Tabule

(festivalový názov)
  • Irán Takhté siah (viac)

Po ničivém bombardování putují íránským Kurdistánem z města do města učitelé hledající žáky. Jeden z nich potká cestou partu dětí, které se snaží ilegálně překročit hranici. Pokouší se je učit číst a psát, ale děti mají úplně jiné starosti. Jiný učitel se setká se skupinou starých lidí, kteří usilují o návrat do své vlasti... Metaforický, symbolický film, kombinující dokumentární prvky s poetickými obrazy. (MFF Karlovy Vary)

Sarpele

Film Tabule nás přivádí na území Kurdistánu, kde zničenou krajinou putuje skupina učitelů hledajících žáky. Sledujeme příběhy dvou z nich. Jeden se připojí ke skupině dětských pašeráků. Druhý pak putuje společně s vyhladovělými vesničany hledajícími cestu do své vlasti. Kombinací dokumentárního stylu s velice silnými, symbolickými záběry nám režisérka umožňuje skutečně výjimečný divácký zážitek. ()

Bubble74

Díky bohu, že tak protivné, nechápavé a vtíravé učitele jsme ve škole neměli, jinak by byl ze mě dneska analfabet. Samira Makhmalbaf určitě nepomýšlela, že toto bude jediný pocit, který si někdo z jejího filmu odnese. Je mi líto, ale sílu příběhu, pozoruhodné polodokumentární záběry i tragické osudy oněch lidí tyto ústřední, nesnesitelné charaktery úplně zastínily. ()

MaxipesFik

Možná to bylo na mě příliš překombinovaný nebo složitý, ale nějak jsem se nedokázal tomuto filmu podvolit. Asi chápu, co snad autor chtěl snímkem naznačit, které pocity vyvolat, ale na mě to nezapůsobilo, spíš převládl dojem zmatku a nedotaženosti. Tenhle druh absurdity mi nevadí, ale tady ji bylo buď moc nebo byla špatně servírovaná. ** Za nápad, snahu a herecké výkony. ()