Princezná

V stredovekej ríši vládne kráľ s kráľovnou, ktorí majú dve dcéry, princeznú a jej mladšiu sestru Violet. S tichým súhlasom kráľovnej sa princezná zdokonaľuje v bojovom umení, pri čom ju vedie Linh, neter jedného z kráľových poradcov Khaia. Keďže kráľovná neporodila žiadneho syna, kráľ zamýšľa vydať princeznú za lorda Julia, bezohľadného syna diplomata, ktorý opovrhuje kráľovou pokojnou vládou, pretože je presvedčený, že silný kráľ by mal vládnuť pevnou rukou, či skôr krutou železnou päsťou. Princezná sa za neho nedokáže vydať a opustí ho priamo pred oltárom. Rozhnevaný Julius so svojou sadistickou pobočníčkou Moirou a skupinou brutálnych žoldnierov sa násilím zmocnia hradu, zajmú kráľovskú rodinu aj všetkých dvoranov. Princeznú uväznia v najvyššej veži hradu, kde čaká na nútenú svadbu s Juliom. Keď do nej vstúpia dvaja žoldnieri a chystajú sa ju znásilniť, dievča ich zabije a vydá sa zachraňovať svojich najbližších. Po páde do jazera princezná unikne smrti a vkradne sa späť do hradu, kde sa vyzbrojí spolu s Linh a Violet, a všetky tri ženy sa vydajú poraziť Julia, jeho žoldnierov a oslobodiť kráľovstvo. (TV JOJ)

Shakers

Na poste režiséra či scenáristov, sú tu všetko neznáme mená, ale s pohľadu producentov to nie je také zlé (Derek Kolstad stojí za sériov John Wick a Neal Moritz za sériou Rýchlo zbesilo). No a dostali v podstate ženskú verziu Johna Wicku, ktorá je zasadené medzi rytierov. Príbehom princezná neohúri, svojou krásou tiež moc nie (čo je škoda), no akcia je miestami skutočne delikátne natočená a na tom je postavený celý film. Okrem Johna Wicka spomeniem aj sériu Die Hard, pretože rovnako ako John McClane aj pricenná sa potrebuje presekať poschodiami nepriateľov a to chce veľa tréningu a ešte viac useknutých hláv. Pekná krvavá zábava, kde akcia hrá prvé husle. Je to celkom krátke, takže to dobre plynie a nuda moc nehrozí. Ak hľadáte štýlovú akciu, ste tu správne. 65% - 3* ()

JASON_X

Námět o princezně zabijačce přepnuté do bojového módu je jistě skvělý a šlo by z něho vyrobit prvotřídní pětihvězdové béčko. Ovšem tohle jeho zpracování je sotva průměrné, bitky mají nepřesvědčivou choreografii, děj je sice odlehčený ale zbytečně málo "crazy" (není to ani pořádná řežba a ani pořádná komedie), feministický leitmotiv je rozpačitý až trapný, křečovitá multirasovost (dva tři černoši v komparsním davu) je otravná, ale hlavně obsazení hlavní role je vyloženě nešťastné. Ta holka to nejenom neumí se zbraněmi a její zjevně pracně našprtané pohyby jsou nemotorné, ale navíc je chuděrka i příšerně ošklivá. Jó, to kdyby místo téhle divné hobitky hrála princeznu třeba taková Gemma Arterton ve stejném stylu jako svojí Gretel, nebo kdyby to byla sexy drsňačka, jakou by skvěle zvládla třeba taková mladá Kurylenko, určitě bych teď složku s filmem neházel po použití do koše a v hodnocení dal minimálně o hvězdu víc. ()

