Když se všechno po*ere: Woodstock 99

• USA Trainwreck: Woodstock '99 (viac)
USA, 2022, 2 h 23 min (Minutáž: 45–52 min)

Réžia:

Jamie Crawford

Hudba:

Jon Opstad

Jonathan Davis, Gavin Rossdale, Fatboy Slim, Jewel Kilcher, James Brown (a.z.), Sheryl Crow (a.z.), Dexter Holland (a.z.), Bill Clinton (a.z.) (viac)

Festival ve Woodstocku v roce 1969 sliboval mír a hudbu. Jeho obnovená verze po třiceti letech se ale nesla ve znamení nepokojů a brutality. Proč se to celé tak zvrtlo? (Netflix)

krtek138

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Zatímco 69’ stál skutečně na pravých hodnotách, tak 99’ byl od začátku špatně nastaven. Výsledek už byl nasnadě. Hezká atmosférická věc, která ale paradoxně v poslední třetině lehce ztrácela tempo. ()

Hanys_

Jak tam někdo poznamenal "dav se vždycky chová jako tupá zvířata". Navíc jako bonus šílené nápady na stagi (např rozdat rozvášněnému davu svíčky, a když to tam pak začnou zapalovat, tak RHCHP hodí přídavek v podobě písně Fire). Asi by šlo dokument sestříhat na kratší stopáž, nicméně i tak mě ty 2 hodiny bavily dost. Krásné mytí rukou od pořadatelů, kteří se pořád tvářili, jak to všechno skvěle funguje. 7.5/10 ()

tenebrae86

Výborný dokument, který dost dobře ukazuje monstrózní atmosféru památného ročníku festivalu Woodstock. Z mého pohledu to byl asi jediný ročník, který za něco stál. Pořadatelé sice totálně selhali, ale podle všeho nikdo neumřel (na rozdíl od vychvalovaného 69. roku, kdy na festivalu umřeli hned dva lidé) a nic zas tak hrozného se nestalo. Prostě jen příliš mnoho lidí a trošku divočejší párty :). A palec nahoru pro Freda Dursta, ten se s tím nesral. ()

Tunri

Parádní dokument, ale chybí mi na konci nějaká sumarizace. Čísla, výčet věcí, co se tam nakonec stalo, kolik to stálo, jaké byly následky,... Jako by tomu chyběl čtvrtý díl. Na tomto festivalu vystopovalo hodně umělců, škoda, že tam není i víc o té hudbě (tedy i o těch dokumentaristicky nezajímavých show). ()

arcticsky

No jo - slavný pokus oživit atmosféru konce šedesátek tím, že budu prodávat třetinku vody za cenu basy piv. Hudba zde byla jistě extra dobrá, sledoval jsem tenkrát záznamy v TV. Jinak organizace hnaná chamtivostí a  zvládnutá na hovno. Obviňování jednoho z organizátorů směrem k zpěvákovi Limp Bizkit nebo jiných výtečníků ke kapele Korn jsou úplně mimo mísu...to byla naprosto standardní vystoupení a divit se tomu, že se dav "vlnil" může jen úplný vůl, který nikdy nikde nebyl. ()

Warhorr

Lidská zoo ? Planeta opic ? Válečná zóna ? ( '' To jsme někde v Bosně ne ? '' ) Říkejte tomu jak chcete. Je to PEKLO ! KUREVSKÝ ZASRANÝ A VELKÝ PEKLO ! Příběh očima samotných účastníků, pořadatelů, securiťáků, záchranářů ale i vystupujících, kteří to tenkrát zažili na vlastní kůži a mohou nám dnes povyprávět, jak se tahle šílená akce odehrála. Od backstage ke kotli, až po toitoiky. Tři dny totálního marastu, bordelu, špíny, smradu, bahna, kontaminované vody, drog, chlastu, nahoty ( bohužel tedy i znásilnění ), ale hlavně hudby. Třetí díl - třetí den = Třetí světová ! Jojo, když se snažíš udělat z festivalu takového rozměru hlavně business, pak počítej s následky. A že teda byly. Chvílema jsem nevěřil vlastním očím. Až se divím, že nikdo za ten víkend neumřel. Moralistický kecy jsou mi u řitě. Drogy jsem nikdy nebral, pít skoro nepiju, ale tohle bych chtěl sakra zažít !!! Jak vlastně na konci přiznává i pár zúčastněných, nejlepší zážitek v životě, na který nikdy nezapomenou. ()

