Alena Vránová oslaví 30. července úctyhodné životní jubileum. U této příležitosti poprvé v životě souhlasila s natáčením dokumentárního filmu o své osobě. Herečka, kterou hned na začátku kariéry proslavila titulní role Pyšné princezny v pohádce Bořivoje Zemana, vytvořila v průběhu profesního života téměř stovku divadelních rolí a ještě větší počet rolí filmových a televizních. Od šedesátých let minulého století patřila k předním členkám souboru Městských divadel pražských. Na začátku devadesátých let se rozhodla angažmá v tomto divadle ukončit a následně vytvořila řadu mimořádných postav na scéně Divadla Ungelt. Za roli herečky ve hře A. Weskera Bouřlivé jaro získala v roce 1997 Cenu Thálie za mimořádný herecký výkon. Herecká asociace ji později ocenila také Cenou Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra. (Česká televize)

Arsenal83

Vďaka jednej role ostane už navždy legendou, ale svoju gráciu ukazuje aj v tak pokročilom veku, ktorý na nej až tak nebadať. Nenápadná, no stále veľmi inteligentná a na úrovni. Herečka staršej generácie, kedy to bolo ešte nóbl herectvo, dáma bola dámou, aspoň teda na plátne. Dnes tam už dámy nevidíme, vidíme len "dá mi". ()

sheen

Moc pěkný dokument o pro mě nejkrásnější naší princezně. Dokument poodhaluje, že paní Vránová byla daleko více než jen hezká tvářička. Neskutečná Dáma. ()

sportovec

Samozřejmost velikosti, která se na nás dívá z civilního hereckého pohledu kořeněného bystrým intelektem, sžíravou (sebe)ironií a bytostnou současností, která nepostrádá nadčasový rozměr. Je nepochopitelné, jak mohla zůstat nedoceněnou. Alena Vránová v sobě soustřeďuje to nejlepší z čapkovského a hrabalovského češství. ()

Marthos

Osobitý portrét vynikající české herečky, která nikdy neměla potřebu se jakkoli zviditelňovat. Ti, kdož očekávají další bulvární svěřovačku, v níž by se propíral osobní život Aleny Vránové, budou zklamáni. Ti, kdož holdují jejímu jevištnímu či filmovému umění, budou naopak potěšeni. ()