Vražedná místa: Doktor Bell - temné začátky Sherlocka Holmese

(TV film)
  • Česko Doktor Bell - temné začátky Sherlocka Holmese (viac)

Byl největším detektivem všech dob. Mnozí se pokoušeli ohrozit jeho pozici, nikomu se to však zatím nepodařilo. Byl neomylný, byl geniální, byl jedinečný. V myslích a srdcích miliónů čtenářů žije dodnes, v Londýně má ještě dnes svůj dům, na celém světě své fankluby... Ale žil doopravdy? Nebo byl pouhým výplodem neuvěřitelně bujné fantazie svého duchovního otce, lékaře a spisovatele A. C. Doyla? Autoři britského seriálu Vražedná místa tvrdí, že existoval kdosi, kdo byl jeho předobrazem. Muž, nadaný neuvěřitelnou pozorovací schopností, pronikavým intelektem a mimořádným uměním analýzy a dedukce. Profesor Bell, který si na univerzitě v Edinburghu všiml zvídavého studenta a učinil jej svým asistentem. A ještě někdo měl mladého muže na celý další život ovlivnit: dívka, která se stala jeho první velkou láskou... Dr. Joseph Bell skutečně existoval, působil na edinburgské lékařské fakultě a ve svém volném čase spolupracoval s místní policií. Doyle byl skutečně nějakou dobu jeho asistentem a mezi oběma muži vzniklo přátelství, které vydrželo na celý život. Důkazem jejich vzájemného vztahu je i to, že v r. 1892 Doyle Bellovi věnoval svou knihu "Dobrodružství Sherlocka Holmese"... Roli dr. Bella se šarmem sobě vlastním ztělesňuje Ian Richardson, dobře známý našim divákům z řady filmů i televizních inscenací (např. dvanáctidílný seriál ze zákulisí nejvyšší politiky jehož tři řady se jmenovaly Domek z karet, Hrát králem a Konečný tah). Za zmínku stojí i fakt, že před více než dvaceti lety hrál i Sherlocka Holmese... (Česká televize)

Terminus

HODNOCENÍ CELÉ SÉRIE: Tvůrci seriálu Vražedná místa , který inicioval David Pirie, využili ve svém díle mnohé rysy tvorby zlatého věku detektivky (1920 - 37) a pochopitelně i děl A.C.Doyla. Tyto rysy se zpravidla snažili důvtipně využít, popřípadě rozvést. Například policista z posledního dílu série ( Taktika bílého jezdce ) je na první pohled typickým hloupým zástupcem oficiálních policejních sil - na druhé straně bohatě strukturovanou postavou se složitým rodinným i intimním zázemím, jejíž bohatost je akcentována jeho soupeřením s Dr. Bellem. V každé z pěti částí této velmi podařené série tak najdeme nejen odkazy k postavě Sherlocka Holmese a jeho "stvořiteli" A.C.Doylovi, ale i prolínající se témata (Doylovy osudové ženy) a zajímavá rozvedení detektivních konvencí. Odkazy k S. Holmesovi jsou podávány (vcelku pochopitelně) především skrze postavu Dr. Bella. Ten je - stejně jako Holmes - autorem mnoha odborných pojednání o tématech souvisejících s kriminalistikou. Příběhy se, stejně jako v Doylových dílech, často odehrávají ve vyšších společenských kruzích (zednářská lóže, spiritualistický kroužek smetánky), avšak věnují se i "spodině", jež hraje v Doylových příbězích také velmi význačnou roli (uznání schopností kočovných cirkusáků v Království kostí ). Doktor Doyle zde není "hloupým Watsonem" (ačkoliv o oprávněnosti tohoto spojení by se dalo polemizovat), naopak je Bellovým téměř rovnoprávným pomocníkem, je duchapřítomným agnostikem, jehož přesvědčení je však občas pokoušeno (hypnóza ve Fotografově židli ). Občas se scenáristé neoprostili od konvenčních motivů (Doylovy výčitky ze smrti ženy, výrok "Asi to není nic důležitého, ale...", který se pochopitelně jako důležitý ukáže), na kráse to však tomuto s mimořádnou důkladností vypracovanému seriálu neuškodilo. Kvalita scénářů si mnohdy nezadá s kvalitou Doylova díla - je však třeba brát na vědomí, že scénáře vznikly mnoho dekád po Doylových počinech. V pochvalném hodnocení seriálu nesmím opomenout výjimečnou výpravu, která pojala vypodobnění doby velice důkladně (efektní použití plynového osvětlení - především v chodbách pitevny v díle Fotografova židle ). Ve vtipném odkazu na proslulou loveckou čepici S. Holmese (o níž se však Doyle ve svém díle ani jednou (!) nezmiňuje) se zrcadlí jednak erudice tvůrců co se Doylova díla týče, tak jejich tvůrčí potenciál. Seriál končí (pro znalé) vtipnou replikou adresovanou Doylovi: "Nedovolte, aby vám to spisování zničilo vaši lékařskou kariéru." Víme, jak to s Doylovým spisováním dopadlo... Charles Edwards , který ztvárnil Arthura Conana Doyla, se v menší roli objeví v připravovaném snímku Batman Begins . Dr. Bella v českém znění namluvil Vladimír Brabec , jehož bohatý hlasový rejstřík i barvitá intonace postavu "pronikavého" lékaře výtečně ilustrovala. ()