lemonova

Strašne veľa deciek, strašne veľa voľne dostupných drog, snaha zarobiť strašné peniaze - a stal sa z toho  Armagedon. Miniséria len pre silné žalúdky. Keby som to nevidela na vlastné oči, neuverím. ()

fixaman

Dokument HBO vzbuzoval dojem, že návštěvníci na Woodstocku 99 jen trpěli. Tady ukázali to, co jsem už tušil. Že i když se to všechno neskutečně zvrhlo, pro většinu to byla ta největší jízda jejich života a Woodstock si užili. Taky bych na takovou party nikdy nezapomněl. Nejblíž tomu svojí chamtivostí v mém životě měl poslední Aerodrom, ale i když si to pořadatelé určitě zasloužili, ten fanoušci bohužel útokem nevzali. Škoda. Jinak další top dokument od Netflixu, užil jsem si každou minutu :-) ()

P.J.2

Vítejte na festivalu Woodstock 99, domě nenažraných promoterů, kteří chtějí udělat snadný prachy ale zároveň baště incestních puberťáčků, který doufaj, že si konečně štrejchnou i s někým jiným než je člen rodiny. Vše je zde dostupné, fety, chlast, nelegální a rozhodně neschválený sex, fekálie všeho druhu, jen to IQ se někam zatoulalo. Neváhejte a přidejte se k pestrému programu jako např. osahávání bab, ničení dřevin všeho druhu, hod daleký všemožnými předměty a jako zlatý vrchol? Pálení vseho hořlavého či nehořlavého, zakončeného sice menším ale o to familiérnějším vybuchem, na následky nehleďte, anonymita je jedna z předností této akce. NO TOMMOROW! YYYYEEEEEHHHAAAA!! ()

Kopi1

Velmi dobrý dokument o jedné z největších hudebních katastrof. Byly zde dobře vyobrazeny všechny důvody proč a jak se vše semlelo. ()

Lars

Dvě stovky tisíc lidí a největší akce doby. Rok 1991 v Moskvě a 1.500 000 lidí s kapelami AC/DC, Pantera či Metallica, která byla i na tomto ročníku Woodstocku. Moskva však také nebyla zcela bez násilí, pár lidí tehdy dostalo poctivou gumoléčbu od tehdejší ještě SSSR armády, ale toto se tam nedělo. A proč toto píšu? Po zhlédnutí dokumentu jsem se opět utvrdil v tom, že Amíci mají prostě svůj oddělený vesmír od okolního světa. Ať již zmíněná Moskva, německý Wacken, anglický Donnington nebo české metalové festivaly osazené tvrdými kapelami z celého světa. Zajímalo by mě, co by vystupující v dokumentu říkali na ně. Jasně, devadesátky byly jiné. Grunge na čas vystřídal spousty tehdejších kapel, aby stejně rychle vymizel, pak vznikly sestavy Korn, Limp Bizkit a jim podobné, které mě nikdy nebraly, na přelomu milénia pro změnu byly mainstreamem tlačeny grupy jako Linkin Park, jenž šly také mimo mě. Do toho tehdejší móda, subkultury, situace ve světě...Vše se nějak sešlo na onom Woodstock 99, aby si dodnes držel auru a vznikaly dokumenty, jako byl tento. Dokument nebyl vůbec špatný, ale hvězdu strhávám za závěrečné tlachy některých feministek. Zrovna současná doba je ještě horší, než byl rok 1999. ()

Razzor_82

"Sbohem Woodstocku 99, ty sráči!" Měla to být nejlepší párty na planetě ale zvrhla se v pekelnou destrukci!  Nikdo svou tvrdohlavostí nepřipouští selhání. Více zaostřeno na chamtivé promotéry než na divoké publikum.  Objektivnější než dokument HBO. Chyběla mi tam ale  zmínka o vystoupení mé top kapely Metallica :( 8/10 ()

NorseSword24

Nebudem klamať, celkom ma láka ísť na taký fesťák :D. O 69 som vedel lebo to bolo obdobie z ktorého mám hudbu najradšej. Ale aj ja by som vedel, že ta éra je preč a že vtedajšia (99) hudba nie je mierumilovná ako predtým. Zaujímavý dokument ktorý ma naozaj bavil, čo sa u mňa nestáva. ()

