Air, v hlavnej úlohe s Mattom Damonom v réžii Bena Afflecka, odhaľuje neuveriteľné spojenie, ktoré zmení budúcnosť jednej značky. A to všetko vďaka partnerstvu medzi vtedajším nováčikom a budúcou legendou Michaelom Jordanom a začínajúcou basketbalovou divíziou tenisiek Nike, ktoré so značkou Air Jordan spôsobilo revolúciu vo svete športu a súčasnej kultúry. Dojímavý príbeh nekonvenčného tímu o stávke na jednu kartu, ktorá môže buď všetko zničiť, alebo zmeniť športové dejiny, o nekompromisnej vízii matky, ktorá vie, aká je hodnota obrovského talentu jej syna, a o najväčšom basketbalovom fenoméne všetkých čias. (Continental film)

Silence

Standardně dobrá afflekovská režie, sympatické herecké výkony v čele s vynikajícím civilním Damonem, příjemná - i když trošku násilně tlačená - osmdesátková atmosféra. Naštěstí! Protože příběh o tom, jak jedna bohatá firma získala přízeň budoucího miliardáře tím, že mu slíbila tolik peněz, kolik dvě jiné bohaté firmy nikdy nikomu nezaplatily, a tím mimo jiné pomohla vytvořit precedent v bizarním přeplácení sportovních hvězd, vlastně postrádá výrazný potenciál dramatičnosti a gradace i nějakou nosnou myšlenku či poselství. Feel good... fade out... 6.5/10 ()

POMO

Svěží podnikatelské dobrodružství s maximálním feel-good happy-endem. Z amerického období, které nám teď přijde ze všech nejsympatičtější. Air není až tak srandovní ani svůdně amorální jako Vlk z Wall Street, ani nerozkrývá tak zajímavou kuriozitu jako Moneyball, ale pořád je obratně zrežírovaným a herecky vychutnaným skutečným příběhem o americkém snu. “Booorn in the USA!” ()

verbal

Kulisně i atmosféricky vytuněný retrovýlet do těch odporných temných dob, kdy tenkrát ještě institucionálně prudce rasistické a otrokářské kokotporáty zjistily, že bílí muži neumějí skákat, a tak prostřednictvím sedmiciferných výplat začaly ještě více zotročovat, ponižovat a zneužívat ubohé negroameričany, aby nechutnou bezskrupulózní komercí na jejich úkor ještě znásobovaly své už tak enormní zisky, lákajíce zkurvené privilegované bílé huby na úděsně pokořující a diskriminační zoo s názvem basketbal. Asi nejtýranější opičkou ve výběhu všech dob se stal pod bitchem otrokáře nesmírně strádající Míša Jordán, odpudivým způsobem zneužitý k prodeji hnusných teploušských bot, které při běžném nošení mimo basketbalové hřiště způsobují akorát tak zborcení klenby, brutální zapaření nohou a následně čile bující meziprstní mykózy. A div se vymatlaný světe, dodnes se najde masivní banda blahoslavených pičusů i mimo rapovou scénu, co jsou schopni za nevkusné, kýčovité a zdravotně závadné cirkusácké škrpály vylepit přes pět litrů, přičemž na ně navíc stojí čtyřiadvacetihodinové fronty, aby byli prvními pičusi, kteří si budou moci zadriblovat se svou dutou hlavou, hrdě se pak cítit mnohem víc gangsta a kůl a budou mít vskutku stylovou obuv na nejbližší cigánskou tancovačku. A tak chudáci černí intelektuálové a obzvlášť Míša, jehož ani trochu vychcaná a nesmírně skromná čokomáma pumpla lačného kýčovitého ševce o doživotní tantiémy z každého prodaného kusu, brutálně strádají dál, a docela se divím, že BLM to safari pro privilegované bílé rasisty ještě kulturisticky nezkancelovalo! A tak si Nike nepokrytě cvakla marketingové a píár videjko v podobě docela přitroublého, klišovitého a řádně zpohádkařeného skutečného obchodování s otroky v osmdesátých letech minulého století, k jehož realizaci si ke všemu tomu neštěstí přizvala dva největší faciální plegiky současného Holého údu, duo DamFlek. Ten Matt alespoň předstírá Stanislavského metodu a neváhal se pro roli řádně vyžrat, aby svůj mimický handicap skryl za vrstvou tuku, ovšem Affleck, ten by měl už konečně dostat doživotní zákaz lezení před kameru, leda by se jednalo o rybůt Pokoje. Jeho gaučová etuda netrpělivě čekajícího ředitele byla viskózním chrchlem do xichtů všem alespoň podprůměrně talentovaným hercům světa, a ač byla seriózně míněna, vyvolala u mě dvacetiminutový hurónský záchvat smíchu, načež jsem si ji ještě dvakrát pustil znovu, abych se ujistil, že mi někde v pozadí skutečně neunikl nějaký klaun, jenž za gaučem žertovně pochoduje v nadměrných Jordankách, troubí na klaxon, prdí si na podpaždí a vyřvává, že je to jen konkurz do Humberta pro retardy. Nasraně druhé musím říct, že oč je Ben děsivější neherec, o to je schopnější režisér, kterému podařilo se mu tu blboučkou dvouhodinovou placenou reklamu vcelku udržet nad hranicí zhnusení a klimbání, osmdesátky z toho doslova dýchají, a jelikož strádající Míša zjevně nesouhlasil s frontálním parodováním, natočit film v podstatě o Jordánovi téměř bez Jordána jen se zátylkem nějakého dvoumetrového ebenového kaskadéra, je taky celkem frajeřina. Takže silné dva strupy, především za tu bezelstně nechtěnou fleckatou komedii. () (menej) (viac)

