Začiatok sezóny

Joseph „Dýka“ Megessey je vietnamský veterán. Jizev na duši má nepočítaně, ale nikoho s nimi neotravuje. Problém nastane ve chvíli, kdy se rozhodne svou osamělost řešit návštěvou kamaráda ve zbrani. David "Středoškolák" Flannigan ho sice přivítá s otevřenou náručí, ale postupem času mezi oběma muži začne růst napětí, Joseph je totiž pro Dana živou připomínkou těch nejhorších chvilek v jeho životě a navíc se zakoukal do jeho sestry, což by mohlo jeho zdejší pobyt notně prodloužit. (oficiálny text distribútora)

dzei

"Co bys dal k snídani? "..."Pivo"..."Pivo k snídani? No to je hrůza! "..."Ranní pifko, ty jsi nikdy nesnídala pivo? Dáš si ráno doušek piva a pavučiny jsou pryč, hlas máš o dvě oktávy vyšší a člověk je najednou plný slunce. Počkej, mám v autě kartón.".....Podle mého názoru hodně podceňovaný film, který vypráví o poválečných depresích z války je Vietnamu, kde se snaží veteráni vyrovnat se svou minulostí jakýmikoliv způsoby. Vynikající herecké výkony Roberta De Nira a Eda Harrisona. ()

dobytek

Hodně mě překvapil Ed Harris, u kterýho jsem zvyklej na to, že hraje obvykle různý agenty CIA, vojenský velitele, kosmonauty a prostě samý takový silný osobnosti. Tady naopak hraje duševně labilního opilce s traumatem z války a je v tý roli skvělej. Zastínil dokonce i Roberta De Nira, i když i ten předvádí svůj standardně kvalitní výkon. Ale jinak mě film moc nenadchnul. Dokoukat se to sice dalo, ale je to celý takový nemastný, neslaný a za pár dní si na film asi ani nevzpomenu. Hodně slabý 3 hvězdy. ()

strikeman

Velmi silný snímek a také dost podhodnocený film. Někdo by řekl - další americké drama o traumatech z Vietnamu - ale já myslím, že tento příběh téma vietnamských veteránů přesahuje. Dost dobře by mohl být reflexí na kteroukoli jinou válku a mohl by být zasazen do jakékoli doby - mluví se zde především o lidskosti a vůli člověka vyrovnat se se svou minulostí. Režisér nic převratného nevymýšlí a staví na hereckém umění ústřední trojice, což se v případě Nira, Harrise a Bakerové nemůže nevyplatit. Dávám jasných 80%, ale 5*, protože celkové hodnocení 57% mi fakt přijde nespravedlivé... ()

Fiftis

Musím sa priznať že snímky o veteránoch z vojny vo Vietname ma dosť deprimujú, ale tento bol v istom smere výnimkou. Možno za to môže hlavne Robert De Niro a celkom zaujímavý scenár. Navyše De Niro vie zahrať sympaťákov. A John Dýka takým bol. Robertovi De Nirovi skvele sekundoval Ed Harris. Návrat k viackrát spracovanej téme. Vplyvy a následky vo vlastných radoch. Niesli v sebe hrôzy, ktorých boli svedkami alebo i pôvodcami. Každý sa s tým vyrovnával inak. Ed Harris a Robert De Niro mali už s natáčaním takých tém slušné skúsenosti, takže svoje role žili. Dobrý film s americky sladkým koncom, aby zrejme dali tým, ktorí situáciu nezvládli ani po toľkých dlhých rokoch, nejakú nádej alebo ukázali cestu. Môžem len odporučiť túto snímku všetkým, ktorí sa chcú pustiť do deprimujúcej drámy o vojnovom veteránovi. ()

Gilmour93

Tvrdím to pořád, v jednoduchosti je síla! Pro Američany filmařsky vděčné téma vietnamského syndromu táhnoucí se jako černá nit civilním životem bývalých vojáků i jejich blízkých - tentokrát postavené na v dobrém slova smyslu úsporné televizní režii D.H.Jonese, teskné křídlovce hlavního hudebního motivu a především hereckých výkonech ústřední trojice, kde září zapomnění v alkoholu hledající E.Harris, jeho sestra s těžkou úlohou zachránit sebe i jeho (K.Baker) i samotný představitel sebedestruktivního šílence "Dýky", skrývajícího v sobě netušenou moc zaříkávače válkou poznamenaných veteránů. A kníratý Don Juan De Niro na školním plese prostě nemá chybu. „William Green. Geology a Space Arts.“ - „Joseph Megessey. Cars.“ ()