Xeelee

Zajímalo by mě, proč má historickej životopisnej film v anglickém distribučním názvu porno. Protože nahota? SRSLY? Katsushika Hokusai je jedním z nejznámějších malířů a tvůrců barevných dřevořezů ukiyo-e, a už za svého života se proslavil především díly 36 pohledům na horu Fuji a skicáři Hokusai manga, který měl sloužit jako reference pro jeho žáky a silně ovlivnil budoucí stylizovaný styl kresby i mangu jak ji známe dnes. Kreslil ale i shungu, tehdější erotiku a porno. Ve filmu se hodně odkazuje i na tuhle část jeho tvorby, včetně zachycení vzniku Snu rybářovy ženy. Bez Hokusaie by asi dnešní porno s chapadly a chobotnicemi nebylo tam kde teď je. Nejradši bych mu dodatečně in memoriam udělil cenu za zásadní kulturní přínos pro celé lidstvo. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že byl hlavním inspiračním zdrojem zakladatele církve Létajícího špagetového monstra. Kromě kreslení film zachycuje malířovy vztahy s rodinou a spisovatelem Bakinem. ()

stub

Další důkaz Shindovy schopnosti dobře zrežírovat úplně cokoli a zároveň Ogatova umu zahrát snad jakoukoli postavu. Japonský Malíř a "dřevotiskař" zvaný Hokusai (mj.), žijící na přelomu 18.-19.stol., je poměrně vděčnou postavou pro tvorbu filmové biografie a této se nám dostane v plné šíři, od mladistvých let až k devadesátiletému, zlehka senilnímu starci. Shindo je empatický, přesto bývá jaksi nenápadně kritický - a to platí i zde. A byť jde v rámci jeho díla o kousek spíše průměrný, nelze jej nedoporučit, Hokusaiova egocentrická osobnost je rozvedena takříkajíc v plné parádě. V drobných rolích snímek zdobí např. Nobuko Otowa, Taiji Tonoyama, či Frankie Sakai. ()

ledzepfan

Sice dávám 3 rudé, ale zároveň musím jedním dechem dodat, že je to dobrej film. U mě to prostě jen kapku narazilo, protože jsem od filmu o Hokusaiovi čekal film zaměřený na jeho tvorbu a on je to z větší části spíš film o jeho nenaplněné touze k jedné pošahané ženské, o osudech vedlejších postav s Hokusaiem těsně provázaných, o stáří, o umírání.... Trochu jsem tak nepochopil, že se většina filmu zaobírá Hokusaiem v jeho začátcích, kdy se mu nic nedařilo, jeho práce moc nevynikala, neprodávala se a perspektivněji se jevilo prodávání chilli papriček.. a v bodě, kdy se mu začně dařit filmaři náhle nahodí zkratkovitou pasáž o hoře Fuji a vlně a pak hops skok do Hokusaie ve věku 89let..eéé? Tahle důchodcovská poslední třetina sice vyniká scénou kresby Snu rybářovy ženy (která je bezdebat tím nejlepším co film nabízí), ale jinak je to prapodivná absurdní hořká "komedie" o starcích nad hrobem (mimochodem, geronto-masky jsou zde hodně diskutabilní stylizace).. Na jednu stranu jsem cítil co tím vším Shido sleduje a oceňuju tenhle nepodlézavý a osobitý styl, ale na stranu druhou mi bylo prostě líto, že ta tvorba samotná zůstala trochu stranou. ()

fragre

Film ze života japonského malíře Hokusaie (1760-1848), známého především jako autora obrazu Velká vlna u pobřeží Kanagawa, který už je popkulturní ikonou. Mimo to však Hokusai vytvořil i množství erotických dřevořezů (zvláště Sen rybářovy ženy zde hraje velkou roli), což filmem není opominuto. Naopak erotické pnutí kmitá téměř celým filmem. Nevím, zda to odpovídá japonské tradici, či je to evropský romantický vliv, že je Hokusai zachycen jako osobnost značně excentrická, někdy až na samu hranici normálnosti. Nakonec nejpůsobivější jsou ale scény vlastního malování, obvzláště jakési šou za účasti obecenstva, kdy mistr namaluje dva vrabce na zrnko rýže, či kdy naopak pomocí obřího štětce (pometla) vytvoří obří kresbu tuší, kterou lze dobře vidět jen z městské brány.. ()

Lucretius

Zábavností spíš ke třem, ale za koncept jdu výše. Jde o komedii, ovšem Shindouův humor je subtilní, neříká "tady je vtip", ale divák si ho musí (tak jako v běžném životě) sám najít. Často až není jasné, jestli situace opradu byla myšlena jako humorná - ale byla. Obecně sympatická je pak drzost japonských tvůrců jako autorovy generace (Shindou, Fukasaku, Kobayashi, Okamoto...), drzost v nejlepším smyslu, nevycházející z ega, ani ideologicky výchovného boje proti normám, ale jako nakažlivá absence strachu dělat kvalitní věci i s vědomí, že někomu nebudou pochuti. Zde si film dělá srandu z jednoho z největších umělců historie jako z dětinsky egoistického perverzního opilce. Přičemž snímek poctivě plní i životopisnou funkci, tj. vytváří byť ne vyčerpávající, ale funkční perspektivu na Hokusaiovu osobnosti a dílo (přičemž se soutředí spíš na onu perspektivu, než na výčet událostí). Ve filmu je subjektivně polovinu délky na plátně odhalené ňadro, ale zároveň nahota není atrakcí (respektive, je přiznanou - netlačí diváka do role šmíráka) a zapadá a je nedílnou součástí celé ujeté atmosféry. Rozkroky se srandovně aranžovaně zakrývají, což je vzledem k vystavění světa absurdní a mimo jiné poukazuje na to, že jde o důsledek nemyslné normy. Celkově, osvěžující snímek, ale imho spíš pro lidi, co mají z japonské kinematografie už dost nakoukátno a vybudovaný cit pro tento typ filmů. ()