Michael Kocáb - rocker verzus politik

• Česko Michael Kocáb – rocker versus politik (viac)

Etapy života Michaela Kocába postupujú od kľúčových momentov detstva, mladosti a dospelosti až po zrelý vek, cez ktorého perspektívu sa pozerá na seba a svoj doterajší život. Režisérka Sommerová nachádza hlavnú postavu v stave životnej harmónie vo vzťahu k minulosti, prítomnosti a prorocky aj budúcnosti, čo pozitívne potvrdzujú členovia jeho rodiny v intímnom rodinnom prostredí. Závažnejšou rovinou dokumentu je odkrývanie zdanlivo nezlučiteľných osobných postojov rockového hudobníka a umelca, ktorý stále intenzívne tvorí a žije a politika, ktorý nekompromisne presadzuje slobodu, ľudské práva a demokraciu, ale paradoxne sa tak stáva súčasťou establišmentu, voči ktorému sa musí každý “poctivý rocker” vymedziť… Režisérka Olga Sommerová tieto témy evokuje a necháva na divákovi, aby si vytvoril vlastný názor. Výsledkom je portrét umelca a politika, ktorý namiesto očakávanej “nekompromisnej zúrivosti” starého rockera ponúka životný optimizmus sprevádzaný sympatickou pokorou k úspechu a sebaironickou reflexiou vlastných chýb a omylov. Rockerstvo sa nepochybne prejavuje v tom, že nejde o bilanciu vlastného života, ale o úprimný a poctivý pokus opísať princíp vzdoru proti totalite a lásku a vieru v slobodu, umeleckú i politickú. (CinemArt SK)

milwaukee odpad!

Výběr jsem svého času i poslouchal. Ale nikoliv, že by to byla nějaká extra kvalitní hudba, ale spíš, že byl zakázaný. A to co tady posledních mnoho let předvádí Kocáb, to je slušně řečeno, na pováženou. Pokud se od slušnosti částečně oprostím, pak bych řekl, že přímo na blití. ()

Rimsy

Michael Kocáb dle vlastních slov odchází od problémů a nedořešuje konflikty. Přesto se dokázal výrazně prosadit ve sféře populární hudby i mnohem méně populární politiky, k čemuž nový dokument Olgy Sommerové obdivně vzhlíží. O nic moc jiného se však film s názvem Michael Kocáb – rocker versus politik bohužel nepokouší. ()

MM_Ramone odpad!

Bez predsudkov som sa snažil pozrieť si dokumentárny film o Michaelovi Kocábovi, ale po jeho zhliadnutí som sa z toho všetkého skoro pozvracal. Nedám však priechod svojim vzplanutým emóciam a tak radšej iba odcitujem niektoré výroky uživateľov csfd, ktoré napísali v diskusii ku jeho tunajšej biografii. To hovorí za všetko, to je verejná mienka o tomto havloidnom hrdinovi. GalaktikHero: "Pán Kocáb síce nikdy nič nevedel, ale vždy strašne Chcel. Z takýchto sa regrutujú politicky angažovaní umelci, ktorí majú kšefty len za určitej konštalácie hviezd. Potom sa zmenia hviezdy, ich kamarádičkovia odídu na smetisko dejín a im zostanú len tie ich politicky angažované kecy. No a potom sú umelci, ktorým múzy nadelili, že sa to z nich až valí. A takíto Kocábovia na nich žiarlia! A ohovárajú. A kritizujú. A posmievajú sa. A dehonestujú, že je to len taká hnusná, odpudivá, a fuj! fuj! fuj! škaredá komercia!", Kokha-oto: "Nedávno se u Soukupa nechal slyšet, že na rozdíl od světových válek si Češi v roce 1989 dokázali sami vybojovat svobodu. No jo hrdina - v roce 1989 u nás naštěstí za převratu nikdo neumřel, ale zároveň se to nedá srovnávat se světovými válkami, s nacisty vůbec ne. Nemluvě o tom, že v roce 1989 hrály opět velkou roli dobové poměry ve světě, které umožnily převraty v ČSSR i jinde. Celkem pochybuji, že by se Kocáb jakkoliv zapojil do protinacistického odboje, pokud by v té době žil.", anglanek: "Jak tuhle trosku muže někdo obdivovat?" amyth: "Žhavý kandidát na lidový soud - nejlépe soudce lynč. Typický uplakánek co když údajně nemohl tvořit tak brečel a když mohl tvořit tak neuměl a tak radši kradl a škubal slušné lidi." Andersis: "Proč ses sral do té politiky :(" onden85:  "Tahle zrůdaná svině se neměla nikdy narodit!!!", Trolejbus: "Je to magor!", Ruslan: "Hajzl". Chcel som na vyváženia zacitovať aj zopár kladných názorov a príspevkov, ale žiadne také tam nie sú. Toto je hlas ľudu, vox populi. To o ňom vypovedá omnoho viacej ako oslavný pseudo dokument o kulte jeho osobnosti, ktorý v roku 2022 natočila Olga Sommerová. Michael Kocáb je odpad! ()

