1923 - Season 1

(séria)

warrenur

Velmi som sa tesil na tento dalsi Sheridanov westernovy kusok. Mnohi ste isto tiez mali obcasne deja-vu z vynikajuceho jednoserioveho 1883, kde kazdu epizodu otvaral az etericky hlas mladuckej Isabel May uzivajucej zivot. Tento kusok zial pribehovou kvalitou nedosahuje tej urovne. Z casti za to moze i ten fakt, ze nas caka este druha seria, z casti je to vsak prosto a jednoducho slabsim scenarom. Africka linia potesi hlavne romantickejsie zalozenych divakov a divacky a je tak trochu ako z kniziek od Rosamunde. Ten z noveho kontinentu ukazuje zasa stret toho starousadlickeho - tradicneho, taziaceho z pody a dobytka s novym - dravym, a i necestnym - pokrokom vo forme zeleznice bank, prvych aumobilov. Osobne ma vsak v napati drzala hlavne linia s "prevychovou" indianskych dievcat a ta bola ozaj miestami dost drsna. Pripomenulo mi to tie casti v 1883, kedy sa karavana roznymi drsnymi sposobmi stencovala stale viac a viac. Serii by prospelo zhutnit aspon 6.-tu a 7.-mu epizodu do jednej. Bolo tam citit vatu. Rozhodne nadpriemer, ale o pomyselnu uroven slabsie ako spominany 1883. Porovnaniu sa ubranit neda. 70% ()

Gaaron

Po dokonalém 1883 celkem sešup, který ale spolehlivě táhnou zpátky nahoru herci a jednotlivé momenty. Sledovat, jak civilizaci táhne kupředu ta nejhorší verbež složená z kněží, policajtů a boháčů, jak je zadupávána do země čest a svoboda, kterými 1883 tak dýchalo, bolelo téměř fyzicky, všechna čest. Prozatím slabší 4 a přesvědčením, že season 2 to jako celek vykopne mnohem výš. ()

William_

Tak si Sheridan natočil hezky koukatelnou telenovelu. Asi takto bych pojmenoval první sérii seriálu 1923, která se dle mého povedla daleko méně než jeho předchůdce 1883, který měl jak uzavřený příběh, tak neměl ve svém nitru zbytečné natahované scény a vše se stihlo v jedné sérii. Tolik ke krátkému srovnání s 1883. Co se hereckých výkonů týče, Ford se celou sérii hledal a až v posledních epizodách se do role vžil, Helen Mirren je skvělá, věřím jí každé slovo a zbytek neurazí-nenadchne, snad jen Sklenar je také skvělý herec, který ale čeká až se bude moct více předvést, protože ta nudná linka do které do autoři nasadili je pod jeho schopnosti. Právě příběhová linka v Africe je snad nejnatahovanější v historii seriálu - ano, je to hezké a pěkně se na to dívá, ale je to (co se děje týče) ztráta času. První série je především ve své druhé části takový dlouhý trailer na 2. sérii, protože už v polovině Vám je jasné, že se zde nic nestihne odvyprávět. Snad se 2. série povede lépe, cestičku má vyšlapanou dobře. ()

fabecc1222

Stále jsem neviděl původní Yellowstone a 1923 je tak to mě primárně pokračování výborného 1883, z kterého se vrací jen pramálo postav, a ty stejně většinou hned zkraje překvapivě vyklidí prostor. Sheridan pokračuje v tom, že se nebojí šokovat v rámci zacházení s postavami, a nikdo tam nemá nic jisté. Mimo to se nám tu rýsuje další přenádherná road-movie, tentokráte začínající v daleké Africe, a pokračující přes Evropu až....To uvidíme až v druhé řadě, kam se tato spektakulární cesta vyvine. Do toho je nám servírován krásný generační přechod Ameriky jako takové, něco, co jsme viděli třeba v Tenkrát na západě, ale tady jsme o nějaké to desetiletí vpřed, a prim tak hrají pračky, automobily, silnice...To vše začíná rezonovat "novou" Amerikou, a staré generace ztrácejí půdu pod nohama, či naopak využívají nastále situace. Herecké obsazení je tu jen taková třešnička na dortu. ()

tron

„Zostarol si.“ – „Starý už som bol.“ Nepriamy sequel 1883 (ale na to, aby ste to naplno pochopili, si musíte nakresliť „pavúka“ so všetkými postavami z Yellowstonu, 1923 a 1883) a prequel Yellowstonu. Ako fanúšik Taylora Sheridana som sa tešil na seriál a namiesto toho som dostal prológ resp. úvodné rozostavenie figúrok na šachovnici. Čakal som uzavretú sériu. Po 1883 je jasné, že ak Sheridan chce, vie aj to. A práve vtedy je azda najlepší. Aby som cca 8 hodín sledoval, ako sa všetko len rozohráva, desiatky minút sa predstavujú postavy, na čo by stačilo pár scén, ako sa zdĺhavo až umelo naťahujú dejové linky a aj vinou toho dochádza k absurdným scénam a kurióznym zvratom, tak to som mal fakt hlavu v smútku. Problém je v tom, že ono to bohvieako nefunguje ani „len“ ako seriál na „pokračovanie“: konflikty sú vcelku nezaujímavé, postavy tiež. Jediné, na čo som sa tešil, bolo to, ako sa konečne pretnú dve separátne linky (Yellowstone, Afrika), ale nakoniec to (ne)dopadlo tak, že som skoro rozbil televízor. Nie som barbar, mám rád aj pomalé a atmosférické veci, ale čo je veľa, to je príliš. Z na prvý pohľad bombastického kastingu ma najviac zaujal pár v zložení anglická aristokratická raketa Julia Schlaepfer a rozvážny Brandon Sklenar. Všetci ostatní mi pripadali mdlí. Helen Mirren mala možno dve dobré scény. U Roberta Patricka som až po 4. epizóde odhalil, že je to Robert Patrick. A Ford? Neviem, ten jeho 8O-ročný mručoun sa v mojich očiach ani zďaleka nechytal na Costnera. I keď áno, je zjavné, že obaja sú z rovnakého cesta a po dopozeraní 1923 je vcelku jasné, prečo sa z Duttonovcov neskôr stane jeden z najmocnejších rodinných klanov široko-ďaleko. Prekvapivo (?) bol dobrý Timothy Dalton. Vychutnal si hlavného (?) záporáka (aj keď pri štyridsiatej scéne bičovania som sa pýtal, či je to na niečo dobré a ak áno, tak na čo). Najviac ma zaujala linka „africká“ linka (Lovci levov + Titanic + Spomienka na Afriku) a to napriek tomu, že je neuveriteľným spôsobom naťahovaná. Logika dostáva zabrať (chápem, že chcú s riešením problémov čakať na nového vodcu ranču, ale ak sa bude z Afriky vracať tri a pol roka, to si fakt nechajú brnkať po nose?). Skvele bola naopak vystihnutá WTF doba, kedy sa po mestách premávajú kovboji na koňoch a popri nich jazdia autá a pouliční predajcovia ponúkajú práčky a dokonca chladničky (!), na ktoré sa „ľudia z hôr“ pozerajú ako na zjavenie. Sheridan zvykne občas bývať označovaný za konzervatívneho kreténa, ale tomu pravdupovediac nechápem. V 1923 sa naváža do týrania, sexuálneho zneužívania, katolíkov, rasizmu, xenofóbie, dokonca v podstate aj do vlastných hrdinov (scéna s novinami, kedy sa jedna z postáv pri ohováraní istého podnikateľa pýta, v čom sú oni iní). ()