Pongo Calling

Štefan Pongo je rómsky vodič nákladiaku. Pred pätnástimi rokmi emigroval so svojou rodinou z Českej republiky do Veľkej Británie, aby ich ochránil pred otvorenou rasovou diskrimináciou. Deti odvtedy vyštudovali a rodine sa darí. Misia je splnená. Ale nenávistné nálady zo starej krajiny sa k Štefanovi naďalej dostávajú aj za hranice. Keď český prezident Zeman v televíznej diskusii tvrdí, že Rómovia sa práce “boja”, nahnevaný Štefan žiada ostatných Rómov, aby mu na sociálne siete posielali fotografie, na ktorých pracujú. Štefan dostane tisíce fotografií a stane sa tak známou mediálnou postavou. Začńa vytvárať videoblogy, organizuje protirasistické demonštrácie a poskytuje humanitárnu pomoc slovenským rómskym osadám v núdzi. Zakladá občianske združenie a zvádza online boje s „hejtermi“. To všetko ide na úkor času stráveného s rodinou. Štefanova temperamentná manželka Iveta má toho už dosť. Podarí sa tomuto prominentnému rómskemu kamionistovi vrátiť do života trochu harmónie? (Film Expanded)

Brtniik

Je chvályhodné (rozuměj normální), že když jeden maká, má se v podstatě dobře. Bohužel platí, že práce zdržuje od života, tudíž je nezbytné nalézt jistou rovnováhu. Ovšem když se najde zdroj, který organismu umožňuje žít i bez úsilí (práce), přestane se vyvíjet a vzdělávat, čím jsou do oné rovnováhy hozené vidle. Je-li jeden nevzdělaný, bydlí v brlohu, stane se nezaměstnatelným (pokud nemaká na černo), jeho standard poklesne a je na okraji společnosti. Tento životní styl bohužel předá svým dětem a spirála jede. **** Dost jsem se bavil, když se pan Pongo ustrnul a napadlo ho pomoci soukmenovcům na východním Slovensku. V dokumentu nebyla zaznamenaná slovní reakce když mrká na drát jak žijí. Navézt kamkoli humanitární pomoc není k ničemu jak sám v závěru konstatoval. Tento letitý systémový problém ovšem nevyřeší politici na čtyři roky, jelikož se děsí toho, aby nebyli nehumánní a nenaštvali své voliče a zároveň neztratili ty potenciálně uplatitelné... Škoda, že pan Pongo umřel, možná by nastartoval řešení, jelikož na sobě zjistil, co je potřeba a že to jde. ()

blondboss

Týmto dokumentom režisér prináša civilný a tématicky nevnútený pohľad na rómsku problematiku a na jej možné spôsoby riešenia. Je tu množstvo reálnych záberov, ktoré utvárajú zaujímavú celkovú mozaiku. Škoda len, že sa tu viac nekládol dôraz na konkrétne výsledky. Každopádne ako pocta zosnulému to obstojí. 60 % ()

Marze

Dokument neobjasni hranici, kterou asi znaji jen Romove. Totiz kde je pricinou jejich nezamestnanosti to, ze jsou oficialne socialne vyloucene etnikum a spatne shaneji lepe placenou praci, kdy je pricinou jejich kultura s malou hodnotou vzdelani a ziti ze dne na den a kde je to socialni past davek, kdy se jim pracovat nevyplati. Kdyz prijedete do Chanova, postavaji pred vybydlenymi panelaky az mate pocit, ze maji jednu velkou nekoncici party. Mam Romy celkem rad, ale od 14. stoleti se s nami vetsinovym etnikem nechteji parit. ()

Awer

Skvělý, poměrně intimní portrét aktivistického bytí člověka, pro hodnotu filmu "příhodně" natočený v jediné a poslední možné chvíli. Diskuzi nicméně dokument změnit nedokáže. Mluvit (toliko mluvit) o protirómském rasismu umíme a jsme zvyklí. Jsme zvyklí zahlédnout záběry nejubožejších z ubohých. To, že Rómové nemají v genech patologickou zahálčivost, snad každý, kdo se na to dobrovolné podívá, chápe. Dozvíme se tedy, že jeden řidič kamionu toho už měl dost a že žil s temperamentní "strážkyní domácího krbu". Celkově však dokument spíš uklimbává, že ten aktivismus se nějak aktivismuje a za pár generací to snad i samo od sebe bude fajn. A to je na 78 minut prostě málo... ()

SeanLSD

Silná téma, dobrý príbeh, slabá forma, zlé spracovanie. Tešil som sa na to, a potom som sa ledva dočkal konca. Pritom hlavný hrdina je sympaťák, ktorého baví sledovať. Lenže napriek krátkej stopáži sa tam veľa času proste nič nedeje. Potom príde osada a odrazu je to o niečom inom, ako chrstnutie ľadovej vody do ksichtu. Aj sám Pongo však zisťuje, že toto je iný svet alebo svet iných Rómov a že iba lifrovať tam dodávky s pomocou nič zásadne nezmení. Ako ukážka občianskeho aktivizmu sú jeho snaha a príbeh úžasné, ale film dokáže uspokojivo odprezentovať iba jeho, o všetkých tých veciach, ktoré ho trápili a ktoré sa odhodlal riešiť, ich podstate a realite, sa nedozvieme nič. To ma sklamalo, neočakával som, že PONGO CALLING, ako už tretí Tomášov film z rómskeho prostredia, nebude mať žiadnu poriadnu stavbu a nepôjde do hĺbky. Po GADŽOVI  so zaujímavým prístupom a poctivo dokumentaristicky spracovaných ČECHOCH PROTI ČECHOM sa mi nedá vyčítať, že som očakával viac. ()