätnejšim okamihom ích existencie. ()

oasismanik

Omnoho lepšie spracované ako ten HBO dokument asi rok dozadu, menej feministických kecí, viac autentickej "akcie". Ale je celkom očividné, že tvorcovia nemali ani omylom materiál na tri epizody a omnoho viac by tomu svedčala jedna dlhšia časť ako regulérny dokumentárny film. ()

Emjecko

Woodstock 99 byl (mimo jiné) neúmyslný sociální experiment, kterak nezanedbatelné množství mladých lidí naloží s maximem svobody a minimem zodpovědnosti. Bez ohledu na demenci pořadatelů podpořenou jejich honbou za mamonem nic, NIC neospravedlňuje agresivitu návštěvníků. Bagatelizace jejich násilného a destruktivního chování pouze připravuje půdu podobným primitivům i do budoucna, kdy se někteří ani po letech neštítí obhajovat slovy "taky jsem tam vlítnul, když to dělali úplně všichni". Na místě bylo cca 250k jednotlivců, každý zodpovídal sám za sebe a KAŽDÝ měl na výběr, jestli se zachová rozumně či nikoli. Cca 100k lidí festival opustilo. Ti, co zůstali, zůstali dobrovolně, čímž přispěli ke zkáze, ze které viní všechny jen ne sebe, aby druhým dechem dodali: "Jo, rozhodně. Určitě. Jela bych zase". Pokrytectví v čiré podobě. Lang měl v jedné ze svých posledních vět pravdu: "Prostě jsme tam měli idioty." ()

Mire

Parádny dokument o festivale, aký už nikdy nebude. Vidieť kapely ako Limp Bizkit, Korn, Metallica, Red Hot Chili Peppers, Creedm Megadeth či Offspring v ich vrcholových formách a k tomu zažiť celú tú atmosféru slobody a rebélie muselo stáť za to aj skrz otrasnú organizáciu, horúčavy, pretekajúce toitoiky a predražené jedlo a pitie. Toto musela byť v danej chvíli tá najväčšia párty na svete, pre väčšinu zúčastnených zážitok na celý život. Vďaka autorom aspoň za sprostredkovanie tohto dokumentu so spoveďami organizátorov a niekoľkých zúčastnených. ()

Parabot

Shodou okolností se na Netflixu nedávno objevil i dokument o Karlu Zemanovi, ve kterém Terry Gilliam popisuje svoji vizi světa - společnost je tvořena střetem idealistů, snílků s bezelstnými vizemi a praktiků, kteří ideály těch prvních využijí, vyždímají, kontaminují, zmuchlají. A o tom je vlastně i Trainwreck. Michael Lang, člověk s konstantním úsměvem, chtěl znovu, na konci devadesátých let, oživit ideály květinových dětí prostřednictvím replikace jediné ikonické události, což už samo o sobě je naivní jak hudba Kelly Family. Najal proto produkční společnost, která chtěla v první řadě vytřískat vatu. Pořádně podojit mladé teenagery. Pro mír, lásku a dolary nahnali čtvrt miliónu nadržených lidí na rozžhavený beton, sebrali jim pití, nové dovolili koupit za cenu rovnající se HDP na hlavu v Nikaragui, lineup postavili na nu-metalových kapelách, protože láska, a na ochranku s úklidem se víceméně vy***li. A tento gigantický Stanfordský experiment mohl začít. Vlastně se jim podařilo zorganizovat také ikonickou událost ale naprosto na opačné straně spektra. Rovnováha světa díky Woodstokům 69 - 99 byla opět nastolena. Velmi zábavný dokument. ()

DonBraso

Prostě Woodstock 99. Ten kdo ho zažil asi může říct, že zažil na fesťáku už úplně vše a nemůže ho už nikdy nic překonat. Už z HBO mě to bavilo a Netflix přidal opět zase něco málo materiálu a použil i lidi z davu, což je jenom dobře. Jediná fakt kokotina tam cpát nějakou černošku z MTV, která si opět musí použít slova jako rasismus, me too...Jinak je pěkný, že pořadatel jako už v HBO vše popíral, tak zde byly i další lidi, který už to viděli né úplně v růžových brýlích. Tenhle mejdan, kde hořelo a lidi sralo, že je něco drahý..Tvl to byla doba..Dneska si každý jde napsat na CSFD nebo sociální sítě jaký to byl vejvar a dřív sis to šel rovnou vyřídit :) ()

