Jak se mění vědomí

• USA How to Change Your Mind
USA, 2022, 3 h 35 min (Minutáž: 52–56 min)

Predloha:

Michael Pollan (kniha)

Scenár:

Alex Gibney

Michael Pollan (sprievodca)

V tomhle dokumentárním seriálu zkoumá publicista Michael Pollan historii a způsoby užívání LSD, psilocybinu, extáze, mezkalinu a dalších psychedelik. (Netflix)

Marze

Různé pohledy na mysl. Nesenzacechtivý pohled.Série ukazuje, že existují i jiné druhy myšlení o psychedelikách, které jsou v americké kultuře stigmatizovány od 70. let. Je to vyvážené mezi vědou a spiritualitou, takže dobře téma pochopíte. Je to vzdělávací, přináší naději do světa, v němž má 25% lidí nějakou duševní diagnózu. Výraz "psychonaut" jsem slyšel poprvé (označuje toho, kdo si roušiřuje vědomí přírodními psychedelickými látkami. "Když 18 leté pošlete do války, tak tam prostě odpochodují. Ale poprvé v historii odmítli a v očích prezidenta Nixona to bylo kvůli psychedelikům" padne trefná zmínka o válce ve Vietnamu. Ke shlédnuti na www.ulozto.cz nebo na https://dokumenty.tv/jak-se-meni-vedomi-komplet-1-4-dokument/ ()

mm13

Seriál, ktorý si v nastoľovaných otázkach robí jasno spôsobom, že po dopozeraní sa nebojí mať jasno ani divák.  Pretože to nie je žiadna mágia. A ani žiadna propagácia slobodného užívania psychedelických drog v neobmedzenom množstve. Je to seriózne pozastavenie sa nad tým, prečo, napriek jednoznačným pozitívnym účinkom pri veľmi konkrétnych diagnózach psychických porúch, je dnes stále prakticky nemožné, aby boli vybrané psychedeliká, hoci po odbornom vyšetrení a pod následným odborným dozorom, aplikované, prečo nimi nemožno LIEČIŤ. Pritom, ak to mierne zjednodušíme, sa toho veľa nestalo; "len" jeden blázon Timothy Leary a jemu podobní na jednej strane a druhý zadubený kokot Nixon a jemu podobní na strane druhej. A po vyše polstoročí sme stále prakticky na začiatku... Kresťanská cirkev vs. antika šuvix. Skurvenci zaslepení, pyšní na vlastnú nekompromisnosť a svet aj s ich politikou na pokraji priepasti... tpfuj !! ()

Hwaelos

Viděl jsem už řadu dokumentů na tohle téma. Mnohé byly v dílčích aspektech zajímavé, ale žádný nebyl tak přesvědčivý a zároveň neuměl zprostředkovat tak věrně psychedelickou zkušenost jako tahle série. A to je její hlavní klad. Nepřináší zásadně nové informace, ale předává je uceleně a s jasným vědomím toho, co je hlavním smyslem série: vypovídat o tom, jak můžou psychedelika rozšiřovat naši mysl (v transcendetálním, léčebném i duchovním smyslu). ()

Krt.Ek

Troufám si tvrdit, že tato dokumentární série, vycházející z knihy Michaela Pollana How to Change Your Mind,  prokazuje znovuzrozenému výzkumu využití psychedelik v léčení psychických onemocnění tu nejlepší službu. Myšleno tak, že zřejmě každá radikální léčba (a jak jinak než za radikální, označit léčbu prostředky, které se dodnes kriminalizují?) potřebuje i své propagátory, nadšence a pionýry, svůj fascinující příběh, tvrdá data k srdcím nepromlouvají a důvěra není zadarmo. Tak na mě osobně nejsilněji zapůsobilo chování Indiánů, jež po staletí rituálně konzumují výtažek z kaktusu peyotl, aby vyléčili (resp. posílí) komunitu, a přihlédneme-li k životnímu příběhu Juliuse Not Afraid (tomu říkám jméno!), tak peyotl očividně funguje i na individuální bázi. Inu, ukažte mi moudrost přírodních národů a máte mne lapeného! Vivat meskalin! Vivat psilocybin! 80 % ()