filmfanouch

V součtu Michael Kocáb - rocker versus politik působí jako ideální self-promo, které by zdánlivě mohlo v ideální čas, kdy Michael Kocáb tvrdil, že se o kandidatuře na prezidenta rozhodne na poslední chvíli a jeho primární motivací je, aby se na hrad nedostal další komunista. Kdyby ho nakonec čerstvé oznámení kandidatury Andreje Babiše definitivně stihlo namotivovat, tento dokument by zvládl obstát jako jeden celovečerní volební spot, který by ovšem tím pádem trpěl ještě větší křečovitostí, než průměrný volební spot. V průběhu dokumentu je neustále zřejmé, že někdo schovává kostlivce ve skříni. A to autenticitě a síle dokumentu ubírá  a výsledek ve finále působí spíše jako agitka.... ()

Adam Bernau

Michaela, Toho-který-vyhnal-Rusy, nositele nejdémoničtějších očí ever, nezvedené farářské dítě životem i slovem impozantního Alfréda Kocába, mám rád a vážím si ho jako každý roduvěrný Čech. Jak moc je soukromě na přesdržku, dokumentují mně, který se s ním nikdy nesetkal, obzvláště scény v kruhu rodinném. Zatímco promluvy a průpovědi rodinných příslušníků všech čtyř generací byly fajn, na ty jeho jsem měl začasté chuť říct prosimtě drž chvíli hubu. A za to hvězdička navíc. Svému podtitulu s "versus" dokument bohužel práv není. Prosté nezajímavé "a" by bývalo bylo v cajku. ()

BoXBe

Jakkoliv je pro obeznámené fanoušky nebo odpůrce dokument vybarvený jen z jedné perspektivy, té která chce Michaela Kocába vidět v pozitivním světle, a může se jim to líbit nebo ne (za mě ok), je to plastický obraz v širokém oblouku a nedílná a dost důležitá součást českých dějin. Koukněte na to, jestli máte aspoň trochu vztah k energy, passion and craziness. Seskládané je to dynamicky a postihuje to nejdůležitější a že toho vůbec nebylo málo. Počínaje hudebními začátky. Konče odsunem sovětských vojsk. ()

drackula

Zaujímavý dokument, ale príliš lineárny, bez nejakých zásadnejších zvratov a polemík. Bez ohľadu na to, že Kocáb bol svojho času strašný frajer, dokument vyznieva tak, ako keby sa mu podarilo všetko čoho sa kedy dotkol. Ak ale túto historicky dôležitú postavu nepoznáte, dokument účel splní. 70% RTVS ()

hemul

Ak by som sa prebral z hibernácie a nič by som nevedel o svete, zorientoval by som sa podľa Michaela Kocába ako podľa kompasu. Nespravil by som chybu. ()

Rockerman

Těch pět hvězd není za dokument, ale za Michaela Kocába, kterého mám rád. Dokument mi nepřinesl až na to, že jsem se dozvěděl o ruských jaderných zbraních, které byly na našem území a pár drobností z jeho soukromého života nic nového. Ale právě za to vyhnání Rusů (chvála Bohu), skvělou hudbu a jeho charakter mu velmi děkuji. ()

gemi

Příjemný dokument o výjimečném člověku a nezaměnitelném hudebníkovi. Má to pár vyloženě skvělých momentů, třeba provedení místy, kde u nás SSSR skladovala jaderné zbraně, na to jsem hleděl. Nebo popis, jak probíhá proces skládání hudby, je pro mě fascinující. Zajímavé jsou také záběry s rodinou. Akorát škoda, že paní Sommerová nepovažovala za důležité uvést ke jménům také rodinnou vazbu. Tu si člověk musí domyslet a občas je to fakt nejasné. ()

