Když se všechno po*ere: Woodstock 99

• USA Trainwreck: Woodstock '99 (viac)
USA, 2022, 2 h 23 min (Minutáž: 45–52 min)

Réžia:

Jamie Crawford

Hudba:

Jon Opstad

Jonathan Davis, Gavin Rossdale, Fatboy Slim, Jewel Kilcher, James Brown (a.z.), Sheryl Crow (a.z.), Dexter Holland (a.z.), Bill Clinton (a.z.) (viac)

Festival ve Woodstocku v roce 1969 sliboval mír a hudbu. Jeho obnovená verze po třiceti letech se ale nesla ve znamení nepokojů a brutality. Proč se to celé tak zvrtlo? (Netflix)

NiWi

Nenápadný ale dost fajn dokument o jednom z největších festivalů na světě, který se zvrhnul v peklo. Díky autentickým záběrům dokáže dokument ideálně ukázat atmosféru festivalu, a jak se lidé postupně měnili z fanoušků hudby na zvířata. Výpovědi organizátorů a návštěvníků reflektují odlišné pohledy obou stran na věc, nastává kolize a divák má šanci si utvořit vlastní názor na to, kdo je v právu. Trochu normálně smýšlející člověk vsak pochopí, kdo je tu ten záporák (nenažraní korporátníci, kdyby to někomu nedošlo). Stopáž je ideálně vyplněná, rozdělena na tři díly popisující tři dny festivalu, který stejně jako dokument silně graduje. Navic Netflix tentokrát překvapivě netlačí tolik na pilu v hodnocení festivalu z dnešního pohledu, jako morální a kulturní katastrofu plnou nenávisti k ženám a podobně. 8/10 ()

Malarkey

Tak tohle je teda fušérství nejhrubšího zrna. To je totiž tak, když dělají festival lidi, kteří vůbec nerozumí muzice a dělají ho jenom kvůli dobrému pocitu v peněžence.  Dělat festival klidu a míru s nejtvrdšími komerčními kapelami Ameriky té doby se opravdu může dít snad jenom v Americe. Na tom line-upu zbýval snad už jenom Burzum a ten fesťák by byl dokonalej. Pak už by zbývalo tento dokument prodloužit o čtvrtý díl, kde návštěvníci obětovali na pódiu kozy... a nikdo by se nemohl divit. ()

xxmartinxx

Absolutně nemají materiál na tři epizody. Jakože absolutně. Což je obrovská škoda, protože tenhle materiál by se dal prostřihnout na skvělou věc. A není to ani tak, že by materiál nemohl existoval - loňský dokument HBO s poloviční stopáží byl o kus komplexnější. ()

choze

Před tímhle dokumentem jsem ani netušil, že nějaký Woodstock 99 proběhl. Proběhl a byla to epická a komplexní katastrofa, k níž přispěla řada důvodů i lidí z různých stran, které jsou tu všechny zastoupeny (organizátoři na různých levelech, vystupující hudebníci, přítomní novináři a návštěvníci). Nechybí ani hlavní organizátorské figury, které bohužel ani po těch letech neprojevily sebereflexi, ačkoli odpovědnost za celý debakl ležela hlavně na nich. Mluvící hlavy se střídají se spoustou dobových záznamů ze zákulisí i kotle, které z dokumentu dělají sugestivní výlet na pekelný festival. Místy je to sice mírně natahované, ale strhující téma to unese. ()

*CARNIFEX*

Prakticky "LIVE" prehliadka dementnej (nie len) mládeže a "inteligentných" usporiadateľov na festivale bez dohľadu, ktorý ani nemohol inak dopadnúť. Liberáli a zvrátení zástancovia dúhových pochodov by zrejme dostali orgazmus, no presne takto dopadne ten Váš svet bez pravidiel. Každý druhý v zábere na facku. Samotná "párty" je stará cez 20 rokov! Už vtedy bolo vidieť, akou hanbou je mládež bez morálnych hodnôt. Zaujímalo by ma, či je niekto vnútorne presvedčený, že by bola tá dnešná, bez "Big Brother-a" s obuškami za chrbtom, pri ďaleko väčších možnostiach neviazanej zábavy ako vtedy, čo i len o štipku lepšia, pričom zhadzovať všetko na davovú psychózu, je komplet mimo realitu. Rovnakú udalosť, spracovanú od HBO vidieť nemusím. Stačí mi totiž tento grc, ktorý však z celkového hľadiska, ako priblíženie niečoho, čo je absolútnym odrazom ľudskej inteligencie, hodnotím pozitívne. ()

