Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo

• Francúzsko Le Petit Nicolas : Qu'est-ce qu'on attend pour être heureux ? (viac)

Patálie malého Mikuláše, od rvaček na školním dvoře až po dobrodružství na letním táboře, si v průběhu let zamilovaly více než čtyři generace dětí i dospělých po celém světě. Oblíbená postavička nyní poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Vzniká tak svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, kterým v českém znění propůjčili hlasy Ondřej G. Brzobohatý a Ondřej Brousek. (Aerofilms)

anais

Trochu jsem se bál aby paralelní linka se Sempém a Goscinnym fungovala i na děti, ale odskoušel jsem to s klukama 4 a 7, a film je opravdu bavil! Krom toho - vypadá to fantasticky a dramaturgicky je to opravdu chytře vystavené - ať už prolínaní fikčního a reálného světa, příběhy a charaktery obou autorů (trochu zjednodušené, ale dostačující), ale i čistá groteska Mikulášových příběhů. Moc se to povedlo! ()

filmmovier

Velmi příjemné, nápadité, krásné a dojemné. Typická Sempého animace vytěžená na maximum, filmu samozřejmě absolutně sedí. Povedl se i český dabing, Brousek a Brzobohatý jsou výteční. Jen škoda, že Mikuláš právě v této podobě není tak úplně pro děti - části s ním jsou nádherné a jistě se u něj bez problémů zabaví, ale větší a podstatnější část je věnována jeho tvůrcům a příběhu jejich přátelství. A je to část, která nemá problém vehnat divákovi slzy do očí. Ve filmu je strašně moc nápadů a 80 minut uběhne neuvěřitelně rychle. Výsledek si skutečně zaslouží veškerý obdiv, nebojím se říct, že jde o nejlepší animák a francouzský film minulého roku. Kdyby takhle vypadala i nějaká budoucí adaptace opravdu vyloženě jenom Mikulášových dobrodružství, bylo by to krásné. Takhle je mi líto těch dětí, že si to asi úplně neužijí - ale třeba se pletu. Film je to krásný. I hudba. 85 %. ()

Mrkvič

Paráda. Sice jsem doufal, že na film mrknu s předškolkními dětmi, ale ty to nebavilo. Což chápu. I samotný Mikuláš je spíš až pro školní děti. Navíc svým konverzačním humorem má v současné době tupých přeplácanin těžké se prosadit u malých dětí. Ale já byl nadšený. Poutavé vyprávění o vzniku francouzské dětské legendy a připomenutí dvou skvělých tvůrdců. Moc milé, moc hezké. A s vloženými částmi s Mikulášovými příběhy i vtipné. ()

Bush13

Člověka v dětství formuje mnoho věcí: u mě to byly třeba Rammstein, Hudba Praha, seriál Království, ale třeba také právě roztomilé Mikulášovy patálie. Už první hraná adaptace, se povedla, tentokrát se ale podařilo vdechnout těmto příběhům duch původního Sempého kresby, což je samozřejmě něco úžasného. Sempého líbezný styl, který by i z Mostu vytvořil příjemné a útulné místo k životu... cílovou skupinou filmu jsou děti, ale prostě i nostalgici mého typu. Zároveň se jedná o důstojnou a svým způsobem sladkobolnou poctu složenou dvěma géniům svých profesí, Goscinnymu a Sempému, taktéž trochu době či stvořenému světu, který už reálně vyvanul, světu, ve kterém všechny šarvátky a hádky působí tak trochu laskavě. ()

pepa3rd

Přiznám se, že jsem tak nějak čekal animovanou podobu předchozích hraných filmů, kde především ten první, považuju za naprosto geniální převedení krátkých příběhů na filmové plátno. I když jsem tady pár epizodiček dostal, je to spíše hraný historický dokument a já měl dost problém se přepínat mezi oběma žánry. Nepopírám, že mě film donutil kouknout na wiki a zajímat se o život obou hlavních aktérů, ale není to nic, z čeho bych byl unešen. 65 % ()