dawid

Kocáb si navždycky zaslouží pukrle za hudbu Pražskýho výběru a za osun vojsk. Zároveň je zjevně egomaniak, o kterým by hlubší dokument zvládnul(a) utáhnout jenom... Třeba ta Věra Chytilová. Olgám to nevyšlo, čestná prohra. Zbyl portrét takovej, jakej ho Kocáb chtěl. Oslavnej, nekonfliktní, učebnicovej a vlastně sterilně nudnej 😥 ()

ostravak30

Celkově dokument o výrazném hudebníkovi působí komplexním dojmem. Začínáme od narození a suneme se, někdy trochu těžkopádně, k současnosti. Ale to je právě i kámen úrazu. V revoluci se zastavíme a na ní se odehrává prakticky celý zbytek příběhu. Chceme-li mluvit o Michaelu Kocábovi jako o politikovi asi by neměla být vynechána jeho kariéra ministra. V ní měl několik přinejmenším zajímavých výroků a mnohdy úsměvných činů. Co vím, tak řada lidí, která jej měla ráda jako osobnost šla s hodnocením jeho jako člověka po této etapě dolů. Tomu se ale oba dva zdárně vyhýbají. Proč? Nedozvíme se, není ani naznačeno. Má-li být ale upřímnost věrohodná a totální, tak přiznávat jen osobní selhání není to nejpravější.  Vlastně právě naopak. Do jeho soukromí a jeho osobních selhání v kruhu rodinném, abych skoro řekl, vlastně nikomu nic není, byť je obdivuhodné takto veřejně přiznat své chyby. ()

blondboss

Michael Kocáb je nepochybne výraznou českou osobnosťou, ktorá si určite zaslúži nejaký ten dokument. Ja a pravdepodobne väčšina mojich rovesníkov si ho pamätá najmä ako tvár nežnej revolúcie v Čechách a človeka, ktorý výrazne prispel k ceste za slobodou. Čo sa ale týka jeho rockovej stránky, tam mi až tak jeho hudba nesedí a nie som jeho fanúšikom. Tento snímok ale ponúka pomerne široký obraz tohto významného človeka, jeho života, rodinného zázemia, jeho názorov, pocitov a myšlienok. Preto s radosťou pridám štvrtú hviezdu, aj keď niekde som očakával trošku viac doteraz nepublikovaných dobových záberov. 70 % ()

rigby

Možná chtělo trochu přitlačit na pilu a proniknout více do hloubky, aby byl dokument přínosnější. Takto vznikl příjemný neurážející vzpomínkový profil mnohem složitějšího člověka, než se na tento pohled jeví. Až pak by to bylo zajímavé. Nicméně stále si ho moc vážím za spoustu věcí, kterými obohatil můj život a celý náš svět. A myslím, že na jednoho člověka je toho až dost. ()

Tomas_PO

Symbolicky, na 105. výročie vzniku československa pozretý dokument o Michaelovi Kocábovi, ktorý to však dotiahol len na priemer. A to najmä kvôli tomu, že dokumentov, rozhovorov, koncertov, filmov a to ako hudobných, tak aj politických, bolo vytvorených už hodne a častokrát s väčším impaktom. Občas až kultovým. Tu sa v pomerne dlhých 100 minútach viac menej príbeh Kocába vlečie, či skôr kĺže po povrchu. Zrejme v snahe zdokumentovať ako Výber, tak aj politiku. Zaujala v podstate len posledná časť zameraná na odsun ruských vojsk a tie dve famózne odhalenia supertajných skladov. ()

Pignon

Absence smyslu pro humor je Michaelovým poznávacím znamením. Nemůžu se ubránit pocitu, že to Olinka udělala schválně takto “veselé”, aby se mu trochu pomstila. ()

Jankocour odpad!

Sebestřednej kretén, naprosto nekoukatelný. Kocáb je živoucí doklad toho, že hloupost nemá nic společného s inteligencí. Platí i pro Sommerovou ()

5tipes

Velmi zdlouhavý a nudný dokument, který je dějově skutečně slabý, až vás to nutí přetáčet na další kapitoly, zda tam něco bude. Velké mrzení, žádné překvapení. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

Už po 35. se uskuteční filmový festival Finále Plzeň. Oslavy českého filmu budou v západočeské metropoli probíhat od 23. do 28. září. Během šesti festivalových dní můžete zhlédnout největší trháky… (viac)