Enšpígl

Je neuvěřitelný jak se dá zpracovat obchodně marketingový příběh do kvalitního, dynamického a absolutně nenudícícho filmu.  Matt Damon si je vědom svých hereckých hranic a proto si umí vybírat role tzv na míru, tedy ty postavy, které mu dokonale sedí a i tady rozhodně film svou přítomností nějak nekazí. Zajímalo by mě, jak moc rád se na sebe Matt dívá, protože zoom na jeho obličej byl opravdu v míře hojné. Ben má sice absolutně šílený učes a realtivně malou roli, ale o to více vyniká jeho sebejisté režisérské vedení . Mám rád, když filmy voní osmdesátkama a tenhle je vysloveně osmdesátkama prověnen skrz naskrz, hudbou počínaje, rekvizitama konče. Ben prostě umí udělat atmosféru, dialogama mění trefně nálady příběhu z dramatu na fórek a zase zpět. Moc sympatický snímek. ()

MrHlad

Krátce před začátkem projekce jsem kolegům říkal, že Air bude muset být sakra dobrý film, protože příběh o tom, jak vznikly sportovní boty, které se dobře prodávaly, mě ani v nejmenším nepřipadá zajímavý. Ale naštěstí se s přibývající stopáží ukázalo, že vlastně možná ani režírujícímu Affleckovi. Jistě, Air je pořád o tom, jak Sonny Vaccaro zkoušel ukecat rodinu Michaela Jordana, aby podepsal smlouvu s neúspěšnou divizí Nike, nakonec je to však celé o něčem úplně jiném. O lidech, kteří vědí, že jsou průměrní a že jejich jméno pár let po jejich smrti skončí v zapomnění. A že doufají, že budou moci alespoň na chvíli stát po boku legend. Affleck se vyhýbá patosu, ve správných momentech dovede drama odlehčit vtipem a ví, že se může spolehnout na herce. Daří se mu skvěle navodit atmosféru osmdesátých let (už úvodní titulky jsou super), udržovat civilnost a vyprávět na první pohled obyčejný příběh o malých lidech, kteří vycítili šanci udělat něco výjimečného a být u něčeho velkého. Dobrý film ()

