Princezná

V stredovekej ríši vládne kráľ s kráľovnou, ktorí majú dve dcéry, princeznú a jej mladšiu sestru Violet. S tichým súhlasom kráľovnej sa princezná zdokonaľuje v bojovom umení, pri čom ju vedie Linh, neter jedného z kráľových poradcov Khaia. Keďže kráľovná neporodila žiadneho syna, kráľ zamýšľa vydať princeznú za lorda Julia, bezohľadného syna diplomata, ktorý opovrhuje kráľovou pokojnou vládou, pretože je presvedčený, že silný kráľ by mal vládnuť pevnou rukou, či skôr krutou železnou päsťou. Princezná sa za neho nedokáže vydať a opustí ho priamo pred oltárom. Rozhnevaný Julius so svojou sadistickou pobočníčkou Moirou a skupinou brutálnych žoldnierov sa násilím zmocnia hradu, zajmú kráľovskú rodinu aj všetkých dvoranov. Princeznú uväznia v najvyššej veži hradu, kde čaká na nútenú svadbu s Juliom. Keď do nej vstúpia dvaja žoldnieri a chystajú sa ju znásilniť, dievča ich zabije a vydá sa zachraňovať svojich najbližších. Po páde do jazera princezná unikne smrti a vkradne sa späť do hradu, kde sa vyzbrojí spolu s Linh a Violet, a všetky tri ženy sa vydajú poraziť Julia, jeho žoldnierov a oslobodiť kráľovstvo. (TV JOJ)

Eliott

Nedávno jsem mírně kritizoval posledního Predátora, no ale kam se to celé hrabe na Princeznu. Femfest, který nemá obdoby! Jde o čistě akční film, v němž největší silou disponují pouze ženské postavy. Až mi to bylo místy protivné, sledovat jak padesáti kilové slečinky jedním úderem pěsti srazí vazouna v plné zbroji k zemi. No, ale co už, říkal jsem si, že nebudu li řešit fyziku a hledat v každé scéně mouchy, stále si užiji výborně provedené akční scény s nápaditou choreografií. Plán to byl dobrý, ale akční scény se rychle omrzely a jelikož je dílo takřka bez příběhu, moji pozornost udržovaly pouze nahodile se vyskytující vtípky. Středobodem toho bylo zesměšňování postavy tlusté kladivouna. Což celkem fungovalo a na komediální prvky si tedy stěžovat nelze. Je možné, že bych byl nakonec i vcelku spokojený. Nepřekousnu ale fakt, že holčičí duo přemůže takto početnou přesilu a z boje nakonec vyvázne takřka bez zranění. Vocaď pocaď, i fantasy by mělo mít své hranice a takový vývoj událostí byl mimořádně nepravděpodobný. Navíc i když tvůrci ukázkami pestře násilných scén nešetří, závěr mi to celkem znechutil. Není to žádná pohádka a přesto všechny kladné postavy přežijí. 45% ()

okkac

Pobavilo mne to a to velmi. Základní koncept, kdy princezna se musí probojovat z komnaty nejvyšší věže na nádvoří je taková vítaná změna v pohádkovém konceptu :-) Na ploše 90 minut film nestihne vůbec nudit, kde se stále princezna s někým rube. Souboje jsou natočeny přehledně, mají zajímavé nápady a hlavní hrdinka netrpí dnešními neduhy, že by si pohrávala s 2x težším chlapem jako by byl pírko, ale sází na svoji mrštnost a obratnost. Např. proti rytíři v těžké zbroji, který je pomalý a neobratný se jí podaří zasáhnout ho několiktrát, ale díky brnění mu to neublíží, až pak se zaměří na mezery v oplátění a je schopna ho porazit. Navíc využívá tajné chodby a znalost hradu. Díky flashbacku se dozvíme, že má bojový trénink, takže nikdy jsem neměl pocit, že je to overpowered Mary Sue. Sama schytá několik ran a krvácí a únava se na ní podepisuje. Jednou za čas podobný film a jsem velmi spokojený. 7,5/10 ()

