Děj se odehrává v pozdních padesátých letech, kdy zdědí chudý zaměstnanec vrakoviště nějaké peníze. Rozhodne se peníze použít na to, že si najme sluhu. Sluha, kterého si chce najmout, není příliš nadšený, ale nakonec s nabídkou souhlasí, protože v okolí moc pracovních nabídek pro sluhy není. Ze začátku ani jeden z nich neví, co by měl očekávat od toho druhého, ale nakonec najdou způsob, jak si navzájem vyjít vstříc. Lidé z okolí si z nich dělají srandu, ale nakonec je začnou respektovat a pomáhat jim. (Ruuzha)

Willy Kufalt

Stařičká dánská komedie o chudém dědici a dobrovolném sluhovi na inzerát má jednoduchý děj, prosté opakující se gagy (se špatně nasazeným topením nebo pružinou v křesle) a předvídatelnou myšlenku o budování si vzájemného pochopení a přátelství. V rámci žánru určitě nic překvapivého, tedy až na tu nominaci na Oscara (z dnešního pohledu). Je to takový ten typ "filmu pro pamětníky" sloužící na odlehčení a spíše jedno zhlédnutí, podobně jako řada titulů z naší prvorepublikové tvorby nebo francouzské černobílé komedie s Bourvilem (toho Bourvila nezmiňuju náhodou, herec Henning Moritzen mi ho zde výrazně připomínal :)). Ale zároveň je to ten typ filmu, který dovede svou jednoduchostí i jistou neškodnou dávkou milé naivity potěšit a leckdy tím obyčejným příběhem i zahřát na duši. Jako třeba během scény, kdy pán a sluha jdou spolu sledovat hlavní večerní program na ulici před obchůdkem s televizí ve výkladě. Mimochodem, cesta s vlastníma židlema i deštníkem za tímhle magickým zážitkem na ulici v sobě hezkým způsobem zachytila tehdejší dobu počátků a rozvoje pravidelního televizního vysílání. 70% (# Season Challenge Tour 2020: 14. téma – cizojazyční filmy nominové na Oscara) ()