Vzostup

Film Vzostup rozpráva triumfálny príbeh pozoruhodnej rodiny, z ktorej vzišla bratská trojica, ktorá sa ako prvá v histórii NBA stala jej víťazmi - Giannis a Thanasis Antetokounmpovci z Milwaukee Bucks a Kostas Antetokounmpo z Los Angeles Lakers, ako aj ich mladší brat Alex. Príbeh Antetokounmpovcov bude pre divákov jedinečný, pretože sa v ňom mieša ich nigérijské dedičstvo, grécka národnosť a výnimočná športová zdatnosť. Po tom, čo Vera a Charles Antetokounmpovci emigrovali z Nigérie do Grécka, sa snažili pod neustálou hrozbou deportácie uživiť svojich päť detí. Zatiaľ čo ich najstarší syn ostal v Nigérii, manželia sa zúfalo snažili získať grécke občianstvo, no polená im pod nohy neustále hádzal systém. Keď práve bratia nepredávali drobný tovar turistom, hrávali basketbal v miestnom mládežníckom tíme. K tomuto športu sa dostali neskoro, no na kurte objavili svoje nemalé schopnosti a tvrdo trénovali, aby sa z nich stali svetoví športovci. S pomocou agenta sa Giannis dostal do draftu NBA pre rok 2013. Nikto mu nedával veľké šance, no vten večer sa zmenil nie len jeho život, ale aj život celej rodiny. (Disney+)

Vidly10

Basketbal nepatří mezi mé oblíbené sporty, ale přesto jsem si našel čas vidět příběh řecké ikony Giannise Antetokuonmpa. Na hřišti se mu sice přezdívá „Greek Freak“, ale příběh jeho rodiny a cesta do NBA je až smutný a hodný filmového zpracování. Přesto se jedná o pouhý lehký nadprůměr mezi sportovními filmy. Kdybych to například srovnal s loňským Richardem, tak té sportovní cestě je tady věnována o dost menší pozornost a jde tak spíš o rodinné drama. Tohle rozhodnutí je částečně pochopitelné, ale za mě ne tak dobře natočené a ani herci nejsou příliš výrazní. Naopak sportovní část filmu (hlavně tréninkové pasáže) jsou natočeny hravě, chytře a hlavně přehledně. Pochválit bych mohl sympatický soundtrack, který doplňuje prostředí a hodí se k tomuto sportu. Závěrečná montáž na konci se taky povedla a trochu mě navnadila se občas podívat na NBA. 6,5/10 ()

Likan7

Scénáristicky trochu zmatečný, že jsem občas měl problém zaznamenat kolik těch dětí Vera a Charles vlastně mají. Sportovní dramata miluju a ty z prostředí basketbalu obzvlášť, tady ale je přece jen občas vidět, že se nehraje NBA, ale nějaká druhá liga. Není to vyloženě špatný, jen to prostě třeba nedosahuje kvalit nedávný pecky Hustle. Vzestup nemá svýho Sandlera, o kterýho se může herecky opřít. Celou dobu jste pak vlastně docela spokojený a jen sledujete příběh talentovaných bratrů, ale nikdy vás to vyloženě nestrhne, nebo nepřekvapí. Pro nenáročný deštivý dopoledne dobrý. ()

Chrustyn

Další skutečný, silný příběh outsiderů že sportovního prostředí. Vzhledem k tomu, že podobných filmů vzniklo x desítek a častokrát výrazně lepších, tento je v mých očích naprosto zbytečný. Navíc nezajímavě natočený a bez zajímavých postav. Nejen od Disneyho najdete řadu výrazně poutavějších filmů na dané téma. ()

BOURQUE

Disney-produced životopisný film o hviezdnom hráčovi NBA Giannisa Antetokounmpa, predovšetkým zameraný na jeho detstvo a život rodičov. Film v rukách skúsenejšieho režiséra a scenáristovi by mohol byť (napriek známym klasickým schémam) aj výraznejším. Osobné hodnotenie: 70% (***)  ()

zodiak217

Plný počet hviezd. Som nadšený z tohto filmu a určite si ho pozriem znova. Skvelé spracovanie. Možno by som potiahol ešte dejovú líniu trosku ďalej ako až k úmrtiu otca lebo som bol zvedavý aj ako sa Giannisovi bratia dostali do NBL. No celkovo to bolo silné a zasiahlo ma to. Nenadarmo najlepšie príbehy píše život, lebo sú pravdivé ako život sám. ()