T2

║Rozpočet $90miliónov║ Tržby USA $52,460,106║ Tržby Celosvetovo $89,660,106▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Na Afflecka len slušný štandard, z ktorého ale nepadnete na zadok. Herci fajn, príbeh zaujme. /60%/ ()

Rimsy

Je Springsteenova hitovka Born in the U.S.A. motivační vypalovačkou, nebo sžíravou kritikou? Nejspíš od obojího trochu a stejné ambice by možná chtěla mít i tahle sportovní biografie, pod níž jsou podepsáni hlavně Ben Affleck a Matt Damon. Fetišistické nadužívání osmdesátkových propriet a vzájemné popichování korporátních kancelářských krys však má odlehčit a snad i trochu zakrýt fakt, že v jádru vyprávění jde hlavně o reklamu na Nike. Reklama je to však stylová, a to především pro milovníky basketbalu a Michaela Jordana. Affleck se jako režisér nepokouší o bleskově sestříhané dialogy ve stylu Adama McKaye či podobné formální kudrlinky, naopak nechává vyniknout herectví Matta Damona, ve své obyčejnosti tak sympatické. S pomocí hlavně Violy Davis a Chrise Messiny rozehrává upovídané drama, z něhož je patrné, že se autor scénáře Alex Convery učil hlavně od Aarona Sorkina. Takže pokud k aspoň jednomu ze zmíněných jmen (tedy Damon, Sorkin, Jordan) chováte sympatie, nejspíš vás tahle nepřekvapivá, i když zdatně zpracovaná konverzačka zaujme; a i v opačném případě ji přečkáte bez úhony, ale z hlavy se vykouří velmi rychle. ()

Superpero

Z hovna upletený bič, o tom jak parta obtloustlých korporátů a šišlavý švec zarobili obchod století. Určitě tam měli dobré oko na basketbal, ale jestli všechny ty patetické proslovy jsou dle skutečnosti v době, kdy Michael Jordan ještě ani nehrál v NBA, tak klobouk dolů. Film jako takový není výjimečný, ale dobře se na to kouká, pokud máte rádi tyhle příběhy ze zákulisí, kde někdo na něco kápnul. 7/10 ()

Fr

„TA BOTA JE ON!…“ NIKE a Michael Jordan. Proč? O tomhle je tenhle biják, nabitej hereckejma esama (za ty prachy od NIKE? Proč ne…). Líbí se mně, že se v tý haldě dialogů najde místečko pro vtip. Životopis (boty)… ale kurva tady chápu (zase) ten rozdíl třebas oproti Oppenheimerovi. Možná je to i tím, že jsem spíš sporťák než fyzik. Nebo je to taky lehkostí vyprávění, ve kterým nejde ani tak o dramatičnost scén, jako o fajn atmosféru a svižnost vyprávění. (I povídání).  /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Společnost Nike uvedla v dubnu 1985 na trh řadu tenisek Air Jordan s cílem vydělat v prvních třech letech 3 miliony dolarů. Prodej výrazně překonal očekávání a za jeden rok vydělaly 126 milionů dolarů. 2.). V roce 2022 dosáhla značka Jordan Brand obratu přes 5 miliard dolarů, z čehož Michael Jordan získal 150 milionů dolarů – téměř dvojnásobek částky 86,7 milionu dolarů, kterou vydělal za celou svou kariéru v NBA. 3.) Thx za titule „Vít Bezdíček“. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  *  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ne ()

