Vavča

Akshay Kumar v hlavní roli vládce Rádžasthánu Indie pozdního 12. stol., Prithvírádža III. Čauchan měl samozřejmě větší ambice, než vládnout domácímu království. Nicméně Ghzanovská říše muslimů měla také zálusk na severní Indii a boje trvaly dlouho, než rádža vstoupil do legend... Můžete čekat tradiční zobrazení a předsudky indického historického velkofilmu, nicméně velmi profi kameru, hudba, akční scény (bitevní taktika dává smysl, někdo si tady na tom dal vážně záležet). Samozřejmě se musíte povznést nad hrdinské nadsazenosti (1 vs. many, hero stuff as usual) a divokou fantazii tvůrců jako gladiátorská aréna. Na wiki si můžete dohledat jak pestré zdroje jsou na téma bojů Rádžputů proti muslimům v této době, ale film je holt zobrazuje jinak. Bavil jsme se většinu času velmi dobře, ale nemá to prostě ještě ty koule a herecké výkony  jako jiné velkofilmy (na výpravu, efekty je to srovnatelné s ostatními tituly ve svém ranku). Velice doporučuji knihu https://www.amazon.co.uk/Warfare-Weaponry-1000-1800-Oxford-Readings/dp/0195648714/ na seznámení s problematikou bojů v severní Indii. Dozvíte se totiž jak náboženství, složení společnosti ovlivňovalo boje a muslimové měli na své straně docela zásadní výhody, ale nebudu spoilovat. ()

Ramanam

Vyprávění o „posledním hinduistickém císaři“ Indie je založeno na staré epické básni „Prithviraj Raso“ a zavede nás do 12. století, kdy útočící muslimské hordy počaly své úspěšné dobývání Indie, z které kousek po kousku ukrajovaly, až ji ovládly celou. Takže tam mají ty „věčné potížisty“ dodnes. I když snímek v kinech propadl, já o něm nemohu říci nic špatného. Kvalitní klasičtí herci, včetně nové tváře jménem Manushi Chhillar (Sanyogita). Historický příběh nenudil, byl plný barev, krásného oblečení a akce. Hudba dobrá, tance pěkné. Čtyři hvězdy. ()