Necrotongue

Juj, to zas bylo jednou pokoukáníčko. Já mám ženy rád, a proto si myslím, že by se měly proti natáčení podobných filmů ostře postavit. Což o to, u nás to ještě jde, u našich soudů nezasedá porota, ale jak to dopadne třeba ve Státech? Jak by mohla nějaká žena přesvědčit porotu o tom, že ji nějaký muž znásilnil, nebo domácky týral, když bude na základě podobných snímků vědecky dokázáno, že padesátikilová žena dokáže udeřit muže dvojnásobné váhy tak tvrdě, že dotyčný přejde do rotace kolem horizontální osy? Ale k filmu samému. Příběh byl až zoufale jednoduchý a připomínal mi starší videohry, v nichž hráč sestupoval patro za patrem do (většinou) nějakého sklepení, zabíjel tlupy nepřátel a ve finále musel porazit zvlášť nepříjemného bosse, aby vyhrál a mohl se po několika dnech normálně najíst a provést osobní hygienu. Děj tohoto snímku byl vlastně úplně stejný, ale mě nikdy nebavilo dívat se někomu přes rameno, jak hraje, a ani tohle mě tím pádem příliš nebralo. Hlavní hrdinka byla....hmmm, jak to jen napsat....nebyla tak úplně krásná (ani hezká), snaha o občasné humory byla těžkopádná, takže se už dalo spoléhat jen na očekávané krveprolévání. No, a tady jsem narazil na další problém. Choreografie soubojů nebyla dobrá, Joey King v nich byla opravdu špatná a to CGI... Ten hořící plecháč na mě působil jako špatný vtip. Tedy ne on ale ten oheň. Byla to fantasy, nebyla to fantasy evropská, takže se nemusím vyjadřovat k plnění kvót, ale myslím si, že i ve fantasy světě by měla fungovat logika, což tady často haprovalo. No, co vám budu povídat, nebyl jsem šťastný a zmršená verze hitu Billyho Idola to dorazila. / Poučení: Chceš bydlet ve věži? Důraz bych kladl na výtah. ()

silentname

Fakt, že "The Princess" prišlo od 20th Century Studios, ktoré je momentálne vo vlastníctve Disney tomu podľa mňa ešte niečo pridáva. Nemusí tam byť Disney logo, aby to nebolo zaujímavé uvedomenie si. Ale inak je treba povedať, že ja som si túto akčnú thrillerovú komédiu užil skutočne viac než dosť. A áno, hovorím komédiu, lebo niektoré scénky mi prídu celkom vtipné. Nápad je to každopádne vynikajúci. A v rámci možností je to natočené celkom kompetentne. Akcia je relatívne dobrá (miestami sú strihy celkom viditeľné a niektoré efekty nefungujú), Joey King do toho išla úplne naplno a užíva si to. A okrem toho ešte ju spravili tvorcovia aj celkom zraniteľnou. Čo je veľké plus. Nie je dokonalá bojovníčka, ktorá zo všetkého vyjde a bude v pohode. Čo na filme ale ešte funguje je vidieť všetkých týchto lotrov a rabovačov skončiť mrtvých. A vďaka celkom schopnej akcii je to aj celkom uspokojivé sledovať. Neviem to vysvetliť lepšie, ale veľmi ma bavilo vidieť ako Joey King jedného za druhým seká a likviduje. Čo film nezvládol úplne je náš zloduch. Toto je dokopy nudný zloduch s nudným plánom a cieľom. Pravda je, že jeho milenka s ostrým bičom je zaujímavejšia postava a podľa mňa ju aj viac máme možnosť vidieť ako reálne nebezpečenstvo. On si vychytí pár scénok na konci, ale to je dokopy tak všetko. Toto bol ale skutočne uvoľnujúci filmový thriller, ktorého sledovanie ma bavilo, nenudilo, tempo plynulo veľmi dobre a sledovanie som si užil. Nemám viac čo dodať. Ja som si to užil. Hodnotenie: B+ ()

Astaroth12

K tomuto filmu som sa dostal celkom náhodou, ale keď som ho už zapol , tak ho aj dopozerám. Začiatok bol celkom cool a filmová Fiona to tam celkom dobre zvládala, ale po čase sa film dostal do šedi, klišé a nezáživnosti. Fakt od začiatku som vedel, ako film bude plynúť a čo sa tam bude diať. Nemôžem filmu uprieť snahu urobiť takú ľahko akčnú stredoveku vybíjanú o jednej princeznej, ktorá chcela zachrániť svoje kráľovstvo. Nie je to nič prevratné, ale na jedno pozretie to je postačujúce, ale druhýkrát to už vidieť nebudem mať potrebu. Slabé 3*. ()

• Natáčení započalo v srpnu 2021 a skončilo v září téhož roku a probíhalo v bulharském městě Sofia. Rozpočet pak činil zhruba 26 milionů amerických dolarů. (fiLLthe3DD)