wowylgu313

Tady se hodnotí zpracování dokumentu (což bylo prostě průměrné, obyčejný na dnešní rok natočený dokument na danou událost) nikoliv to co se dělo na Woodstocku 99 ... Vlastně jsem ani netušil že nějaký takový v tomto ročníku vůbec byl ... Viděl jsem x videí a dokumentů na Woodstock 69 ... Pak jsem narazil na toto dílo... No to se nám to trochu celé otočilo že... Kde přesně je ten klid a mír a láska? Absolutní krach a je jedno či to byla vina, jestli pořadatelů, který na tím chtěli jen vydělat veliké prachy , lidí, kteří údajně byli nespokojení  nebo vyhecovaní kapel což je jejich "práce". Prostě se to stalo. Je to takový ten osekaný velkorozbor ve třech dílech ale nechci si ani představit co se tam hrozného muselo stát některým jednotlivcům, zřejmě z větší části ženským... Dokumentu dávám myslím si že úctyhodných 60-65% protože bych možná očekával větší rozbor všeho. Např ta druhá půlka třetího dílu už byla jak, nemáme skoro žádné záběry, dáme co máme a uvidíme co na to diváci... a tomu co se vlastně stalo?, je to rozpolcené, být chlap tak první dva dny ok a pak rychle pryč ... třetího dne by jsem se účastnit už opravdu nechtěl. No být ženská.... Tak na konci prvního dne rychle pryč a doufat že budu furt panna. Peace :-* i když taková ta "ďábelská" stranka lidské bytosti ... Jak už na konci posledního dílu padlo: šla by jste do toho znovu? Ano! ... Prostě pípl no ... :D ()

BlueNeon81

Narodil som sa v rovnaký rok, ako vznikla stanica MTV, čiže patrím do tej povestnej MTV generácie. Môj otec patril do generácie "kvetinových detí". Na Woodstocku síce bol až v kine, keď ho dákym zázrakom premietali (síce oneskorene) v socialistickom Československu a vtedajšie štátne vydavateľstvo Supraphon vydalo aj u nás kultový 3LP boxset s výberom nahrávok z Woodstocku za Kčs 240,- Môj otec mi o Woodstocku rozprával ako o udalosti storočia a preto nebolo neobvyklé, že som ako 18 ročný túžil po podobnom zážitku. Akurát som si to nemohol dovoliť a tak som ostal doma a čučal na MTV. Vtedajšie média, vrátane MTV, prinášali správy o tom, ako moja generácia nepochopila myšlienku Woodstocku a stalo sa to, čo sa stalo a vďaka Netflixu som mohol, ako štyridsiatník, vidieť to, čo sa tam dialo. Dokument je skvele natočený a na rozdiel od iných mini-doku seriálov, celkom dobre odsýpa a každý diel sa venuje jednotlivým dňom festivalu. Krásne vidno, ako otec myšlienky Woodstocku bol naivný chlapík, ako spoločník chcel v podstate na tom zaryžovať a ako to bola organizačná katastrofa. Jedine, čo mi v závere chýbalo, nejaké obsiahlejšie vysvetlenie osudov jednotlivcov po udalosti. ()

MrEdDy

Nedávám pět, protože jsem z toho nadšenej, ale proto, abyste se na to podívali taky. Člověk si pak uvědomí jak se postupně mění myšlení lidí, co dělá davová psychóza, co vše se dělá pro byznys a jakou moc mají mimo jiné i ti co stojí s mikrofonem v ruce.. ()

Tomas_PO

Po dokumente od HBO - Woodstock 99: Peace, Love, and Rage (2021) (4/5), videnom len pred pár dňami, prichádza s rovnakou témou aj Netlix, no v podobe 3-dielneho seriálu. Výhodou je, že 3 cca 45 minútové časti sa dajú na pozeranie ľahšie rozložiť, pričom sú aj logicky rozsegmentované a to do jednotlivých festivalových dní. Oproti spomínanému dokumentu tak viac badať stupňujúce sa napätie a celkový vývoj festivalovej 'nálady'. Je tu rovnako viac rozhovorov so sekuriťákmi, medikmi, organizátormi, a to aj tých v druhom, treťom či ďalšom slede. Nielen s dvojicou tých hlavných. Je to ale pomerne stále decentné, diplomatické, možno aj kvôli spomínaným klauzulám o mlčanlivosti. Či z pretrvávajúceho strachu zo zodpovednosti. Veľmi veľa záberov je rovnakých - logicky. Síce to MTV celé natáčala už naživo, mobily ešte neboli, takže je to takmer jediný zdroj záberov. Viacero záberov je však nových, napríklad scéna s Fat Boy Slimom. Niektoré pre zmenu chýbajú (Moby), čiže je dobré pozrieť si oba dokumenty. Recenzia k Woodstock 99: Peace, Love, and Rage. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD