Tajemství mého otce

(festivalový názov)
  • Francúzsko Les Secrets de mon père (viac)

„Bylo mi dvanáct let. Miloval jsem čokoládovou zmrzlinu a nenáviděl zelí. Byli jsme průměrná belgická rodina. Ale když jste se podívali zblízka, nebyli jsme úplně jako ostatní rodiny.“ Tak začíná vyprávění o své židovské rodině Michel Kichka, jenž vyvádí klukoviny s mladším bratrem Charlym, popichuje svou sestru, která se už nemůže dočkat, až zmizí rodičům z přísného dohledu, a odmlouvá mamince u stolu při společné večeři. Seznamuje nás s prostředím židovské komunity v belgickém městečku v roce 1959. Svým dětským nazíráním se také snaží přijít na to, co znamená, když se mluví o tatínkově pobytu ve válečném táboře. Co znamená číslo na jeho předloktí? Co ho vystrašilo při kontrole jízdenek ve vlaku? Co se dělo na místě zvaném Osvětim? Animovaný snímek přináší další z filmových reflexí tématu holokaustu. (Zlín Film Festival)

JFL

Další film z marketu v Cannes, jehož závěrečné titulky zastíní vše předchozí. Tentokrát proto, že v případě životopisného filmu o dospívání kreslíře a jeho vztahu s odtažitým otcem, který přežil holocaust, se v titulcích objevují jeho původní karikaturní kresby, které ještě více zahanbují generický vizuál tohoto animáku. Nad to je navíc "My Father's Secrets" smutným dokladem platnosti pravidla, že málo co dokáže odhalit tvůrčí nemohoucnost vyjadřovat se filmovými prostředky jako voice over. Filmové zpracování tak ve finále zůstává jen marně rozpohybovanou, nenápaditou a neoriginální ilustrací předlohy. [projekce s anglickým dabingem na filmovém trhu v Cannes] ()