Real Tom Hardy

Rok po úbohom počine od HBO sa témy notorického Woodstocku '99 zhostil adept na vytvorenie ešte väčšej kktiny – Netflix – a ja s údivom a úžasom musím uznať, že horšie nedopadol. Samozrejme, nevyhol sa kritickému pohľadu dnešnej optiky, netlačil však na pílu, predmetné ňou riešil len pár minút a, našťastie, drvivá väčšina z trojhodinovej stopáže sa venovala hudbe a samotnému festivalu z pohľadu logistickej katastrofy než častovaním ho ako sociálny a kultúrny armageddon, s výnimkou záverečného chaosu a anarchie opíc. Cením tiež pozvaných hostí, kde sa majorita z nich netvárila, že tak isto ako teraz uvažovala aj pred 23 rokmi. A na margo všetkého udiateho stačia len tri slová – čo kto čakal? ♪♫ (3.8.2022) (10.2.2024) ()

Pepinec

Kromě jinýho tenhle dokument říká, že jestli chceš bejt v Americe slavnej a mluvit s úsměvem do kamery, stačí zkusit zabít čtvrt milionu lidí za doprovodu hudby. Asi bych souhlasil s tím, že to mohlo bejt kratší, ale hlavně se podepisuju pod to, že takhle se dělá dokument. Dáš prostor všem a ukážeš všechno, co ukázat máš. Ta banda diletantů se chovala tak debilně, až se snad ani nedá věřit tomu, že to nebylo naschvál... ()

666teen

Jojo. Takhle to dopadá, když se zrezivělý van plný hippie sraček čelně srazí s korporátní nenažraností. Greedstock 99, motherfuckers! ()

pornogrind

Předem svýho komentáře musím o5 poděkovat uživatelce Ratchetka za tip na tento dokument. Sice jsem o něm věděl a zvažoval, že na něho kouknu ale až její tip byl tím impulsem proto abych si ho opravdu pustil. Teď už k dokumentu nebo spíš k samotnýmu Wodstocku 99.  Co se týče toho, že se to tak zvrhlo a že to dopadlo tak jak to dopadlo. Já se ani nedivím. Woodstock 69 byl úplně o něčem jiným. Jiná muzika a hlavně úplně jiná mentalita a myšlení lidí. Tady muzika k agresi přímo vybízela. Druhou věcí je, že tenhle fesťák byl dělanej vyloženě za vidinou zisku kdy si někdo chtěl pořádně namastit kapsu a na lidi se v podstatě sralo. Nějaký lepší zázemí pro návštěvníky prostě nebylo. Tady vůbec nešlo o lidi a o nějaký lásce a míru tudíž nemůže být ani řeč. Není tedy divu, že se to zvrhlo v takový inferno. ()

Marze

První dva díly popisují reálie na festivalu a třetí vyvrcholí řáděním frustrovaného davu z otřesných podmínek na festivalu a nečekaným koncem třetí den večer. Na toto téma doporučuji dvě knížky - Oldřich Mikšík - Hromadné psychické jevy a novou Jan Poněšický - Agrese, násilí a psychologie moci. Americká kultura je ve své podstatě založana na násilí. ()

Chrustyn

Komplexnější a informačně zajímavější verze nedávného HBO projektu o neslavném Woodstocku 99, kde se pokazilo absolutně vše a u hudebního festivalu se stala nefalšovaná apokalypsa. ()

marhoul

Devět kruhů pekla k popisu zrovna shlédnutého nestačí. Čtvrtce miliónu sjetých, ožralých, hladových, nemytých lidí s úpalem, nahatých a po pás ve vlastních hovnech, bych nepustila ani Nedvědy, natož KorN, Limp Bizkit nebo Redhoty, s jejich prudce vynalézavým songem k věci Fire! Drát do oka ve formě pozvání  křehké kopretiny Jewel na tento vymazlený monsterbál, pobavil. Jestli má někdo pocit, že ho totálně naplnil prudce metalový, rozuměj anarchistický dýchánek ve Vizovicach, tož tak ať si dá toto. Učebnicová sociologická studie stran chování frustrovaných jednotlivců v davu aneb jak člověk inklinuje přirozeně k primitivním pokleskům. Věřím, že účastníci v životě už nic většího/šílenějšího/dekadentnějšího nezažijí. Hieronymus Bosch předběhl dobu, nebo spíš dobře chápal, že se lidé nemění. Je to prostě v nás. stačí impuls, možnost, prostor. Viz. hrůzy války. To si dej, neváhej.  Pokud mívám nějaké výhrady k line-upu Colours of Ostrava, tak po tomto, přátelé: klidně buzipopík, opruzný indífolk, vřeštivé bolehlavové divoženy ala krákora LP, vystřelená Aurora nebo zas Zaz (rozjezdit!), už jsem ticho, beru i Dádu v duetu s Krajčem s písničkou napsanou těsně, než se hvězda odebere na nebe , hlavně ať je publikum O.K. . ()

