Ve vesnici Gavaldon mají dvě nejlepší kamarádky Sophie (Sophia Anne Caruso) a Agatha (Sofia Wylie) to nejnepravděpodobnější pouto. Sophie, zlatovlasá švadlena, sní o tom, že uteče ze svého ponurého života a stane se princeznou, zatímco Agatha se svou ponuře estetickou a nekonvenční matkou má předpoklady stát se skutečnou čarodějnicí. Jedné noci pod krvavě rudým měsícem je mocná síla smete do Školy dobra a zla – kde začínají skutečné příběhy každé velké pohádky. Přesto je od začátku něco v nepořádku: Sophie je zařazena do Školy zla, kterou vede okouzlující a sarkastická lady Lesso (Charlize Theron), a Agatha do Školy dobra, na kterou dohlíží slunná a laskavá profesorka Dovey (Kerry Washington). Jako by procházení tříd s potomky Zlé čarodějnice ze Západu (Freya Parks), kapitánem Hookem (Earl Cave) a králem Artušem (Jamie Flatters) nebylo dost těžké, na scéně se objevuje temná a nebezpečná postava s tajemnými vazbami na Sophii a hrozí, že úplně zničí školu i svět mimo ni. Pouze polibek z opravdové lásky dokáže změnit pravidla a poslat dívky do jejich správných škol a ukázat cestu k jejich osudu. (Jardismo)

kingik

Dívka na koštěti chce zlomit své koště a Harry Potter sahá směle po poklopci, když do kouzelné Školy dobra a zla, kterou kdysi založili dva bratři, aby chránili rovnováhu mezi Dobrem a Zlem, zavítají dvě nerozlučné kamarádky ze zapadlé vesnice. Sophie je zlatovláska a nečekaně je přidělena absolvovat semestr pro čarodějky, ačkoliv by se spíše typově hodila do školy princezen. Agatha je tmavovláska, pro mnohé vždy byla dívkou s čarodějnickými sklony a teď z ní má být paradoxně princezna. Obě dívky rázem stojí na opačných pólech. A nebude to dlouho trvat a školní zásady se začnou otřásat v základech, dvě děkanky se nepřestávají přehlížet, do hry vstoupí princ i konkurenční čarodějky. Na hutnou stopáž 148 minut se pořád něco děje. A rozhodně to není přísně souvislé a kompaktní dění. Film hlavně  vyniká ve svých detailech a v mnoha různých sekvencích, které se postupně skládají do pestré fantasy mozaiky. Triková složka je na vysoké úrovni. Vynikají četní herečtí představitelé. Mladé herečky Sophia Anne Caruso a Sofia Wylie jsou dost neokoukané. Hvězdnou auru do filmu vnášejí Kerry Washington a Charlize Theron, které každá reprezentují svoje školy. Ve vedlejších rolích zaujme prakticky neznámá herecká omladina. Režii si vzal na starost zkušený Paul Feig. Uvědomoval si úskalí dlouhé stopáže, se kterým se porval statečně. Pořád je k vidění množství zajímavých nápadů. Krvežíznivé květiny měly smůlu v tom, že film je přístupný. Při takové náloži minut se nevloudila zdlouhavost, relativně film utekl, i když v rámci větší divácké schůdnosti se mohlo přistoupit na zkrácení. Fantasy jízda proběhla zdárně. Náctiletí by se mohli pobavit. 8/10 ()

blackJag

"NO... NĚKDO BY SI TU MĚL NAJÍT PRINCE NA LÍBÁNÍ." Nechybělo moc a tahle láce začala zapáchat - doslova, díky jistému kouzlu, přímo skrz obrazovky, protože kromě obsazení dospělých rolí a jakéhos-takéhos slabého pozitivna z oblasti technických kategorií, jde vyloženě o nezáživný průser. Nepochopitelně. Jde o adaptaci první ze série knih, o kterých jsem sice v životě neslyšel (což není podstatné, o Harry Potterovi jsem také neslyšel, dokud nezačalo šílenství kolem filmové podoby), mohlo to myslím fungovat docela dobře, akorát to chtělo věnovat potřebnou péči mládežnickému castingu (ve vzácné shodě kolektivní špaténka) a určitě scénáři. 30% ()