RobLord

Velká škoda, že chytří pořadatelé nepozvali SLAYER, NAPALM DEATH, CANNIBAL CORPSE a MAYHEM. Mohlo to být ještě zábavnější. ()

rublik05

Kdo by to byl řekl, že z hipísáckého míru a lásky se může nakonec vyklubat takový hukot. O devadesátkovém Woodstocku jsem nevěděl vůbec nic, takže tohle pro mě byla vlastně taková premiéra. Překvapili mě nejen účinkující, jaké si tam pořadatelé pozvali, ale především to šílené množství účastníků. Z dnešního pohledu taková návštěvnost působí jako něco naprosto šíleného a neuvěřitelného. Tak jako tak to musel být životní zážitek, to bez debat. Dokument jako takový působí uceleně, věnuje se téměř výhradně jen hudbě a festivalu, takže skoro žádné zbytečné odbočky nebo záběry o ničem. Ve třech dílech se povedlo kompletně rozebrat celý festival, všechny okolnosti i události s ním související, divák se také dozví něco o historie festivalu, nastíní se nějaký přesah do současnosti atd. Tvůrci oslovili vcelku široké spektrum lidí, kteří měli s festivalem co dočinění, promluví například pořadatelé, ostraha nebo několik účinkujících interpretů. Každý nabídne svou verzi, divák má tak možnost vyslechnout několik stran a udělat si sám názor na to, co se tehdy vlastně stalo. Za mě spokojenost, precizně, kvalitně a poutavě zpracovaná minisérie, která nenudí a také zaujme svou detailností. Hvězdu strhávám za to manipulativní podsouvání a propagaci hnutí Me Too, podle mě to v tomto dokumentu nemá co dělat. 8/10. ()

