Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

emma53

Nejsem kluk a tak jsem možná nedokázala všechny ty nuance Tobyho života vstřebat úplně cele, ale nesnášela jsem zakomplexovaného tyrana Dwighta úplně stejně jako on, což je důkazem dokonalého hereckého umu Roberta De Nira. A i když zoufalá Caroline myslela, že sňatkem vyřeší jejich ne zrovna jednoduchou situaci, tak netušila že se právě dostala do ještě obtížnější situace než předtím a která nutně musela vyvrcholit nějakým podobným způsobem, jak to bylo i v Tobyho životě. Tahle velmi obtížná a náročná životní peripetie ale nakonec dovedla Tobiase Wolffa až k napsání autobiografiie a potažmo i k jejímu zfimování. Leonardo už tady v těch devatenácti letech ukázal, že umí s velkým U a že ho v budoucnu jistě čekají ještě jiné velké role. Moc se mně líbila dobová hudba, která se střídala se zrovna tak krásným hudebním doprovodem Cartera Burwella. Opravdu silné životní drama, které bych nikomu nepřála, ale je jasné a smutné, že byly, jsou a budou. ()

Malarkey

Silné devadesátkové drama, které ukázalo geniální herecký trojlístek v té nejčistší podobě (De Niro, Barkin, DiCaprio) a zároveň odvyprávělo dobové drama z padesátých letech, které je navíc založené na skutečných událostech. Není vlastně, co vytknout. Ten vztah mladého floutka DiCapria a jeho násilnického otčíma a alkoholika De Nira byl čisté niterné peklo. Oči jsem mohl vykoukat nad tím, jak DiCaprio si krade film pro sebe a De Niro mu to vrací neméně geniálním herectvím. Jen se připravte na to, že kromě dokonalého herectví je příběh přeci jen dost jednoznačný a nikam se moc neposune. ()

misterz

Inšpiratívne životné príbehy s podobnou dejovou schémou mám veľmi rád, takže v tomto smere som bol nadšený. Aj herci boli super, Niro si tu strihol riadneho slizáka, aj keď záporák, no svojim spôsobom potiahol celý film. V niektorých momentoch to síce strácalo na dramatickej sile a občas skĺzavalo do zbytočných šedivých odbočiek, no celkovo veľká spokojnosť. Dôležité je ísť si za svojim a vydržať. A človek má šancu vyhrabať sa aj zo žumpy. Všetko je v našich rukách a najmä v hlave. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

freddy

Tento film jsem viděl již podruhé. Od prvního zhlédnutí uběhlo přibližně jeden a půl roku a přesto jsem na tento film nezapomněl, přesto jsem stále viděl před očima některé scény z tohoto filmu, což, jak už jsem se v nějakém jiném komentáři zmínil, je pro mne zárukou té nejlepší kvality, když ani 18 měsíců od prvního zhlédnutí na film nezapomenu a mám ho v hlavě. Robert De Niro si v tomto autobiografickém filmu podle skutečných událostí zahrál dost velkého záporáka, kterému divák na začátku filmu fandí, aby ze spratka v podání DiCapria udělal poslušného hocha, který bude respektovat svou matku, ale už přibližně od poloviny filmu divák začíná fandit DiCapriovi a De Nirovi přeje jen to nejhorší. Tenhle film je ejdinečnou příležitostí vidět De Nira provozujícího domácí násilí a zároveň vidět DiCapria v jedné z jeho nejlepších a nezapomenutelných rolí. Pro mě osobně je tohle jeden z nejlepších hereckých výkonů DiCapria, skoro se dá říci, že hned po filmu "Co žere Gilberta Grapea?" je tohle jeho nejlepší role. A o čem se musím zmínit, to je vedlejší postava jménem Artur, neboli ten "přihrátý" mladík s tím roztomilým pejskem. Ten je prostě super a herecký představitel byl pro něj vybrán opravdu velmi dobře, tady musím pochválit výborný casting. Je to pro mne rozhodně nezapomenutelná postava. Ale abych to už neprodlužoval. Film je naprosto excelentní a jeden z těch nezapomenutelných. Původně jsem udělil čtyři hvězdičky, ale po opětovném zhlédnutí a po výše popsaném vysvětlení je jasné, že film ode mne nemůže dostat nic jiného než maximální hodnocení. ()

H34D

Tento film je v prvé řadě herecký koncert De Nira a DiCapria, bohužel i scénář si je přespříliš vědom, že právě ti dva jsou hlavním tahákem filmu, a tak se občas opomíjí zaměřit na "the big picture". Film tedy ne vždy komplexně vypovídá o životě chlapce (a už vůbec ne o celém dospívání v americe), nicméně jako náhled do zvláštně (dys)funkční rodiny fugnuje velmi dobře. Střety mezi otcem a synem mají šťávu, navíc lze chápat oba úhly pohledu, takže nevzniká syndrom jedné nenáviděné postavy. Pěkné... 7/10 ()

• Tobyho bratr se ve filmu jmenoval Gregory, ve skutečnosti se jmenuje Geoffrey. (CliffLee)
  • Když Robert De Niro (Dwight) viděl herecký výkon Leonarda DiCapria (Toby) v tomto filmu, zavolal Martinu Scorsesemu, aby mu o něm řekl, že se na něj musí podívat. Scorsese od té doby říká, že to bylo velmi neobvyklé, protože De Niro by za normálních okolností takovou chválu pro svého hereckého kolegu neměl. (KGBelik)
  • Producent Art Linson věděl, že film bude těžké prodat. Když se zúčastnil zkušebního promítání filmu s vedením Warner Brothers, zeptal se jedné staré dámy, co si o filmu myslí. Ke svému potěšení zjistil, že se jí film líbil. Později zjistil, že ta stará paní byla babička Roberta De Nira. (KGBelik)