Nikodem Dyzma (Cezary Pazura), pracovník malé pohřební firmy a skvělý řečník od života moc neočekává. Rád by si přivydělal nějaké peníze aby si mohl koupit ledničku, protože nejvíc ho dokáže naštvat nevychlazená vodka. Příležitost se mu naskytne sama, když obdrží omylem pozvánku na diplomatický večírek kde se to jen hemží osobnostmi, hlavně z politické sféry. Za večer se mu podaří urazit vicepremiéra a tím pádem si na svou stranu získá mnoho jeho odpůrců. Postupně známosti velmi mazaným způsobem rozvíjí a svou šanci udělat kariéru má rozjetou více než slibně… (Tygrys)

akni76

Vynikajúca svieža a v mnohom až zarážajúco pravdivá komédia, ktorá nás prevedie závratnou kariérou šikovného hrobára. Kam až sa dá dotiahnuť drzosť spojená so šťastím a typicky poľskou "schopnosťou kombinovať"? Ďaleko a vysoko. Nič však nie je bez rizika, moc obzvlášť. Mnohé scénky a citáty sú dokonalé. "Mysleli ste si, že ma môžete podplatiť, manipulovať, že všetko urobím za peniaze, čo?! - (po krátkej odmlke) A dobre ste si mysleli!" Odporúčam sledovať v poľštine! ()

Faye

Nikos Dyzma je obyčejný hrobař a taky ještě umí pronášet brilantní proslovy na poslední sbohem. Od života nic moc neočekává a jediné co ho vážně štve je, že musí věčně pít teplou vodku. Jeho život se změní v okamžiku, když od pošťáka převezme (místo nebožtíka) pozvánku na banket. Takže oblékne černý pracovní šat a vyrazí mezi diplomatickou smetánku, kde se konečně roznáší ta správně vychlazená vodka. Po nějaké čtvrté páté skleničce se mu podaří urazit vicepremiéra a v tom okamžiku se stává hrdinou večera, kdekdo si s ním chce připít (teda kdekdo:ministři, senátorka, podnikatelé atd.).Ráno má sice strašnou kocovinu, ale i vizitky, známosti a vyráží vstříc závratné kariéře. Ve své první funkci prezidenta dozorčí rady, přebíhá z ložnic vlivných žen do ministerských kabinetů a na večírky politických špiček akorát má opět nouzi o tu vychlazenou vodku. Většinou se pije koňak nebo whisky a když už je vodka. tak zase teplá. Ale co, vždyť jeho kariéra je teprve na samém začátku. Je to spíš na slušné 4*, ale jelikož Polákům tuhle báječnou politickou satiru závidím, dávám 5*. Vřele doporučuji obzvlášť před volbami. ()

• Film je volně inspirován knihou Tadeusza Dołęgi-Mostowicza a seriálem z roku 1980 „Kariera Nikodema Dyzmy“. (Tygrys)