Nesmiernosť

(festivalový názov)
  • Česko Nesmírnost (festivalový názov) (viac)

Řím, 70. léta 20. století. Město rozkročené mezi rozestavěnými čtvrtěmi a stále ještě černobílou pestrostí, sociálními výdobytky a zastaralými rodinnými stereotypy. Clara (Penélope Cruz) a Felice (Vincenzo Amato) se právě přestěhovali do nového bytu. Jejich manželství skončilo: už se nemilují, ale nemohou se rozejít. Drží je pohromadě jen jejich děti, na které Clara vrhá veškerou svou touhu po svobodě. Nejstarší Adrianě (Luana Giuliani) je právě dvanáct let a je pozorným svědkem Clariných nálad a rostoucího napětí mezi rodiči. Adriana odmítá své jméno, svou identitu, chce všechny přesvědčit, že je klukem, a tato její tvrdohlavost přivádí už tak křehkou rodinnou rovnováhu k bodu zlomu. (mac000)

Swannie

O matke, ktorá sa cíti ako dieťa a o dcére, ktorá sa cíti ako chlapec. Témy depresie, rodinného násilia, rasizmu, queer komunity, prvej lásky a rozpadajúcej sa rodiny v nádhernom talianskom prostredí. Dojímavé aj nesmierne veselé. Tento film mal vlastne všetko, čo mám rada a tých pár chybičiek mu rada odpustím. Veľmi oceňujem Penélope za to, že sa púšťa aj do festivalových filmov s náročnejšími témami - viď Madres paralelas (2021). (Art Film Fest Košice) ()

SAINTS

Táto talianska dobová dráma, voľne inšpirovaná na prechode transrodového režiséra filmu Emanuele Crialese, je slnkom zaliatym nostalgickým výletom plným oidipovského napätia. Andrea sa narodila ako dievča, no napriek odporu citovo vzdialeného otca, súrodencov a širšej rodiny vie, že je muž. Rím 70. rokov nie je pre transrodových ľudí ideálne miesto, a hoci Andrea nie je priamo prenasledovaný, jeho boje sú ignorované, alebo bagatelizované. Clara, žena v domácnosti uviaznutá v mrtvom manželstve, ten pocit dobre chápe. ()

freddy

Vztah mezi rodiči a dětmi. Křehké, ale zároveň silné pouto. Bezpodmínečná láska za všech okolností. To je hlavní linie filmu, který ani vlastně neřeší žádný zásadní konflikt či nenabízí žádné jediné nosné téma. Prostě si plyne ve zobrazení života jedné rodiny, jejích vztahů a vývoje, a z maličkostí všedních dnů skládá příjemnou mozaiku životů, jež jsou nám předkládány. A stejně jako sám život, i film střídá příjemnější období v životě hlavních hrdinů s těmi méně příjemnými, aby ve výsledku divákovi nenabídl žádné rozhřešení, ale pouze naději, že život se dá zvládnout, a že ho lze žít za všech okolností. Herecky je film zvládnutý skvěle, a byť Penelope Cruz je ve své roli perfektní, zastiňuje jí v roli její dcery Luana Giuliani, která si to dala s přehledem a mnohé odehrála jen s všeříkajícími výrazy v obličeji. A odlehčené komediální scény především s dětskými hrdiny filmu dodávají na zajímavosti a autenticitě, protože přesně i o takových malých zlobivých dětech s nevšedními nápady je život. Za mě to bylo milé a příjemné filmové setkání. [29. Art Film Fest Košice] ()

Arsenal83

Autobiografická záležitosť režiséra, ktorý sa po takmer 60 rokoch priznal, že vlastne sa narodil ako žena. Zároveň propagácia toho, že materinský cit je nadovšetko a rodová dysfória ho nezastaví. Namiesto psycho terapie prišijeme vtáka a je to. Našťastie sa film neuberá úplne do propagácie, chce byť osobnou výpoveďou. No v myšlienkach sa nejak režisér stratil a tak je to súbor niekedy nesúrodých obrázkov, z ktorých len vieme, že manželstvo nefunguje, muži sú tyrani a frivolnosť má byť nadovšetko. ()

• Film má byť inšpirovaný životom režiséra Emanuela Crialesa. Ako sám priznáva, na nakrúcanie autobiografickej drámy sa pripravoval takmer celý svoj profesionálny život. Dlho mu však chýbala odvaha porozprávať divákom o časoch, keď bol chlapcom uväzneným v dievčenskom tele. To, že sa narodil ako žena, prezradil až pri prezentovaní tohto filmu 4. septembra 2022 v Benátkach. (Arsenal83)

Třicátý ročník Dnů evropského filmu již brzy!

Třicátý ročník Dnů evropského filmu již brzy!

14.04.2023

Jubilejní třicátý ročník festivalu Dny evropského filmu (DEF) letos proběhne od 20. do 25. dubna v Praze, Brně a Ostravě a od 26. do 30. dubna v dalších městech celé České republiky. Žánrově pestrá… (viac)