Ta dívka z fotky

• USA Girl in the Picture

U silnice zemře žena a zanechá po sobě syna a muže, který je údajně její manžel. Dokument o velké záhadě, která vám pořádně pocuchá nervy. (Netflix)

rublik05

Další zajímavý true crime s velmi silným a krutým příběhem a kvalitním a poutavým zpracováním. Atmosféra je po celou dobu nesmírně tíživá, pěkně podtrhuje veškeré dění a přidává až takový lehce tajemný nádech. Velká škoda je, že jsem se místy v ději trochu ztrácel a občas se musel vracet, abych vše správně pochopil. Těžko říct, jestli je to mou nepozorností, nebo přílišnou zkratkovitostí či zbytečně rychlému tempu. Každopádně mi to výsledný dojem trochu pokazilo, takže výsledné hodnocení je malinko nižší, než by mělo být, nicméně ty slabší čtyři hvězdy si dokument právem zaslouží. 7/10. ()

jedna_vrana

Ako zhodnotil jeden z agentov FBI: „Je ťažké uveriť, že jedno mladé dievča zažilo takú nádielku nešťastia.“ Strhujúci, väčšinou však odpudivý a zdrvujúci príbeh, ktorého vyriešenie trvalo roky. Ďalší z dokumentov na Netflixe na tému „naozaj sa stalo“, nadobudnete pocit, že diabol má občas reálnu ľudskú tvár. Spolu s hlavným aktérom všetkého zverstva mala byť uväznená aj biologická matka Sharon, ale viac nechcem prezrádzať, len pridávam moje odporučenie na pozretie. Pre mňa bol silný moment aj to, že som takmer Sahronina rovesníčka a spätne som si uvedomovala, akú šťastnú a bezstarostnú mladosť som mala. Made in America... ()

Aljak

Och, tak to bol masaker :( Veľmi smutný príbeh, v ktorom sa kúsok po kúsku dostávame k pravde a k tomu, kto bol tou tajomnou ženou nájdenou popri ceste. Spočiatku to vyzerá triviálne, ale osud mladej ženy je oveľa zložitejší ako sa pôvodne zdalo - a siaha pomerne hlboko do minulosti. Niektoré osoby tohto príbehu (najmä biologická matka a otec tejto ženy) mi prišli dosť ľahostajné, čo ma dosť zarážalo. Ako to, že niekto sa tak ľahko zmieri s tým, že mu zmizne dieťa? Dokument bol silný, pútavý a šokujúci. Ale osobne si myslím, že tento príbeh by rozhodne patril aj plátna v podobe celovečerného filmu. ()

*CARNIFEX*

Nemôžem poprieť, že je dokument v závere dojímavý, že je dejovo vzhľadom na zápletku pomerne originálny. No taktiež sa nemôžem ubrániť tomu, že je samotná atmosféra takmer počas celého snímku skôr melancholická, než thrillerovo strhujúco temná, ako by sa pri “True Crime” tvorbe tohto druhu vyslovene žiadalo. ()

M.i.k.e

další true crime dokument, který prověří divákovu představivost a trpělivost. Díky těmhle počinům už je nám celkem jasné, že v Americe je možné skoro všechno a je v mnoha ohledech rájem pro podobné psychopaty a úchyláky, ale tady je to tak extrémně creepy a překombinované až z toho jde hlava kolem. Když už to v jednu chvíli vypadá, že se celý případ vyřešil nevyřešil, přijdou další zvraty a zjištění a to jde jen o jeden případ z mnoha, které se podobné "péče" nedočkaly...75% ()

• Kniha z roku 2004 „A beautiful child“ od Matta Birkbecka, jenž je ve filmu zmíněna, je nejprodávanější literatura faktu. Velký zájem o knihu vedl NCMEC (Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti) ke znovuotevření případu (r. 2011). FBI díky tomu, po dalším rozhovoru s Floydem, zjistila pravou totožnost unesené dívky. (zuzza11)