Arsenal83

Festival degenerácie, kde dav promiskuitných, nafetovaných opíc nevie čo skôr od rozkoše. A mýlia sú slobodu so svojvôľou. Niečo podobné v malom máme aj dnes na Slovensku na Pohode. Na rozdiel od HBO dokumentu sa však Netflix prekvapujúco vyhol téme zlého bieleho muža, ktorý za všetko môže. Na HBO to bola sama homofóbia a útlak žien. ()

Pítrs85

"Doufám, že pár z nich nakopou do koulí a oni tak nikdy nebudou mít moct děti." Jestli byl původní a originální festival květinových dětí (fuck you, hippies!) oslavou lásky a sounáležitosti (no, nebyl, byl to festival drog a sexu), ten fejkovej o třicet let později byl festivalem anarchie, nenávisti k autoritám a kurevsky nezvládnuté pořadatelské služby. Prostě zbytečnost, kde největší hvězdou byli Limp Bizkit. Což je tak nějak všeříkající. "Sobota bylo peklo, a pak přišla neděle..." Dokument sám o sobě průměrný, co jich Netflix vysere dvanáct do tuctu. ()

Jenda

Problém netflixu je (mimo jiné), že se snaží všechno ukrutně natahovat. Ale fakt fest. Stejně jako tenkrát prodejci cenu pitné vody. Promotér se zřejmě poučil z výsledného dojmu dokumentu na HBO a tady už se aktivně nesnaží sabotovat sama sebe a nevystupuje jako prvotřídní nenažranej zlatokop. ()

luka4615

Po všech stránkách zcela průměrná (a promarněná) dokumentární minisérie, z níž se rozhodně dalo vytěžit mnohem, mnohem víc. Tak neuvěřitelný příběh jakým byl tento šílený festival by si to totiž určitě zasloužil. Škoda. (Netflix) ()

mm13

Ako zaznelo: Perfect (shit) Storm. Že najdokonalejšia búrka! Akurát (som spomenul už minule) sa mi prejedá ten "netflixovský", na poli dokumentov najjednoduchší možný formát - svedectvá, spomienky, subjektívne súdy, ale žiadne sprievodné slovo, žiaden ponor do širšieho kontextu, príčin vedúcich k danému momentu, nehovoriac o priamej konfrontácii dvoch táborov... Tentokrát im ale z toho, napriek vymenovanému, vyšiel vcelku postačujúci, aj keď zďaleka nie úplný obrázok... a hlavne (prečo tentokrát aj štvrtá *) - dal som to na jeden jediný záťah! (a čo som včera v noci ešte stihol nazrieť nazrel do Woodstock 99: Peace, Love, and Rage, tak tam to je, tam to celé, komplexné a spätne až do očí bijúce, tam TO je hneď od úvodu!) ()

Trevor

Rok 1999 a festival, v ktorom zdegenerovaní liberálni feťáci odhalili svoje pravé ONI...začnem od konca, je tam vyjadrenie istého novinára že celý svet neriešil nič iné...no mojko moje zlaté, tupučké, v tom čase som mal 17 rockov a toto som nezachytil ani okrajom. Prečo asi? Lebo som mal 17 rockov a môj mozog sa presunul o meter nižšie ako by mal byť, a zaujímalo ma iba jedno...či nájdem slečnu čo počúva Tři sestry-Dá dá dá...asi tak. Objavia sa náznaky že iba muži bielej farby pleti môžu za to, čo sa vtedy stalo, ale iba mierne...celkovo to považujem za objektívny dokument, čo je u Netlixu rarita. Absolútne nezvládnutá organizácia festivalu fetujúcej mládeže, 15 ročná pipka obleťená ako kurwa sa čuduje že ju sfetovanú prekotí 19 ročný sfetovaný chlapec čo nevie čo robí? Oceňujem jedno konštatovanie, spoločnosť podceňuje silu davu...mne stačili občasné výjazdy na vonkajšie zápasy môjho klubu, bolo nás 200 a bálo sa nás celé mesto, ak bol dobrý líder, čo takto masa 250.000 ľudí a kontrolovať ju? :-D. Jeden z mála objektívnych dokumentov Netflixu, áno sfetovaný dav pod kontrolou šialenca je obrovskou hrozbou pre všetkých... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD