Časosběrný dokument o vzniku divadelní verze básnické pohádky Františka Hrubína v podání herců Činohry Národního divadla. Nestárnoucí archetypální legenda o síle a magii lásky je v režii Daniely Špinar okouzlujícím vyprávěním pro všechny generace. V titulních rolích excelují A. Fialová a D. Prachař... Zchudlý principál utrhne růži v tajemné zahradě, která patří děsivému Zvířeti. Zvíře si neuvážený čin nenechá líbit, dokonce vyhrožuje vetřelci smrtí. Má ovšem jednu nabídku – pokud některá z kupcových dcer prohřešek vykoupí, zachrání svému otci život. Když se ovšem ta nejmladší, Kráska, rozhodne obětovat, netuší, jaké bude mít její čin následky... V roce 1972 vyšla pohádka "Kráska a zvíře". Jde o poslední dokončené dílo českého básníka a dramatika Františka Hrubína, které bylo ještě za jeho života uvedeno na jevišti. Námětem se mu stala stará indoevropská báje, do níž vložil kus svého neopakovatelného vidění světa. Příběh dívky, která se dokáže zamilovat do netvora a která vnímá víc jeho nitro než na první pohled odpudivou tělesnou schránku, však není určen pouze dětem. V Činohře ND všichni věří, že půjde o podívanou pro všechny generace a že návrat české poezie bude jevišti první scény slušet. V našem dokumentu sledujeme celý tvůrčí proces od prvních divadelních zkoušek v září 2021 přes covidovou pauzu až do odložené premiéry v lednu 2022. (Česká televize)

bohemia_regent

„Daniela Špinar, režie“... Těžko přehlédnutelný titulek, který v úvodu filmu představuje vypovídajícího hlavního tvůrce divadelní inscenace. Co se za tím skrývá?, říká si všímavý divák-šťoural, v tomto případě tedy já. Neúmyslný překlep? Úmyslná škodolibost? Anebo je všechno jak má být a jedná se o postupný krok v umělcově osobnostním transgenderovém posunu od režiséra k režisérce?... Každopádně film patří k lepšímu průměru v rámci cyklu časosběrných dokumentů o vzniku nových inscenací v Národním divadle. ()