bloodcountes

Ehm, 14 let po premiéře se dostávám k tomuto filmu, to je opravdu ostuda:) Jak se zrodil můj milovaný Sherlock Holmes ? Velmi zajímavý a napínavý příběh, lidský i dojemný, fatální... prostě výborný. Skvělé intriéry, exteriéry, kostýmy, herecke provedení, úžasná atmosféra, příjemná hudba. A hele, on je to začátek série? No to je super, s velikou chutí si dám i další chody! ()

filmmovier

Velmi pěkná detektivka, ale nenaplnila mě tolik, abych jí dal plný počet, a v tomto ohledu doufám, že se to s dalšími díly změní. Tuhle sérii jsem hledal alespoň dva roky, nakonec jsem jí našel a plný emocí jsem se pustil do sledování prvního dílu. Jako na jiných britských detektivkách oceňuji i na Vražedných místech originální zprácování, vynikající atmosféru a výborné herecké výkony a otázky typu tohle se Doyleovi stát mohlo, ale nemuselo...Ian Richardson opět exceloval, jeho Bell byl velmi charismatický, občas mě štval, občas ne - prostě jako Sherlock. Líbilo se mi, jak pěkně zachytili mladého Doylea - nevěřící skeptik, který nevěří dedukci a považuje schopnosti předobrazu svého největšího hrdiny jen za šarlatánství. Případ nebyl příliš zajímavý, ale jak říkám, atmosféra a pátrání to skvěle vyvážily. 19.století v Anglii bylo jistě úchvatné, to se mi potvrdilo i tentokrát. Dr.Bell musel být parádní člověk - jeho schopnosti tady jsou vykresleny naprosto skvěle, ty drobné detaily, přesně jak Holmes. Celkově jsem spokojen a dávám 80%, moc se mi líbil i dabing Vladimíra Brabce, který to skvěle umí s hlasem. Parádní detektivka z anglické školy. ()

rikitiki

Amatérsky ubohé. Ne snad výpravou nebo nápadem na preSherlocka, ale dějem. Scénář je prostě stupidní, dětsky naivní a uboze předvídatelný. Kdokoliv se objeví, je vám hned jasné, jak to s ním dopadne. Lidé jednají a mluví vyloženě návodně, aby se to vachrlatému scénáři hned hodilo do krámu. ---- Dorazili to ještě maskéři, protože všichni herci jsou nalíčení, že vypadají jako z nějaké parodie nebo hallowenského průvodu. A ke všemu: všechny herečky jsou zoufale nepůvabné. SHRNUTÍ: Tak tohle je jasně na odpis, Watsone. ()

ostravak30

Stará doba, starý Londýn a filmařská napůl fikce, jak to všechno vlastně bylo. Sherlock Holmes sice byl jen výplod fantazie Arthura Conana Doyla, ale jeho předobraz skutečně žil. Tvůrci nám též předkládají dobové problémy jako takové. Postavení ženy ve společnosti, které sice oficiálně mohly studovat, ale stejně je nikdo na univerzitách nechtěl. Právě role ženy byla i jednou z klíčových v objasnění případu. Britům se v podobných typech filmů daří vždy vytvořit perfektní atmosféru. K tomu potřebují kvalitní kulisy a kostýmy. A tyhle filmy oni umí. Ale variací na podobná témata jsem viděl víc a mě film místy přišel trochu nezáživnější. ()