EvilPhoEniX

Feel good sportovně laděná retro žánrovka s fajn herci, úžasnou hudbou, chytrým scénářem a zábavným tempem, která mi náladou připomínala Moneyball. Příběh se na první pohled může zdát nezajímavý, ale je to zkrátka chytlavá a příjemná podívaná od začátku do konce, kde potěší i občasný humor. Nike tímhle rozhodnutím udělalo to nejlepší, co mohlo. Affleck a Damon výborní. 8/10. ()

tron

Náhodou som pár dní dozadu videl v televízii (asi dvanásty raz) Dobrého Willa Huntinga, takže keď som pozeral Air, tak som sa pri spoločných scénach Afflecka a Damona cítil veľmi zvláštne, ale istým spôsobom krásne a povznášajúco. Ako keby som sledoval dávnych priateľov, ktorí sa roky nestretli, no nikdy jeden na druhého nezabudli a o to náruživejšie si teraz užívajú vzácne spoločné okamihy. Jasné, viem, že sa odvtedy viackrát stretli. Naposledy v Scottovom historickom Poslednom súboji. Ale táto konverzačná civilná podoba, kde hrajú kamošov, je predsa len tá, ktorá im už od polovice 9O. rokov sekne najviac. Môžu si dovoliť to, čo si zrejme nikdy nebudú môcť dovoliť napr. sitkomoví Priatelia, lebo by sa zo sitkomu stala sociálna dráma. U Afflecka a Damona je situácia iná; im pristane, keď vidíme, ako sa po rokoch stretávajú, keď im niečo vyhaslo v očiach, niečo, čo tam ako mladí mali a teraz to tam už nemajú, alebo tam z toho majú už len trochu, ako im okolo pása rastie  pneumatika, ako sa zjavujú prvé vrásky a samozrejme tretie šediny. Jasné, Air nie je o tomto. Nehovoriac o tom, že Matt a Ben majú relatívne málo spoločných scén. Ale JE to tam. Skvelí sú každopádne všetci. Viola Davis je tu absolútne krutovýborná a Chris Tucker taký fantastický bol naposledy... nikdy. Nie som odborník na športovú obuv, čiže som netušil, ako to celé dopadne, takže som bol príjemne napnutý, pretože postavy sú sympatickí ľudia z mäsa a kostí. Ono je to vlastne feel good film s tomu odpovedajúcim soundtrackom a dobovou atmosférou, ktorá je prostredníctvom hudby, módy, či seriálov, dobre známa aj nám (už tie úvodné titulky!). ()

dO_od

// Subjektivně ten film miluju za veškerou jeho nenápadnou vznešenost i parádně uchopené téma spolu se šikovně vykreslenou atmosférou osmdesátek, objektivně je to maličko složitější, protože se zas tak moc neodlišuje od vcelku bohaté žánrové konkurence. Pakliže máte rádi auru Michaela Jordana a libujete si ve sportovních dramatech, je Air šitý jako na míru pro vás a budete ho považovat za jeden z nejlepších Affleckových filmů, pokud vám tyhle věci nic neříkají, čeká vás jen nadprůměrná konverzačka se sympatickými herci a skvělým soundtrackem. Tak či tak můžete jenom získat. ()

Slasher

Sympaticky obsazená story vzniku Air Jordan, člověk má hned lepší pocit z ducha podnikání a kapitalismu :) Film tady toho typu potřebuje ve finále jediný, aby vyvolal ty správný emoce, což se tu zadaří. ()

Dadel

V zásadě velmi podobné filmu Tetris, akorát o počítačové hry se zajímám hodně a o basket vůbec. Takže jsem čekal, že se budu nudit a trpně čekat na povinný titulek na konci o tom, kolik Nike vydělala milionů a Jordan se stal nejslavnějším košíkářem všech dob... ale překvapivě mě to bavilo celé. Takže to znamená, že Affleck je fakt dobrý režisér! ()

somnar

Žádné skutečné drama ani nuance, jen konverzačka tak úslužná ke všem zainteresovaným stranám a zmíněným globálním brandům, až jsem čekal, že si v nějaký moment sám sobě zatleská ještě i produkující Amazon. ()

