Zámožný samotář pozve na svoje stylové sídlo čtyři významné hosty a slíbí jim jedinečný zážitek. S napětím očekávaná akce se ale brzy děsivě zvrtne. (Netflix)

Cedr

Bez pochyb nejlepší epizoda z celé série. Tak dobré, že by si to zasloužilo být samostatným celovečerákem.  Luxusní audiovisuál, chytlavý námět, úderné rozuzlení. Jediným neduhem je naprosto strašná Charlyne Yi. ()

Qitek

Nesnáším povídkové věci, nicméně tohle je třetí Cosmatos v plné parádě se vším všudy. Drogovej trip s osobitým vizuálem a filtry, díky kterým kolikrát ani nevidíte do tváře postavám, ale i tak je to strašně cool. Panosova úchylka ve vesmírné šutry, retro-future atmosféru a láska k céčkovému braku, je prostě magická. Už mi chyběl jen záběr odlesků na sečné zbrani. Tak se tady alespoň leskne zapalovač, podtácek na nadměrné lajny koksu a na stěně vysí zlaté AK47. Po tomhle už se může s klidem říkat, že jde o typickou “Cosmatosovinu”. V jeho případě bych i uvítal možnost zkreslení za “Cosmos(ovinu)”. ()

Kalidor_

Tento díl je perla těchto kuriozit (podobně jako Pitva). Po nezáživných, přeplácaných, nestrašidelných dílech přijde konečně do poslední chvíle napínaný komorní díl, který končí naprosto úchvatně, klobouk dolů. ()

psychoJoa

Zase! Námět jak z černého zrcadla, ale závěr? Pointa? Začíná mě štvát, že jednotlivé díly nic nespojuje. Kdyby to všechno opravdu souviselo s tím kabinetem, to by bylo - že by tam bylo vlastně všechno zavřené pokupě. Takhle mi kabinet v úvodu nedává smysl - stejně jako jednotlivé díly. Vždycky mají fakt dobrý náběh, ale konec nějak uspěchají, nedomyslí a puf, hodina mého života je pryč. Nemám nic proti koncům typu “domysli si sám”, ale na to bychom potřebovali trošišku více vodítek… ()

kenkaku

Tentokrát opět vytříbený casting (Robocop nám pěkně zestárnul, divná stážistka z Dr.House, mlátička z prvního Kingsmana :)). Dále máme otřesný zvukový doprovod. Ty kvičivé zvuky jsou slyšet i na pozadí rozhovorů! To je prostě hnus. Další vrchol otravnosti je ten obrazový filtr vytvářející na všech záběrech haló u jasných objektů. Proč? Půlka je pryč a jen se debilně žvaní a já čekám co z toho. Jako proč idiotské artové cvičení? Na “co z toho” došlo až posledních deset minut. Dávám jednu hvězdičku za připomenutí Indyho a Scanners. ()

iXtr3m3

Áno, je to najviac ukecané zo všetkých častí, ale tá kombinácia toho obdobia, toho audia na pozadí, toho hereckého castingu na čele s Wellerom, to hneď človek mohol vedieť, kde bola inšpirácia a to u Cronenberga. Toto by si zaslúžilo celovečerné spracovanie s tým, že kde to skončilo, tam by to chcelo ešte aspoň hodinku viac, aby sme vedeli čo a ako. ()

Devadesát Dva

Upřímně řečeno, nejdřív jsem si chtěl dát celou show, ale po jakž takž průměrných ohlasech jsem začal couvat zpátky. Nicméně fakt, že někdo jako Panos Cosmatos, jehož tvorby je jako šafránu (a jehož absolutně zbožňuju), natočil jednu z epizod pro mě bylo "must watch" nehledě na cokoliv. A kdo už viděl jeho práce, definitivně nemůže minout typické motivy, audio-vizuální hypnózu, drogy, dark-wave, porn-wave (haha) a násilné, hororové motivy. Cosmatos není pro každého. Ale těch málo, kdo pochopí o čem je, nebo hraje na jejich strunu, je opravdu zjevením. Navíc mě baví, že i můj další oblíbený šílenec Eric Andre se doslova musel vecpat do tohohle projektu, potom, co viděl Panosovu práci, hádám, že Panos to publikum opravdu má, i když není početné. Story: Petter Weller, hrající muže, který jakoby byl tak bohatý, že může cokoliv, si pozve do svého excentrického domu čtyři význačné osobnosti ve svých polích, aby se dobrou půlku stopáže "házeli do správné nálady", než se začnou věnovat tomu, k čemu byli pozvání. Žeru to. SMOKING KILLS! ()

Prochy38

Sice S. Boutella kdykoliv a kdekoliv moc rád vidím, ale tato povídka mi nesedla. Sice scénář na vysoké úrovni, překlenutý do bravurní konverzačky, ale slabší postavy bez příběhu, většinou nevýrazné herecké výkony a chybějící detaily mi nadšení rychle vzalo. ()

Marius_ss

Typický Cosmatos - retro futurizmus, špecifická kamera a filtre, kopa filozofických kecov a mnoho iného. Veľmi špecifický autor, ktorý sadne málokomu. Popravde, človek by si musel niečo šľahnúť, aby si naplno užil jeho tvorbu. U mňa tie jeho “haluze” fungujú tak na polovicu. Inak, som prekvapený, že mu dal Del Toro prakticky voľnú ruku, pretože tento diel je niekde úplne  inde ako zvyšok seriálu. ()

Klajnik

Cosmatosova estetika mě baví, ač zde si ji (narozdíl třeba od Mandy) divák užije jen ve velmi omezeném rozsahu. Obsahově je to však šíleně vyprázdněné a samoúčelné. Diváka by mělo táhnout to, za jakým účelem se postavy sejdou, kým postavy jsou a dynamika mezi nimi, kdo je hostitel, co po nich chce a konečně - co že jim to chche vlastně ukázat. Konverzačně se to ale nijak zvlášť nerozjede. Pouhý nástřel toho, kým postavy jsou, nestačí. Když se všichni konečně jdou podívat na to, co jim chtěl hostitel ukázat, katarze je ohraná, slabá, neuspokojivá a celé to jaksi vyzní do prázdna. PŘÍBĚH: Partička mistrů ve svých oborech (skladatel, spisovatel, jasnovidec, vědkyně...) jsou pozváni k jakémusi sběratelovi, který je přiměje oddat se drogám a následně vkročit do místnosti s mimozenským šutrem, který se následně rozpadne, objeví se dosud hybernovaný mimozemský tvor, který jich několik zabije, někteří uniknou a setrvávajícího sběratele jaksi obalí/ovládne a pak se svým nově nabytým tělem odejde směr město. - Co já s tím ale? ()

theSaint

Weller je neskutečně charismatickej bastard. Nechápu, že ho neobsazují do výživných rolí častěji. Boutella je čarovně tajemná a sexy. Atmo je vybroušený. Užil bych si to i bez toho finálního démona. To jejich sezení nemělo chybu. Čistej peruánskej mě rozsekal. To množství co tam naservírovala bylo out of mind. Zapalovač bych tipnul na Dunhill. Cosmatos baví. Je vyprofilovanej, rozpoznatelnej, tvůrčí. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD