De humani corporis fabrica

• angličtina The Fabric of the Human Body

Jak by asi vypadal film, ohledávající lidské tělo nikoliv zvnějšku, nýbrž zevnitř? Na odpověď si troufá dvojice antropologů z vyhlášené Laboratoře senzorické etnografie při Harvardu, jejichž tvorba pravidelně útočí na rozličná dokumentaristická tabu. Na fascinující cestě krajinou lidských tkání se brodí zdivočelým krevním řečištěm, obkrouží futuristicky tvarované orgány a na chvíli spočinou u majestátně vyhřezlé páteře. Chirurgický trip s nečekaně artovou katarzí přinese otrlým festivalovým matadorům nesmírně silný fyzický zážitek. Před extrémním námětem a jeho neméně vyhraněným zpracováním však musíme výslovně varovat citlivé jedince. (MFF Karlovy Vary)

Doldus

Nejsilnější zážitek z KVIFF56, ale ne moc v dobrém. Snažím se v tom najít jakýsi hlubší smysl (který asi měla slibovat i závěrečná pasáž), ale vzal jsem si z toho jen, že bychom si měli více vážit chirurgů a jejich obtížné práce, i když jsem takřka po celý život neměl nic než uznání pro tuto profesi. Některé scény byly dle mého koncipované opravdu jen pro vyvolání až fyzického nekomfortu (kluci vědí, oč jde), ačkoliv v pasáži s páteří jsem již byl natolik netečný, že jsem byl s to ocenit jakýsi skrytý majestát lidského těla. Nicméně, tento dokument opravdu není poučný, ale pouze "dokumentuje" ve smyslu prostého zachycení, což je docela škoda. Když už si to vyžeru se vším všudy, tak bych rád i něco zjistil. ()

Pedestrian

Nic víc a nic míň než záběry z operací doprovázené leckdy peprnými komentáři chirurgů, které celé vyznění dokumentu ještě víc polidšťují a ukazují, že nehledě na profesi jsme všichni stejní: z masa a z kostí. ()

Dadel

Asi je moje chyba, že jsem čekal něco trochu jiného (a méně ukecaného). Většina filmu jsou detailní a endoskopické záběry na různé operace a pitvy, podkreslené bezobsažným žvaněním doktorů ve francouzštině. Většinou vám ani nikdo neřekne, na co se zrovna díváte, pokud to nepoznáte sami nebo to nezaslechnete v tom žvanění, takže i vzdělávací hodnota filmu je trochu sporná. Uznávám, že pro citlivé jedince to může být silný fyzický zážitek, ale pro mě byla jediným fyzicky nepříjemným prvkem skřehotající bába v posteli. No a samozřejmě je to strašně dlouhé. "Artová katarze" dle anotace je zřejmě posledních pět minut, kdy kamera jezdí po obraze, který je variací na Leonardovu Poslední večeři, obsahuje různé falické symboly, hraje k tomu písnička od New Order, a souvislost se zbytkem filmu jsem nepochopil. ()

SpaceOdyseus

Trosku jsem ochladnul a par hvezd tomu prece jen dam. V kine jsem to vydrzel cele, ale bylo to chvilema na povazenou. Mam tohle za potrebi? Zpetne ale musim uznat umelecke ambice ma tohle dilo hodne vysoke. A to se musi cenit, i kdyz se s tvurci mijime. Stale si tvrdim, ze kdybych chtel sledovat kolonoskopii, nastoupim na medicinu. Ale jako umelecka facka festivalovemu divakovi to funguje skvele. KVIFF56 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD