Neuvěřitelný příběh lásky eskymáckého mladíka Avika, který překlenul léta, oceány i nebezpečí 2. světové války, aby našel svou dětskou lásku, míšenku Albertine. Nakonec ale zjistí, že jejich kultury jsou příliš odlišné na to, aby spolu mohli být.

Opravdový cit nezlomí ani čas, ani vzdálenost, ani válečná vřava. V roce 1931 přistane v Arktidě pilot, který má zmapovat neprobádaná území. Zpět do civilizace s sebou vezme malého Eskymáckého chlapce Avika nemocného tuberkulózou. V domě katolických pěstounů, kde vyrůstá, chlapec vyzdraví. Tam se také setká s míšenkou Albertine a zamiluje se do ní. Ani po návratu na rodnou Arktidu nemůže na Albertine zapomenout. Po letech se náhodně setká s pilotem, díky kterému se s Albertine vůbec poznali, a pošle po něm své lásce vzkaz. Připojí se k pilotům, kteří ve 2. světové válce bojovali proti Hittlerovi a stále Albertine hledá. Zjišťuje však, že překážky, které ohrožují jeho přátelské i milenecké vztahy, jsou větší, než si byl vůbec kdy ochotný připustit. [28. Letní filmová škola] (oficiálny text distribútora)

mat.ilda

Originální se automaticky nerovná dobré... Spíš než ve střetu odlišných kultur a potíží plynoucích z míšeného původu bych problém viděla v neobratném výcucu z prstu ve sledu neuvěřitelných náhod a v mentální úrovni Eskymáka Avika a indiánky Albertine, na kterou nemají výše uvedené překážky až tak osudový vliv - on byl jen vykořeněným romantickým snílkem a ona ošklivou vypočítavou potvorou, faktem ovšem zůstává, že by spolu tvořili ideální pár, se svými schopnostmi si zaskotačit na neobvyklých místech by mohli ukázat směr vyznavačům extrémního sexu... Odpudivá romantika, nulová chemie, nezajímavé ústřední duo = minimální zainteresovanost diváka. ()

Artran

Spoilery: Eskymák Avik, který je jako chlapec převezen do léčebného ústavu kvůli tuberkulóze (30. léta), se tam setkává se svojí životní láskou, míšenkou Albertine. Snad díky tomuto kontaktu se světem bělochů si po Avikově vyléčení a návratu domů jeho soukmenovci začnou myslet, že na něm ulpěla osudová smůla a nakonec ho zavrhnou. Albertine se Avikovi na dlouhý čas ztrácí, aby se s ní znovu setkal za druhé světové války, kde slouží jako letecký fotograf. Vše se ještě více komplikuje, když Avik zjistí, že Albertine je provdána za jeho starého anglického přítele, protože chce zapomenout na svůj míšenecký původ. Film vrcholí bombardováním Drážďan, jehož skutečnou příčinou je (ha!) zhrzená mužská ješitnost. Tohle vše Avik vypráví už jako starý Eskymák mladému kartografovi. - - - Pokud jste nabyli dojmu, že je příběh poněkud přetematizován (nemoc, láska, přátelství, válka, řešení morálních otázek, řešení rasových otázek, myšlení primitivních národů), máte pravdu o to větší, že vztahy mezi motivy jednotlivých témat nejsou často dost silné pro jejich logickou návaznost. Nicméně i tak stojí Mapa lidského srdce za zhlédnutí. Snad proto, že Ward dokáže soucítit s lidským osudem a kvůli poměrně slušné kameře. ()