3DD!3

Mama Jordan díky Viole Davis působí jako geniální mastermind celé té neskutečné dřiny několika snaživých bílých kluků přiživit se na slávě budoucí legendy. Samozřejmě že šlo celou dobu o procenta, ale ta cesta plná osmdesatkového optimismu, chuti do práce a několika... srát na to, tak to uděláme... je podmanivá. Nečekal bych že film o podpisu smlouvy na boty může být tak fajn a já nejen že se těším až se na to mrknu znova, ale jdu hledat kde je nejbližší prodejna basketbalových bot. Affleck s Damonem předvádí špičkové výkony! Měli by se scházet častěji. ()

Spiker01

Trošku mě zarazilo, že se tvůrci snaží z filmu v některých scénách dělat bůhvíjaký bohulibý skutek pro lidstvo, přitom je to jen o prodávání bot, dost často z řad dětí, které budou na ty svoje airovky vydělávat měsíc, což je ve filmu přímo řečeno. Když ale pominu onu nadstavbu, dostal jsem přesně co jsem chtěl a Amazon naplňuje přesně moji představu menších filmů, které navíc i dává do kin, což je zkrátka super, i když si tyhle žánrovky já raději pustím doma na 4k televizi. Affleck jako režisér bezchybný, jeho role je tu však maličko komická, ale jsem stále fanda a vždycky ho rád vidím, hlavní břímě však nese jako vždy bezchybný Démon. Ano, samozřejmě je to maličko přitažené za vlasy, ale koukněte na to, za mě jeden z filmů roku, i když mě nakonec nijak zvlášť neodrovnal, ale to už se dnes stane u mě máločemu.                                                                                                PS : docela mě štvalo, že se kamera záměrně vyhývala obličeji MJ, na toho jsem se vyloženě těšil. ()

Kaka

Svěží retro dobrodružství, s trochu šablonovitým scénářem a klišovitým závěrečným galapředstavením Matta Damona, které ne že by nebylo herecky působivé a emocionálně celistvé, ale kolik takových už jsme viděli ? Alternativa k zakladateli McDonalds, nebo Apple. Zkrátka jít si za svým cílem, bojovat, nevzdat se a v tomto případě podepsat Jordana. Zbytek už je historie. Afflecka mám raději jako herce a nejinak je tomu tady, ale i režisér je to obstojný, jen potřebuje rafinovanější látku. ()

castor

Kdo chtěl být toho času trendy, nosil na nohách tenisky Adidas nebo Converse. Do nelichotivého statusu chtěl šlápnout Nike, tehdy těžký outsider, jehož basketbalová divize skomírala s minimem procent zastoupení na trhu. „Stačil“ odvážný nápad hledače talentů i nemalé přispění neústupné matky budoucí basketbalové legendy. A pak už jen bojovat a nevzdat se. Prostě šéfové Nike zariskovali a postavili celou kolekci bot na jediné osobě. A přitáhli do tohohle byznysu zásadní sportovně-právní precedens. Hrdinové zvedají telefony, střídají kanceláře, zasedací místnosti a celé je to, no, trochu ploché. Okolnosti klíčové spolupráce jednoduše nejsou nijak zvlášť zajímavé, čekal jsem větší spád i nějakou zapamatovatelnou scénu. Takhle je to jen o slušné režii a slušných hercích, dobové nostalgii a zatraceně vydařeném soundtracku. Prostě jsem čekal rafinovanější látku, protože takhle je to zase to americké „ač nejsi nějak výjimečný, důležité je věřit, nepolevovat a jít si za svým…“ Neznamená to ale, že se netěším, co duo Affleck s Damonem přichystá příště. Silné tři, slabé čtyři. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (viac)

Ben Affleck začal točit svůj nový film

Ben Affleck začal točit svůj nový film

12.06.2022

Minulé pondělí započalo natáčení nového snímku Bena Afflecka (Město, Argo) o tom, jak slavná módní značka Nike v 80. letech uzavřela přelomovou smlouvu s basketbalistou Michaelem Jordanem. Obsazení… (viac)