Vzostup

Film Vzostup rozpráva triumfálny príbeh pozoruhodnej rodiny, z ktorej vzišla bratská trojica, ktorá sa ako prvá v histórii NBA stala jej víťazmi - Giannis a Thanasis Antetokounmpovci z Milwaukee Bucks a Kostas Antetokounmpo z Los Angeles Lakers, ako aj ich mladší brat Alex. Príbeh Antetokounmpovcov bude pre divákov jedinečný, pretože sa v ňom mieša ich nigérijské dedičstvo, grécka národnosť a výnimočná športová zdatnosť. Po tom, čo Vera a Charles Antetokounmpovci emigrovali z Nigérie do Grécka, sa snažili pod neustálou hrozbou deportácie uživiť svojich päť detí. Zatiaľ čo ich najstarší syn ostal v Nigérii, manželia sa zúfalo snažili získať grécke občianstvo, no polená im pod nohy neustále hádzal systém. Keď práve bratia nepredávali drobný tovar turistom, hrávali basketbal v miestnom mládežníckom tíme. K tomuto športu sa dostali neskoro, no na kurte objavili svoje nemalé schopnosti a tvrdo trénovali, aby sa z nich stali svetoví športovci. S pomocou agenta sa Giannis dostal do draftu NBA pre rok 2013. Nikto mu nedával veľké šance, no vten večer sa zmenil nie len jeho život, ale aj život celej rodiny. (Disney+)

Aljak

Basketbal nesledujem, takže meno Antetokounmpo mi doteraz absolútne nič nehovorilo. O to lepšie, aspoň som mal prekvapenie a film som si o to viac užil. Priznávam, že basketbal ma nikdy akosi neuchvátil (a to som milovník rôznorodých športov), ale táto sociálna športová dráma ma skutočne bavila. Príbeh bol miestami až neuveriteľný, ale je úžasné, že práve takéto niečo napísal samotný život, a bratia Antetokounmpovci sa napokon takto výrazne presadili v najlepšej basketbalovej lige sveta. Určite to bolo inšpiratívne, a miestami dokonca dojemné., aj keď tá Disney esencia tu bola občas až príliš citeľná. Tie reálne zábery (pred titulkami), ktoré zobrazovali úspechy bratov v NBA, boli úžasné - až som mal z toho zimomriavky. 4* ()

Chrustyn

Další skutečný, silný příběh outsiderů že sportovního prostředí. Vzhledem k tomu, že podobných filmů vzniklo x desítek a častokrát výrazně lepších, tento je v mých očích naprosto zbytečný. Navíc nezajímavě natočený a bez zajímavých postav. Nejen od Disneyho najdete řadu výrazně poutavějších filmů na dané téma. ()

Vidly10

Basketbal nepatří mezi mé oblíbené sporty, ale přesto jsem si našel čas vidět příběh řecké ikony Giannise Antetokuonmpa. Na hřišti se mu sice přezdívá „Greek Freak“, ale příběh jeho rodiny a cesta do NBA je až smutný a hodný filmového zpracování. Přesto se jedná o pouhý lehký nadprůměr mezi sportovními filmy. Kdybych to například srovnal s loňským Richardem, tak té sportovní cestě je tady věnována o dost menší pozornost a jde tak spíš o rodinné drama. Tohle rozhodnutí je částečně pochopitelné, ale za mě ne tak dobře natočené a ani herci nejsou příliš výrazní. Naopak sportovní část filmu (hlavně tréninkové pasáže) jsou natočeny hravě, chytře a hlavně přehledně. Pochválit bych mohl sympatický soundtrack, který doplňuje prostředí a hodí se k tomuto sportu. Závěrečná montáž na konci se taky povedla a trochu mě navnadila se občas podívat na NBA. 6,5/10 ()

M.i.k.e

v rámci žánru životopisných dramat je Rise lehčí nadprůměr, který nenudí a nabídne přesně to co by nabídnout měl, ale na svoje slavnější kolegy mu přeci jen něco chybí. Příběh rodiny Adetokunbových je dostatečně inspirativní a jelikož je to Disney, jde se primárně po téhle linii,která zabírá minimálně polovinu filmu. Na basket taky sice dojde a sestřih reálných záběrů na konci je super, ale sport tu hraje víceméně druhé housle. Celé je to navíc takové sluníčkové, a i když jsou Adetokunbovci nelegální přistěhovalci (což slyšíme tak 100x za film) a tu a tam se jakože bojí policie, reálně jim tu vlastně nic moc nehrozí.Přitom věřím, že realita byla drsnější a tomuhle kousku by pro ještě větší sílu příběhu celkem slušela.Pak by se s klidem zařadil mezi opravdu velké sportovní počiny...65% ()

Juto

Tento film je dobrý, rád som si pozrel príbeh rodiny Antetkounmpocov, ktorý je inšpiratívny. Musím pripomenúť, že ide o rodinný film, a preto je celý jemný a tvrdá, ostrá realita by bola pre niekoho príliš. 6/10 ()

