George Michael Freedom Uncut

• Veľká Británia George Michael Freedom Uncut (viac)

Snímek George Michael Freedom Uncut se věnuje formativnímu období v životě a kariéře zesnulého držitele ceny Grammy, které přišlo po vydání jeho nejprodávanějšího alba „Listen Without Prejudice Vol. 1”, a následný, nechvalně známý spor u soudu s jeho nahrávací společností. V této době došlo současně v jeho osobním životě k bolestné ztrátě – zemřela jeho první láska, Anselmo Feleppa. Dokument byl natočen před Michaelovým předčasným odchodem a je vyprávěn jím samotným, významně se tak podílel na tvorbě filmu, který je jeho závěrečným uměleckým odkazem. Film obsahuje Georgovy neuvěřitelné, a ještě neviděné, archivní a soukromé záběry, které divákům přinesou jeho pohled na dramatické období svého života a zároveň odhalí, jak se stal jedním z nejvlivnějších umělců všech dob. Vidíme, jak sám bojoval proti zajetým standardům ve smlouvách nahrávacích společností, čímž pomohl přepsat pravidla hudebního průmyslu. Také povídá o tom, proč vystoupil ze záře reflektorů a slávě se otočil zády. V celovečerním dokumentu vystoupí pět supermodelek z videoklipu Freedom! '90 od oscarového režiséra Davida Finchera, – Naomi Campbell, Christy Turlington, Cindy Crawford, Tatjana PatitzLinda Evangelista – které se poprvé sešly, aby probraly své zkušenosti z ikonického videoklipu. Film obsahuje rozhovory s některými z nejslavnějších Michaelových přátel a hudebních legend včetně Stevieho Wondera, Eltona Johna, Rickyho Gervaise, Nila Rodgerse, Marka Ronsona, Tracey Emin, Liama Gallaghera, Mary J. Blige, Jeana Paula Gaultiera, Jamese CordenaTonyho Bennetta. (Aerofilms)

BoredSeal

Prodloužená verze původního dokumentu z roku 2016, kde toho moc podstatného navíc nenajdete. Zabývá se sólovou kariérou George Michaela a název odkazuje na spor zpěváka se svým vydavatelstvím, když tak trochu don-kitchotsky bojoval za svou tvůrčí svobodu. Jakkoliv v sestřihu různých pořadů a interview působí GM upřímně a otevřeně, zřejmě kvůli svému dohledu na vznik a podobu dokumentu ze soukromí pouští jen potřebné minimum k dovysvětlení některých momentů v kariéře a éru po Older komentuje jen zběžně, nevypráví nic o životě ani plánech před smrtí. Velmi otravní jsou obdivem padající kolegové, kteří kromě chvály moc nenabízí (např. James Corden je tam jen kvůli epizodě Karaoke Taxi, ale plácá zbytečně navíc, Ricky Gervais kromě vzpomínky na účast GM v Extras naštěstí dodává vtipné glosy k dobovému kontextu). GM si jistě zaslouží něco podrobnějšího a pořádnějšího. ()

gemi

Tak tohle mě chytlo za srdce. Muzika, která mě uvedla do dospělosti. Dokument chronologicky prochází GeMiho život a hudbu, což vytváří soudržný celek, protože události v životě se nevyhnutelně otiskly do hudební tvorby. Pár nových věcí jsem se dozvěděl, třeba o klíčovém albu Older. Ale některé věci jsou úplně vynechané, např. pro mě zásadní album Songs from the last century. Dost zajímavé jsou taky reakce hudebních kolegů na Georgovy songy, které si pouští. ()

Tosi

Dokument mi na jednu stranu připomněl, jak moc tenhle zpěvák chybí, na druhou stranu nepřinesl nic moc novýho, co ještě neznáme. A zajímalo by mě, proč v něm není zmíněno nic z jeho posledních pár let života, což jak víme byla nejsmutnější kapitola. Každopádně nostalgie při sledování dokumentu vystoupala do nebeských výšin, takových ryzích talentů už moc není a nebude. ()

Ex_Machina

„Hudba bola mojou milenkou, no mal som milióny obdivovateľov, ktorých som nikdy nevidel“. Skvelý dokument mapujúci cestu a vnútorné pocity v jednotlivých bodoch kariéry jedného z najtalentovanejších a najlepších spevákov všetkých čias. Táto sonda do duše Georga Michaela odkrýva najmä jeho vnútorný svet. Jeho začiatky vo Wham, následnú sólovú kariéru, celosvetové úspechy, to ako sa otvoril svetu so svojou orientáciou, no aj to ako ho ovplyvnila strata milujúcej matky a životnej lásky. Dlho sa s tým nevedel vyrovnať a vďaka tomu vzniklo množstvo prekrásnych a hlbokých piesní, ktoré sú podané tak citlivo, že z každého slova cítiť kus ubolenej duše tohto vzácneho človeka. George nebol len skvelý spevák, ale aj skladateľ. A to z obdobia, ktoré sa už nebude opakovať.  Chcel aby sa na neho spomínalo ako na jednu z tých veľkých hviezd, ktorá mala svoj pôvab. A to sa mu podarilo. ()