sedm.1

Já jsem z této fantasy pohádky jednoduše nadšený a vůbec nechápu onu valící se kritiku na tuto parádní podívanou, která nabízí skutečně všechno a především i pro všechny věkové kategorie. Máme tu tedy dvě výborné ústřední hrdinky a plno výrazných vedlejších figurek, kdy mě každá ze všech těch přítomných postav svým způsobem opravdu zaujala a hlavně bavila, jsou rozmanité, nápadité, nepředvídatelné a samozřejmě i více než vhodně obsazené sympatickými a zajímavými neznámými hereckými tvářemi, podpořené ovšem i hvězdami typu Charlize Theron, a ti všichni dohromady pak tvoří fakt luxusní partičku. Dále mě doslova oslnila i originální a strhující zápletka, napěchovaná perfektními, neotřelými nápady a skutečně nečekanými zvraty, jelikož se prakticky non-stop pořád něco děje, tak má parádní spád, nechybí tu pak ale ani fungující humor, či napětí, jako ve správné velkolepé fantasy tu máme též slušnou akci, povedené efekty, celkově podmanivou výpravu a i atmosféra je přesně taková, jakou si přesně takový film vyžaduje. Tudíž opakuji, nechápu tu všeobecnou kritiku, tohle je totiž zábavná jízda jako blázen, kterou si užijí děti, týni, dospělý, i babička s dědečkem, všichni si tu něco najdou, je to prostě pecka a pěkně prosím, šup sem s dalším dílem! ()

Eterninox

Takový americký Harry Potter, ale víc pro holky a tak o tři třídy horší. Pár slušných nápadů by se ale našlo, triky sem tam ujdou, občas je to nechtěně vtipné, a Charlize Theron i Laurence Fishburne dělají, co můžou s materiálem, který dostali. V žánru teenagerské fantastiky to tedy (bohužel) jde i hůř. 40% ()

cingi.t

Vidím, že už po pár hodnoteniach je to dosť rozporuplné, vysvetlím... Ten, čo berie Školu Dobra a Zla ako ďalšieho Harryho Pottera nebude nikdy spokojný. Nie je to ďalši HP, je to prvá ŠDZ. Knižný originál 10 rokov čakal na uznanie v podobe sfilmovania a pre čitateľov je spôsob spracovania filmu excelentný. Keďže kniha sa na 200 stranách len rozbiehala a následne je veľmi chaotická, musím povedať, že Paul Feig spravil to najlepšie, čo sa dalo. Nehovoriac o tom, že v tomto prípade vôbec nevadí multikultúrne obsadenie postáv, čo vytvára dokonalú príležitosť pre Netflix natlačiť tam svoje moderné chúťky o rovnocennosti v plnej paráde a ničomu to neškodí. Jediné, čo mi trochu prekáža je to zakomponovanie modernej hudby do klasického rozprávkového sveta, ale budiž, budúcnosť je dnes. V každom prípade je to skvelá farebná podívaná s vyborným obsadením, kedy sa človek opäť prenesie do svojích nástročných čias, poplače si, zasmeje sa a nakoniec si uvedomí, že vždy DOBRO nad ZLOM zvíťazí, nech zlo študuje koľko chce. Verím, že slabé recenzie nezakopú túto ságu do hlbín zabudnutia a natočia sa aj ďalšie diely s rovnakou precíznosťou a nadšením. 5* ()

• Soundtrack obsahuje píseň „Space Man“ od Sama Rydera, který reprezentoval Velkou Británii na soutěži Eurovision Song Contest 2022, která se konala v květnu 2022 v italském Turíně. Sam s touto písní skončil na druhém místě. (BMW12)
  • Autorka knižnej série, Soman Chainani, si zahrala malé cameo ako jedna z profesoriek Školy dobra a zla. Film je natočený podľa prvej knihy z jej série "Škola dobra a zla". (Petra321)

Druhý Old Guard nabírá posily

Druhý Old Guard nabírá posily

11.06.2022

Oscarova herečka Charlize Theron (Srážka s láskou, Šílený Max: Zběsilá cesta) zvládá docela v pohodě kombinovat jak ambiciózní dramata, tak studiové velkofilmy, tak nezávislou scénu. V poslední době… (viac)