Bílá hora: Kronika povstání

TV spot

Na počátku 17. století připomíná Evropa sud střelného prachu a je jen otázkou, který panovník ho odpálí jak první. Největší antipatie panují mezi katolickými Habsburky a protestanskými zeměmi. Rozbuškou třicetileté války se ale stane zdánlivě malicherná událost, která se odehraje v české metropoli... Hraný dokumentární film detailně zobrazuje příběh a postavy českého stavovského povstání v letech 1618–1622, a to včetně dodnes kontroverzní bitvy na Bílé hoře a následné smutné dohry pod názvem Staroměstská exekuce. Český snímek pod režijní taktovkou mladého autora Josefa Kotalíka. (TV Prima)

Arsenal83

Vynikajúce a detailné spracovanie udalostí pred, počas a po. S menami, tvárami, funkciami, podrobnosťami. Presne to, čo si pravý dokument o veľkej udalosti zaslúži. A takisto na záver aj spochybnenie toho, že pobielohorské obdobie bola Jiráskova doba temna, pretože v skutočnosti vlastne dobou temna nebola. ()

Marze

Podrobny popis vyvoje postupneho vzestupu cisarsko-ligisticke armady a volne ceste ku Praze. Prubeh bitvy na Bile hore mohl byt popsan detailneji, opravdu to byl jen chaos? Nakonec tri vlny rekatolizace nebyly zadne temno, ale nyni jsme stejne z 90% narod ateistu. ()

Teachman

Tento televizní projekt je vhodný spíše pro odbornou veřejnost, která má dostatečné povědomí o české historii raného novověku. Pro školní účely je spíše nevhodný kvůli velké faktografické náročnosti. Doporučuji proto zvolit k tomuto tématu něco záživnějšího pro cílovou skupinu diváků. ()