Jeden den Andreje Arseneviče

• Francúzsko Cinéma de notre temps : Une journée d'Andrei Arsenevitch (viac)

Dokumentární film o A. TARKOVSKÉM. Ten komentuje ve svém "deníku" záběry natočené v roce 1986, při příležitosti příjezdu jeho syna, který dostal konečně možnost se k němu odstěhovat do Paříže. Kolem tohoto velmi "ruského" dne se rozvíjí vzpomínky, citace, odkazy a perspektívy toho, co tvoří jazyk jednoho z největších stylistiků filmu všech dob. (MiroslavH)

Hamaradža

Chris Marker s Tarkovským nestrávil zas až toľko času a nepodarilo sa mu natočiť zas až toľko "exkluzívnych" záberov. Tých pár, čo však zachytil (Stretnutie so synom, točenie Obete a jej následný strih a colorgrading z postele) je však natoľko vše-vypovedajúcich a silných, že ich viac možno ani netreba. Navyše je to všetko doplnené komentovaným stručným zostrihom Tarkovského tvorby, s niekoľkými naozaj dychvyrážajúcimi úvahami (o záberoch detí so stromom, ktoré otvárajú jeho prvý film a uzatvárajú jeho posledný). Kvalitný, neprávom zabudnutý dokument. Zvažoval som piatu hviezdu. ()

wipeout

Výborný dokument , či skôr esej, o výnimočnom filozofovi, režisérovi, filmovom teoretikovi, ale hlavne človeku, ktorý svojím dielom hlboko ovplyvnil a stále ovplyvňuje vnímanie filmu ako svojbytného umeleckého žánru, kráčajúc v stopách ďalších velikánov svetovej kinematografie: "Auteurov". Marker sa snaží hľadať spoločné črty jeho filmov, ako aj ich skryté významy(ak je vôbec také niečo možné vzhľadom na širokú subjektívnu interpretovateľnosť). Nečakajte teda schematické lineárne rozprávanie po časovej osi, ale skôr úvahu vychádzajúc z hlbokej úcty a fascinovanosti jeho dielom i životom. ()

kittylinda

skvělá esej nejen pro skalní fanoušky režiséra, ale především pro všechny, kteří se v tarkovského tvorbě tak trochu ztrácejí. || "Prší! Jako v Andrejových filmech. Dnes, v ten nejštastnější den, také prší." ()

honajz2

Spíš esej na téma "Jak chápu Tarkovského", než dokument. A popravdě by měl existovat žánr na rozlišení, protože tohle dokument moc není - a jsou i filmy, které tomu odpovídají ještě jasněji. Je to ale podnětné, nejedna informace mě dokázala zaujmout a taktéž mě těší, že to není typický dokument ve stylu mluvících hlav. Mám to ale dost mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, jelikož pocitově mi to trvalo dvakrát tak déle a zvolený formát sice není špatně komponovaný, ale mimo závěr nic silnějšího nezanechá. A vzhledem k tomu, že jsem četl Deníky Andreje Tarkovského (které sice jsou strohé, jako každý deník, ale o to silnější a osobitější, ačkoli nedokázaly pojmout vše), se asi přikloním k nižšímu hodnocení. Čekal jsem, že to bude víc o Tarkovském, než o Markerově pohledu na jeho tvorbu. A přitom to blbé není a Marker dokáže jít do hloubky a ne jen povrchně papouškovat nejobecnější poznatky z chápání Tarkovského, ale prostě... Silné 3* ()

LeoH

Příjemná hodinka honící možná příliš mnoho zajíců najednou – představit Tarkovského životní osudy, pracovní metody, náhled na umění a ještě rozebrat pár typických symbolů a motivů z jeho filmů, to na tak malé ploše nešlo stihnout jinak než náznakově. ()

Flooyden

Tarkovského filmy mě fascinují už více než 6 let od mého prvního zhlédnutí Andreje Rubleva. Postupem času jsem viděl všechny jeho filmy, většinou několikrát a v různé kvalitě. S několika málo dalšími snímky jiných tvůrců (Bergman, Vláčil, Kurosawa, Fellini, Buňuel) je považuji za vrchol filmového umění. Ne nadarmo jej Ingmar Bergman označil za největšího mistra filmu. Skvělý dokument Chrise Markera toto všechno potvrzuje. ()

hammerhead

Hodnotit dokument o filmovém mágovi živlů je těžké, přestože je poměrně obsahově roztříštěný jednotlivé scény jsou neuvěřitelně silné a dojemné. Protože je Tarkovskij jeden z mých nej, nejen zásluhou filmu, ale i myšlenkového poselství obecně, přístupu k umění a filozofii, na mě toto zkrátka funguje. ()

bohemia_regent

Francouzský cyklus Cinéma de notre temps, který představuje velikány filmového umění, je sám o sobě velmi kvalitním počinem. Mezi těmi několika díly, které jsem zatím viděl, představuje ten o Tarkovském jednoznačný vrchol. Není to až tak překvapivé, když si uvědomíme, že film o jednom z nejlepších režisérů všech dob natočil Chris Marker, který je mezi dokumentaristy stejnou legendou jako Andrej Tarkovskij v oblasti hraného filmu. Při analýze díla geniálního Rusa dokáže jít do hloubky, jeho postřehy o práci s motivy přírodních živlů, popř. o rozdílném vztahu pravoslaví a katolictví ve vztahu k lidské tělesnosti a všeobklopující přírodě obecně jsou velmi inspirativní. Anebo přinejmenším hodné zamyšlení. -------- V titulcích filmu uvedeno: český název Jeden den v životě Andreje Arseňjeviče; rok výroby 1999. ()

Janko666

Abych pravdu řekl, tak Tarkovského dílo nějak vyloženě nezbožňuji. Stalker mě místy hrozně nudil. Ale tenhle dokument, je pěkné dílko. Lyrika, jak má být, a zobrazení úsilí natočit několika-minutovou scénu na jeden záběr, bylo podle mě bezmála strhující. Ale nejenom to, myslím, že se také jedná o užitečnou lekci, pro každého ambiciózního filmaře. Voda a země. Živly a lidé. ()

šarka

Zajímavý dokument, který se divákovi snaží nabídnout komplexní pohled na postavu režiséra Andreje Tarkovského. Bohužel tato snaha vyústila v to, že se dokument rozpadl na 3 naprosto rozdílné části, mezi kterými je dost prudký, řekla bych až násilný přechod. První část nabízí pohled do soukromí režiséra. Je přitom tak nabytá emocemi, že mi připadala jako nějaká reportáž z Blesku nebo podobných médií. Druhá část byla asi nejzajímavější, protože nabídla pohled přímo na natáčení filmu Oběť a ukázala režiséra při práci. Odhalila jeho puntičkářství a náročnost s jakou jeho díla vznikala. Třetí část se pak pokusila podat analýzu jeho díla. Podle mě by tato část měla být spíše hned na začátku, aby trochu představila Tarkovského divákům, kteří o něm moc nevědí. ()

SatuPeka

Pěkný dokument, ale přiznejme si to - nejlepší záběry jsou prostě ty vystříhané ukázky z Tarkovského filmů. Ocenil bych také hlubší analýzu Tarkovského tvorby. ()

Schimy

Dokumentární film o Andreji Tarkovském, který sleduje dvě hlavní roviny. První je shledání A.T., který již žije v emigraci se svým synem po dlouhém odloučení, o které se zasloužily sovětské úřady. Druhou rovinou je pak pohled na způsob Tarkovského práce při tvorbě filmového díla, zvláště pak jeho pedantská snaha o scénickou dokonalost každého filmového záběru. ()