Poté, co Japonsko napadne několik kaidžú, vytvoří vláda Program pro potlačování druhu třídy S (SSSP), aby zlikvidovali případné další hrozby. Když SSSP reaguje na útok kaidžú třídy S jménem „Neronga“, z oblohy se zřítí stříbrný obří mimozemšťan a Nerongu porazí. Při incidentu je však zraněn člen SSSP Šindži Kaminaga (Takumi Saitoh), který se snaží zachránit ztracené dítě. Analytička Hiroko Asami (Masami Nagasawa) je převelena ze Zpravodajské služby pro veřejnou bezpečnost do SSSP a spolupracuje s Kaminagou, který vyvázl z incidentu zdánlivě bez následků. Asami předloží svým nadřízeným zprávu o stříbrném obrovi a nazve ho „Ultraman“. SSSP čelí dalšímu útoku druhu třídy S, který způsobí kaidžú jménem „Gabora“. Kaminaga, aniž by o tom ostatní členové SSSP věděli, se transformuje v Ultramana (nyní v červeno-stříbrné barvě) a porazí Gaboru dřív, než stihne zaútočit na sklad jaderného odpadu. (salfa72)

DaViD´82

Pokračuje se ve stylu udaném v Šin Godžiře; tedy procedurální satira, která umí tnout do byrokratických procesů vládních institucí stejně jako vzdávat retro holdy klasickým kaiju bitkám. První půl hodina by ostatně mohla fungovat jako přímé pokračování Šin Godžiry. Stejné "sofistikovaně antidivácké" statické záběrování z podhledu na lidi sedících u počítačů (jedna věta snímaná z podlahy, kdy většinu záběru zabírá rozostřená kancelářská židle a pouze v horním rohu je objekt zájmu, následuje střih na další větu na záběr jakoby pod monitorem před klávesnicí apod.). Ve druhé rovině kaiju bitky, se zdánlivě otřesnými CGI efekty, které však jdou ve šlépějích klasik z modelů/týpků v kostýmech. Ovšem od konce druhého Ultramanova zjevení to jde do kytek pokud nejste echt kovaný ultramaní fanboy znalý historie. Pokud jím jako já nejste, tak se to pro vás překlopí v na celovečerní stopáž roztaženou dětinsky naivní epizodu z původního Doctora Who o mimozemšťanech hrajícími si s planetou Zemí, tajnými organizacemi, přírodou, vládami. K uzívání nudné. Popravdě nebýt úvodní půlhodiny, nabízela by se spíše možnost, že Higuči na to bez Anna nemá. Takto je chyba čistě v neznalém divákovi, kterému chybí kontext ke správnému fanouškovskému docenění. ()

salfa72

Nový Ultraman je nové pojetí kultovního seriálu Ultraman z roku 1966. Trochu jsem se obával toho, co s Ultramanem udělá režisér Šindži Higuči, který je fanouškem Ultramana. Ale už úvodní znělka dává tušit, že tohle bude příjemně strávených 112 minut, plných odkazů na svého kultovního předchůdce. Kromě úvodní znělky tu je i výskyt spousty ikonických příšer, odznáček SSSP, nebo Satoši Furuja jako Ultraman (mimochodem, tento člověk poskakoval v obleku Ultramana i v seriálu z roku 1966, ztvárnil Amagiho v seriálu Ultraseven atd.). Těch pomrknutí na fandy původního seriálu je zde prostě tolik, že je ani nejde postřehnout úplně všechny (tedy pokud nejste fanatický fanoušek Ultra série). Potěšila mě i účast Akari Hajami, bývalé členky idolové skupiny Momoiro Clover Z, kterou jsem začal poslouchat teprve nedávno. Ačkoliv digitální triky občas ve filmu působí trochu směšně, najdou se i scény, kdy vypadají mnohem lépe (třeba první bitva Ultramana s příšerou). Je možné, že některé scény působí tak lacině, protože postprodukci ztížila pandemie COVID-19 a úpravy trvaly zhruba dva a půl roku. Pokud mi ale opravdu něco na filmu vadilo, tak to, že tým až příliš rychle zjistil, kdo je Ultraman, až moc rychle mu uvěřili, že je to v podstatě hodný mimozemšťan, který nechce vůbec nikomu ublížit. Taky mě trochu zklamala role Zoffyho, jsem rád, že se zde objevil (tak jako v poslední epizodě seriálu), ale na rozdíl od původního Ultramana zde ostatní Ultramani působí spíše jen jako další záporáci, s kterými musí ten náš Ultraman bojovat. Což mě přivádí k tomu, že je zde až nějak moc záporáků a střídají se tak rychle, že by to normálně dalo námět na menší minisérii. Dokonce i výskyt Zettona nebyl zrovna to, co bych si představoval (zlatý Ultraman Saga), když bylo poprvé zmíněno jeho jméno jako zbraně, která má vyhladit celé lidstvo. Na druhou stranu ten konec mě trochu navnadil, snad časem vznikne pokračování, protože by byla škoda nevyužít toho potenciálu, jak by se nadále vyvíjel vztah lidí a Ultras. Rozhodně to není žádná pecka ala Mega Monster Battle: Ultra Galaxy Legend, na druhou stranu to mohlo skončit i katastrofou. Pokud nejste fandové původního seriálu, dáte filmu minimálně o 1 až 2 hvězdy méně, ale já se u toho i občas docela bavil (čichací scéna). ()

moviefreak

Nádherná retro pocta Kaiju bitkám a tento krát s retro CGI trikmi. Bál som sa, že dostaneme zase chlapov v gumákoch, ale japonci nahradili tak ako v Shin Godzille, tak aj tu všetko s CGI. Úvod bol doslova epický a bitky ako aj efekty boli miestami na 5 hviezd :) Škoda, len, že neskôr došlo na bitky v meste a tam to už taká paráda nebola. Ale ak ste boli fanúšikom, tak si pridajte kľudne aj dve hviezdy. Som zvedavý čo všetko ešte z japonskej monster kinematografie dostane SHIN remake :) PS: Veľké plus, čo som nečakal, bola aj retro hudba, ako aj retro kamera!!! :) ()

Corpsegrinder

Tokusatsu filmů jsem pár viděl ale že bych s tim žánrem měl zkušenosti si říct netroufám, přesto jsem se na vlnu týhle šílenosti naladil celkem snadno, je to pro mě stejný jako koukat na Tromu. Ultraman je taková zvláštní kombinace moderních technologií a retro 60s vzhledu, CGI balancuje mezi parádním a 15 let starou hrou na Playstation, ale dost tomu pomáhalo rozhodnutí animovat většinu kaiju tak jako by to pořád byl týpek v kostýmu, rázem to dostává uplně jiný kouzlo. To samý platí i pro hudbu která je skoro výhradně klasicky přehnaně šedesátkově dramatická. Po úvodních 30 minutách který jedou v naprosto šíleným tempu co se týče střihu a dialogů se film trochu zklidní a stane se z toho spíš taková intergalaktická politická satira která bude pro japonce asi víc relevantní než pro evropskýho diváka, ale sympatický obsazení a dialogy s nadhledem celkem drží pozornost. V dnešní době kdy se každej film snaží brát hrozně vážně je tohle celkem příjemná změna. ()