Svatopluk - vládce Moravanů a Slovanů

(TV film)

Proradný, lstivý a věrolomný. Nejvýznamnější panovník Velké Moravy byl ale také strůjcem nebývalého hospodářského a kulturního rozmachu na našem území v raném středověku. Po stopách Svatoplukova životního osudu v kronikách a na archeologických nalezištích pátrají přední čeští vědci... V roce 2021 uplynulo přesně 1150 let od chvíle, kdy Svatopluk I. Veliký stanul v čele Velkomoravské říše. Ze všech tehdejších panovníků to byl právě on, kdo se zasloužil o její největší rozkvět. Doba jeho vlády je nazývána „zlatý věk země“. Svatopluk žil dobrodružný život. S mečem v ruce a s pomocí diplomacie i lstí se snažil rozšiřovat svoje panství. To se mu nakonec povedlo, a tak byly k jeho území připojeny i dnešní Čechy, Slovensko, část Polska, Maďarska i Německa. V podstatě se tak jednalo o velký kmenový svaz, který se nedlouho po jeho smrti rozpadl. To on byl tou stmelující silou. Čeho všeho Svatopluk dosáhl? Jak vzkvétala řemesla a umění v jeho pevnostech? Kde můžeme v současnosti najít jeho odkaz? Svatoplukovým příběhem nás provede archeolog a historik Luděk Galuška. Spolu s ním podnikneme výpravu do minulosti, během které se pokusíme zodpovědět všechny důležité otázky ohledně Svatopluka a přiblížit ho širší veřejnosti nejen jako panovníka, ale také jako člověka, který se zasadil o formování tehdejší společnosti. V jeho zpřítomnění nám pomohou hrané scény a také snaha o nalezení jeho skutečné podoby. Svatopluk dodnes zůstává jedním z nejvýznamnějších panovníků, a i přes možnou snahu historiků sousedních zemí přivlastnit si kult jeho osobnosti, je především panovníkem naší paměti, Velkomoravské říše. (Česká televize)

sportovec

Široce založený dokument vytahuje z archeologických vykopávek, analýz DNA i sporých údajů  historických pramenů maximum. Moravský základ české, slovenské, polské i maďarské státnosti je tu zachycen zvláště plasticky. ()

ostravak30

Nové historické poznatky, fakta za pomocí vědy, vykopávky a odborníci. Zhruba tak má vypadat dokument o historii. Jen ty hrané scény jsou až moc nahrané, takže vypadají prvoplánově a nereálně. Možná by to chtělo víc. Jinak se ale dozvíme dostatečně o Svatoplukovi, o němž jsem toho já také moc nevěděl, jen střípky z hodin dějepisu ve škole. ()

Flego

Hodnotný hraný dokument, ktorý mapuje obdobie našich raných dejín a ktorých je ako šafránu. Veľkomoravské obdobie si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť. Film sa síce zväčša venuje kniežaťu Svätoplukovi, ale zhrnie celé obdobie, hoci len v kocke. ()

otík

Slušný dokument, který přibližuje moderní formou nové poznatky o Velké Moravě, zaměřuje se především na období knížat Rastislava a Svatopluka a obrazově doprovází mluvené slovo záběry především z archeoskanzenu Modrá, vykopávek Sady a Mikulčice. Rozhodně plnohodnotný příspěvek pro představu o historii Velké Moravy. Hudební režie: Jak Kluka ()