freddy

Úžasné originální sympatické romantické drama, kde se toho děje možná až příliš mnoho, ale kde i přesto neustále zůstává láska hlavním tématem. Narovinu se musím přiznat, že nebýt toho, že si v tomto filmu zahrál můj oblíbený herec John Cusack, tak bych se na tento film asi nikdy nepodíval. Ale k mému velkému překvapení se mi dostalo úžasné romantiky a já vydržel u filmu s velkým napětím až do konce. A co je na tomto filmu vlastně tak úžasného? Já asi ani sám nevím. Zajímavé je už jen to, že děj filmu se začíná odehrávat v Kanadě kdesi za polárním kruhem, kde žije skupina eskymáků, a mezi nimi i hlavní hrdina, malý chlapec Avik, který má tuberkulózu. Film se pak v ději posouvá už z chladných a nevlídných zasněžených plání do trochu vlídnějšího prostředí kanadské nemocnice, kde Avik poznává dívku, do které se postupně zamiluje a která ho bude provázet téměř celým jeho dalším životem. Ve filmu se toho pak ale děje ještě mnohem víc a slovo dostane i 2. světová válka. Konec samozřejmě neprozradím. Jedná se o opravdu úchvatné romantické drama, které mě dostalo a kterému samozřejmě dominuje především herecký výkon Jasona Scotta Leeho. Film postrádá známější herce, a tak fakticky nejznámějším hercem v tomto filmu zůstává John Cusack, který si zahrál kartografa, jemuž eskymák ve středních letech vypráví celý svůj životní příběh, což je právě příběh eskymáka Avika, který jsem tu částečně popsal. Abych se už dostal k hodnocení, takže tento film mě rozhodně velice příjemně překvapil. Vůbec nic jsem od něj nečekal a nebýt herecké účasti Johna Cusacka, tak bych se na něj stoprocentně nikdy nepodíval, ale o to většího zážitku se mi dostalo. Takže je to bez váhání za pět hvězd a já děkuji Primě, že díky ní se tento film konečně objevil v českém televizním vysílání. ()

ještěžiju

Velmi působivý příběh tak trochu Shakespearovského ražení v podobě Romea a Julie. Zde je ovšem překážka naplnění tohoto vztahu lehčí vzájemná averze dvou kultur, indiánské a inuitské (eskymácké). Ta je sice díky vzájemným sympatiím překonána.. no přání indiánského děvčete Albertine je narozdíl od eskymáka Avika začlenění se do společnosti "bílých" lidí... Vincent Ward v tomto ( podle mě jeho doposud nejsilnějším ) filmu dokázal s minimálními triky věrohodně vykreslit mimo jiné i stísněnou atmosféru bombardování Drážďan ... Vzkaz pro ty, kteří viděli tento film na Primě v českém dabingu a ne kdysi v originálním znění na ČT s titulky. Tento film dabingem opravdu hodně utrpěl a to nemluvím i o špatném překladu. :-( Proto vaše hodnocení jen na základě českého znění televize Prima není zaručeně objektivní. Mé hodnocení pěti hvězdiček je ovlivněno tím, jak mě v mládí tento film dokázal zasáhnout. Přesto si za ním stojím, protože film i po někalikátém shlédnutí stále dokáže silně zapůsobit a to u většiny filmů říct nemůžu. ()

Big Bear

Aha, tak proto RAF s USAAF vypálilo Drážďany :-) Kráska Albertine v tom byla. Samozřejmě některé historické části filmu nelze brát vážně, nicměně jsem se s radostí nechal osudem eskymáka Avika a jeho Albertine dojmout. Film je krásně romantický a za setkání obou zamilovaných na protileteckém balónu dávám o hvězdičku navíc. Škoda, že film běžel jen jednou v TV. ()

• Při filmování neobvyklé scény, kdy se Avik s Albertine (herci Jason Scott Lee a Anne Parillaud) milují na vrchu horkovzdušného balónu, oba herci doslova trpěli - bylo velmi chladno a tak se oba třásli zimou po celém těle. (Lynette)
  • Herec Jason Scott Lee, jenž ve filmu hrál eskymáka Avika, není ve skutečnosti eskymák, ale ze tří čtvrtin Číňan a z jedné čtvrtiny Hawajec. (Lynette)