Timak

Jasně, tohle není Jordan a není to The Last Dance, ale je to sakra dobrý a Janis je borec. Čím si prošel a vlastně oni všichni. Hluboká poklona. A hlavně to zpracování. Máte silný příběh a když to umíte prostě naservírovat, tak není o čem … ()

iXtr3m3

Tak toto mohol byť iný športovo dramatický zárez, namiesto toho sme dostali slabšie béčko? Keď som si prečítal niečo o Gianissovi a jeho bratoch, tak som si povedal, že toto malo byť stelesnenie novodobého amerického sna, fakt najlepší príklad príbehu From Zero To Hero, prečo to Disney urobilo tak béčkovo? Toto mohlo skončiť ako basketbalová verzia American Underdog či Invincible alebo to mohlo zájsť, keďže to bolo od Disney až k fantastickému hokejovému Miracle. Škoda premárnenej šance. Pozor, film stojí za pozretie, je zaujímavý, ale je príliš "rozprávkový", ako keby bol robený vyslovene pre staršie deti či teenagerov a nie aj pre dospelých. Životný príbeh tejto rodiny si doslova pýtal jednak viac ako dvojhodinovú stopáž, jednak viac z tréningu a jednak viac drámy. Slabších 70%. ()

Thomas_xxxxx

Vzhľadom, že sa jedná o môj najobľúbenejší šport a s ľudským a príjemným spracovaním, nemôžem dať menej ako 4 hviezdy. P.S.: 5 hviezd si šetrím na niečo iné. :D ()

BOURQUE

Disney-produced životopisný film o hviezdnom hráčovi NBA Giannisa Antetokounmpa, predovšetkým zameraný na jeho detstvo a život rodičov. Film v rukách skúsenejšieho režiséra a scenáristovi by mohol byť (napriek známym klasickým schémam) aj výraznejším. Osobné hodnotenie: 70% (***)  ()

Likan7

Scénáristicky trochu zmatečný, že jsem občas měl problém zaznamenat kolik těch dětí Vera a Charles vlastně mají. Sportovní dramata miluju a ty z prostředí basketbalu obzvlášť, tady ale je přece jen občas vidět, že se nehraje NBA, ale nějaká druhá liga. Není to vyloženě špatný, jen to prostě třeba nedosahuje kvalit nedávný pecky Hustle. Vzestup nemá svýho Sandlera, o kterýho se může herecky opřít. Celou dobu jste pak vlastně docela spokojený a jen sledujete příběh talentovaných bratrů, ale nikdy vás to vyloženě nestrhne, nebo nepřekvapí. Pro nenáročný deštivý dopoledne dobrý. ()

george82

Jako jasně. Už to tu bylo několikrát…jenže očividně na tom něco je, když dáváte obět, dřete a vše pro lepší budoucnost celé rodiny. Masakr. Držím takovým lidem a přístupu palce. ()

rigby

NBA nesleduji, takže jsem do tohoto filmu šel s čistou neznalostí oproštěn od všeho. Byl mi přednesen ničím nepřekvapující a z většiny sportovních filmů nevybočující film. Tedy až na to, že hlavním tématem nebyl sport, ale spíše legalizace pobytu. Samotný příběh by byl zajímavý, kdyby nebyl ke konci vyřčen jednou větou, při které jsem opravdově zalitoval, proč ho vlastně autoři nenatočili a divákům předložili tento klišovitý a sterilní odvar. ()

zodiak217

Plný počet hviezd. Som nadšený z tohto filmu a určite si ho pozriem znova. Skvelé spracovanie. Možno by som potiahol ešte dejovú líniu trosku ďalej ako až k úmrtiu otca lebo som bol zvedavý aj ako sa Giannisovi bratia dostali do NBL. No celkovo to bolo silné a zasiahlo ma to. Nenadarmo najlepšie príbehy píše život, lebo sú pravdivé ako život sám. ()

motyka52

Basketbal je samozřejmě ten nejlepší sport v celé galaxii a Giannis je stvoření, které se rodí jednou za několik generací. Jeho příběh je úžasný a rozhodně má filmový potenciál. Bohužel ale je tohle zpracování dost ploché. Je to takový typický generický Disney. Ne snad, že by se na to nedalo dívat, to rozhodně dá. Ale ze židle tě to nezvedne. To udělají až poslední dvě minuty, které jsou ovšem už složené ze záběrů z reálných zápasů skutečného Giannise a jeho bratrů. Rise u mě doplácí na to, že jsem viděl nespočet basketbalových filmů a tak mám srovnání. Například aktuální Hustle vyhrává v tomhle minisouboji na celé čáře, zejména pokud jde o samotné zpracování basketbalových zápasů. Pokud chci, aby mě bavil Antentokounmpo, je asi pořád lepší jít na Youtube a tam si pustit sestřih jeho nejlepších momentů. Rise je neurážející průměr. A to je na takovouhle osobnost vlastně docela zklamání. ()

maro0902

neskutočne podaný film podla skutočnosti.žiadne lacne triky nič len žo napísal sám život a cesta až na samučičký vrchol ..žiadne klišé ale riadny prípeh.PRE FANUSIKOV BASKETU POVINNA JAZDA. ()

Flatron

Námet  videný x- krát, ale pribehy so silným odhodlaním  a ešte lepšou  rodinno-dramatickou líniou, ma dokonale odzbrojil a oboje sú kvalitnými  nosnými  piliermi celého  príbehu.  4* ()