ORIN

Film založený na skutečné události, kdy trojice mužů a dvojice žen přepadla nákladní vůz s dodávkou peněz. Příběh je vyprávěn retrospektivně - v úvodu filmu je ukázána samotná loupež bez bližšího vysvětlení, což v divácích pravděpodobně mělo vyvolat podobné pocity jako u čtenářů novin, kteří o ni byli druhý den informováni. Název filmu Ôkami (Vlci) totiž odkazuje ke zmiňovanému novinovému článku, kde právě tímto pejorativním označením je pětice nazvána. Divák si má tedy myslet, že jde o nelítostné zločince parazitující na systému. Film nám ale postupně odkrývá skutečnost, která je zcela rozdílná od úvodní premisy. Všichni (anti)hrdinové jsou velmi chudí a k rozhodnutí přepadnout dodávku je dotlačila bezvýchodná životní situace a nesplnitelný prodejní plán v pojišťovací společnosti, ve které jsou zaměstnáni. Šindó zjevně zobecňuje (lze chápat, že podobný osud potkal v 50. letech velké množství Japonců) a ačkoli mi jeho styl přijde poněkud angažovaný (nepřímá kritika americké okupace po druhé světové válce, kdy se Japonsko jen těžko zvedalo z krize), velice úsporný až minimalistický a poměrně "neosobní", přesto je Ôkami naplněn emocemi, lidskou sounáležitostí a silným příběhem. ()