junxi91

První Woodstock z roku 1969 byl především o lásce, míru a vzájemné sounáležitosti. Poté se dlouho tento festival neopakoval, a to až do roku 1994. Zde vystupovali mí oblíbení Green Day, Metallica nebo Aerosmith. Tento ročník se zase nesl ve znamení deště, bahna a především házení bahnitých drnů na pódium - viz mud fight během koncertu Green Day. A tak se pořadatelé původního Woodstocku pokusili oživit staré myšlenky z roku 1969 a uspořádat Woodstock 1999. Jenomže doba se za třicet let posunula, a na konci devadesátek frčely filmy jako American Pie, Klub rváčů a také to bylo krátce po masakru na Colombine High School, při kterém dva frustrovaní studenti postříleli 12 svých spolužáků a jednoho učitele. V této atmosféře se konal festival Woodstock 99, kde vystupovaly opět mé oblíbené kapely, především The Offspring, Metallica, Rage Against the Machine, Korn a především Red Hot Chili Peppers. Ovšem prostředí festivalu nebylo pro návštěvníky zrovna přátelské - jednalo se o bývalé vojenské letiště, tedy o velkou, především betonovou plochu, s menší travnatou plochou, a hlavně bez možností se skrýt do stínu pod stromy. A to bylo velice důležité, protože teploty po celé tři dny festivalu přesahovaly tropickou třicítku, vyšplhaly se dokonce na 38°C. A to je pěkný hnus, člověk se neustále potí, jeho mozek se přehřívá a místo rozumu začínají převládat emoce a pudy. Nepomohly tomu ani astronomické ceny za jídlo a pití (láhev vody za 4 $), což všechny návštěvníky ještě více rozpálilo a vyvolalo to v nich hněv vůči pořadatelům. Navíc zde nebylo ani dostatek zdrojů pitné vody, toalet ani sprch. A tak se stalo to, co bylo nevyhnutelné. Všichni byli nasraní, jejich chování nemělo zábrany, na kameramany pořvávali ať jdou do prdele a do holek hustili, ať si sundají plavky a do Sheryl Crow ať jim ukáže kozi. Vzhledem k vedru se muži a také ženy rádi odhalovali a co udělá s nadrženým a nasraným chlapem pohled na neustálý zástup krásných koziček? Způsobí úplné odbourání veškerých zábran, obzvláště, pokud je odbourají také všichni ostatní, a davová mentalita se tak projeví v plné kráse. Holky byly nucely nechat si na ně šáhnout a v davu na koncertě byla každá koza řádně ochmatána. Nu-metalové kapely k agresivitě pouze přispěly a přilily hodně benzinu do již plápolajícího ohně. A oheň nakonec po koncertě Red Hotů skutečně vzplál, na mnoha místech vznikly vatry, a když už přestalo nasrané návštěvníky bavit tančit jako pohani kolem ohně, tak se pustili do nenáviděných stánkařů a bankomatů a vzali si vše, o co byli celé ty tři dny ojebáváni. Nezapomeňme také na roli drog - chlastu, extáze, houbiček, trávy a všeho možného, kterých tu bylo dostatek, což je ale na festivalech běžné. Prostě se to změnilo v peklo, plné živočišného násilí, brutality, nehorázného bordela a pravých pohanských orgií. Lidé absolutně ztratili zábrany a obyčejní mladíčci z Peace Patrol si s nimi neměli šanci poradit. Já se těm lidem však vůbec nedivím a zcela je chápu, tehdy totiž neměli TikTok a Instagram, aby si na nich stěžovali - tehdy byla přímější doba a svůj hněv obrátili správným směrem - proti pořadatelům a chamtivým stánkařům. Na závěr tohoto dokumentu nesmělo chybět trapné novodobé moralizování o tom, jak tehdy byly běžné a normální projevy rasismu a sexismu, zatímco dneska žijeme v krásné sluníčkové smartphounové době, kdy jsou tyto věci naprostým tabu a všichni vzkvétáme v lásce a míru, zatímco nás kapitalisti a korporáty neustále vojebávají, jak tomu bylo v roce 1999 a vlastně vždy. Ale dneska už si prostě necháme na tu hlavu nasrat, postěžujeme si na Twitteru a Facebooku, a ráno jdeme opět jako ovce na porážku do svých zaměstnání, kde nás zaměstnavatelé vykořisťují jako za Marxe. Vzhledem k událostem posledních dvou let bych rád vidět hněv z Woodstocku 99 po celém "vyspělém" světě, ale místo osvětlovacích věží, stánků, zábran a dřevených překližek z nich by hořely vily a sídla politiků, papalášů, majitelů korporací a všech zmrdů, kteří mají tento současný bordel na svědomí. Nasrat na falešnou morálku, nasrat na politickou korektnost, do prdele s MeToo! Tímto neobhajuji násilí na ženách ani vandalismus, ale když pohárek trpělivosti přeteče, tak se začnou dít věci, a ti nahoře si prostě pořád myslí, že jim nic nehrozí. Woodstock a jiné případy násilných demonstrací a rabování však ukazují, že revoluce může přijít kdykoliv. Na závěr dodávám, že vystoupení intepretů na Woodstocku 99 patří posledních mnoho let mezi mé nejoblíbenější koncertní záznamy na Youtube. () (menej) (viac)

cdome.82

Proč má smysl vidět? A) Libí se mi nu metalový kapely. B) Chci vidět threshold model kolektivního chování v praxi. C) Chci vidět panoptikum archetypálních postav (kapitalista-skrblík, hippie máma, woke novinářka, ne příliš bystrý hillbilly s mulletem, realitou nepolíbený, leč zapálený aktivista, Fred Durst a další). D) Libí se mi lidi pomazaní výkaly (kteří o tom ale zatím ještě nevědí). E) Vždycky mě zajímalo co se asi tak stane, když rozlícenému davu rozdám hořlaviny a ze stage jim začnu hrát Fire. F) Mám nostaligcké vzpomínky na rave parties. ()

Nix

Jo tento dokument splnil to, co jsem očekával. Dostal jsem i nějaké nové záběry či výpovědi, co jsem ještě neviděl. Každopádně pro lidi co neví, co byl Woodstock 99, tak je to ukázka toho, jak přesně se nemá dělat festival a co to může způsobit. Bylo tam spoustu věcí špatně, ale pokud máte rádi tvrdou hudbu, doporučuji některé sety zkouknout protože pár kapel ze sebe vydalo fakt maximum a předvedly opravdu skvělé výkony. A tady se nachází legendární set Limp Bizkit. A ono je jednoduché vinit ostatní, ale ten kdo píchá do vosího hnízda, tak to žihadlo pak přece jen dostane. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD