Vzpomínky na vraždu

• USA Mind Over Murder
USA, 2022, 5 h 50 min (Minutáž: 50–60 min)

Dokumentární seriál HBO zkoumá mechanismy lidské paměti v kontextu záhadné vraždy z roku 1985, k níž došlo v městečku Beatrice ve státě Nebraska... Dokumentární záznam velmi neobvyklého a psychologicky složitého případu šesti lidí, kteří byli v roce 1985 odsouzeni za vraždu osmašedesátileté Helen Wilsonové z městečka Beatrice v Nebrasce. Přestože se pět ze šesti obžalovaných původně ke spáchání trestného činu přiznalo, byla "šestice z Beatrice" v roce 2009 zproštěna viny poté, co byl znovu testován materiál DNA. Rozhodnutí soudu rozdělilo obyvatele provinčního města a pobouřilo příbuzné Helen Wilsonové. (HBO Max)

*CARNIFEX*

Mohol to byť jeden z najlepších "True Crime" dokumentov, s akým som sa doposiaľ stretol. Autentický, podaný tak, aby zasiahol všetky emócie, od ľútosti, až po zlosť či rozhorčenie. Ja osobne chápem prepojeniu s divadelným predstavením, no práve to bolo pre mňa najväčším kameňom úrazu, pričom vsuvky tohto druhu, solídne narúšali moju koncentráciu. "By The Way", toto jeden z tých prípadov, kedy hrá opätovne hlavnú rolu ľudský faktor. Jeden by nepovedal, že môžu byť ľudia vďaka mentálnym predispozíciám, tak neuveriteľne ovplyvniteľní .. ()

larelay

o tomto pripade som nevedela a chvalabohu. o to viac bol zazitok intenzivny. takto ma vyzerat paradny true crime dokument. fantasticky vyskladane, so zvratmi, emociami, malo to hlavu patu, vypovede oboch stran. som nadsena. ()

DrobekSKS

V průběhu celé série jsem si říkal, proč tam sakra museli zakomponovat to divadelní představení. Poslední díl mi ale otevřel oči, byla to skvělá volba. Nevím, jak moc se tady vypisovat, abych někomu nezkazil zážitek zbytečným spoilerem a zároveň nevím, jak moc se vůbec dá vyspoilovat dokument, ale já jsem si ho užil s tím, že jsem o případu nevědě vůbec nic a tak bych to nerad zkazil ostatním. Celou sérii lze doporučit všemi deseti. ()

Unclassified

Veľmi komplexný psychologický pohľad na tento ohavný zločin, ktorý sa stal v roku 1985 v americkom zapadákove. Dokument ukazuje, ako veľmi jednoducho a priamočiaro pristupujeme k podobným udalostiam. Ako rýchlo vieme odsúdiť ľudí, ktorí by to proste iba mohli spáchať, pretože sa nám hodia do rovnice. Okrajovo sa dotkne aj témy nespoľahlivosti laboratórií. Skrátka dokument, ktorý vám pripomenie, že o spravodlivosť v niektorých prípadoch justície naozaj nejde. Mne osobne tam celkom sadla aj tá divadelná časť. Aspoň to vnieslo súčasný pohľad na prípad aj od obyčajných ľudí, ktorí dostali k prípadu viac informácií a mali možnosť ho lepšie pochopiť a možno aj prehodnotiť svoj doterajší názor. ()