Anet21

⚪Esencia všetkého, čo dnes západný svet miluje. Teda až na zastúpenie 4% komunity, no aj to by sa dalo v istej nadinterpretácii brať za splnené.⚪Film je teda plný plnenia si kvót, jednak tých rasových (princeznina majsterka v boji je Aziatka, kráľ na dvor prijal černochov, záporák zase nemá rád diverzitu na dvore a preto je záporák atď.) a jednak tých feministicko-genderových, kedy hodinu tridsať minút pôsobí ako feministický mokrý sen, v ktorom je 99% mužov nímandov, neschopákov či mizogýnov , to len dobré, silné, nezávislé a statočné ženy ich musia zachraňovať, usmerňovať a myslieť za nich.⚪Tu teda 1,60m vysoká princezná bez problémov zloží asi stovku mužských protivníkov, pričom je sama stále ,,celkom ok," nepotrebuje žiadneho chlapa ako kráľa/manžela a nakoniec si korunu prevezme sama.⚪Je zábavné, že popri celej tej sile sa akosi v scenári zabudlo na to vytvoriť hrdinke aspoň nejaký charakter, keďže okrem toho, že sa trénovala od detstva a teraz sa vie slušne biť nemá postava žiadne charakterové vlastnosti, nie je ukázané, že by bola múdra diplomatka či čokoľvek, čo by jej mohlo ako kráľovnej pomôcť, skrátka sila tu úplne nahradila rozum (čo je tiež na zamyslenie, či nie je celkom machovské a späť v návrate do ,,mužského ponímania."⚪Nutno dodať, že film je neskutočne repetetívny, asi do polovice stopáže pôsobí ako scenár videohry (postava sa dostane na stanovisko - izbu, pobije sa s druhou postavou, zo stanoviska odchádza na iné stanovisko, potenciálne nasleduje medziscéna, boj s ďalšou postavou na ďalšom stanovisku a tak neustále), druhá polovica sa zase vlečie a subjektívne trvá nekonečne dlho. Hlavný záporák bez charizmy, všetky ostatné postavy bez charizmy, až je fascinujúce, aký sterilný celý film je.⚪ Pritom je nakrútený dobre, interiéry väčšinu času pôsobia pekne a súboje (občas to pôsobí, že film je len o súbojoch) sú zaujímavé, kontaktné, pôsobia, že ich reálne odohrávajú herci a ich choreografia je často inovatívna. No čo z toho, keď celok je slabučký, Joey King naozaj vyzerá ako Zuzana Šebová (stále som premýšľala, koho mi pripomína a už viem) a jej herectvo sa hodí skôr do tých rom-komédií a celý film vyšumí (aj vďaka pestrej agitke na všetko možné) do prázdna. To už radšej tú Fionu. Ktorou sa to očividne inšpirovalo.⚪ ()

PetrPan

Kdyby byla Kingová přešitej Joey nebo naopak (nebo i nějak jinak, co já vím) a na konci král nerušil jen domluvený sňatky, ale dovolil od včil přešívání všem, co si o něj řeknou, tak by tu možná  ten rating klesl ještě níž.  Feministická propaganda naštěstí nedráždí zásadně bělobřiché hochy (možná i vyholené holky, co já vím)  UŽ tak jak LGBTQBFLMPSVZ+-=, a tak se nám  tu daří držet mírný nadprůměr.  Pro mě to byla zábavná variace na Hru smrti mistra Lee, kteroužto sice nemá šanci překonat svou hlavní hvězdou,  ale jinak je to i o chlup lepší než většina "bruslařských" filmů obecně. K čemuž tedy není třeba mnoho, to je nutné podotknout.  Příběhově tu ustrneme zhruba na úrovní epizody z Herkula páně Sorbó, koneckonců tam jsme i stran kulis a kvality středo- staro- nebo bůhvíjakvěké výbavy a la plast, hliník a dřevotříska. Nicméně stříká tu krev a estrogeny!  V druhém díle pak možná dojde i na progesteron nebo sňatek s Linh (a rating v hajzlu). Já se ale bavil souboji, bavila mě i labilita Kingové (už podruhé v krátké době) a užíval jsem si nenáročnou akční , choreograficky vymazlenou (mnohdy velmi vtipně) veskrze zábavnou jednohubku a tak díky za tip pane Rimmere, Judasi Arnolde!  Rytíř plachtí čtyři patra! ()

Eliott

Nedávno jsem mírně kritizoval posledního Predátora, no ale kam se to celé hrabe na Princeznu. Femfest, který nemá obdoby! Jde o čistě akční film, v němž největší silou disponují pouze ženské postavy. Až mi to bylo místy protivné, sledovat jak padesáti kilové slečinky jedním úderem pěsti srazí vazouna v plné zbroji k zemi. No, ale co už, říkal jsem si, že nebudu li řešit fyziku a hledat v každé scéně mouchy, stále si užiji výborně provedené akční scény s nápaditou choreografií. Plán to byl dobrý, ale akční scény se rychle omrzely a jelikož je dílo takřka bez příběhu, moji pozornost udržovaly pouze nahodile se vyskytující vtípky. Středobodem toho bylo zesměšňování postavy tlusté kladivouna. Což celkem fungovalo a na komediální prvky si tedy stěžovat nelze. Je možné, že bych byl nakonec i vcelku spokojený. Nepřekousnu ale fakt, že holčičí duo přemůže takto početnou přesilu a z boje nakonec vyvázne takřka bez zranění. Vocaď pocaď, i fantasy by mělo mít své hranice a takový vývoj událostí byl mimořádně nepravděpodobný. Navíc i když tvůrci ukázkami pestře násilných scén nešetří, závěr mi to celkem znechutil. Není to žádná pohádka a přesto všechny kladné postavy přežijí. 45% ()

• Natáčení započalo v srpnu 2021 a skončilo v září téhož roku a probíhalo v bulharském městě Sofia. Rozpočet pak činil zhruba 26 milionů amerických dolarů. (fiLLthe3DD)