KaprKód

Dokumentárna opera skúmajúca povahu pamäte, hudby a rozprávania prostredníctvom odtlačkov kontroverzného a progresívneho skladateľa Jana Kapra, ktorý bol ocenený Stalinom a neskôr v komunistickom Československu úplne zakázaný, no v zahraničí uvádzaný prestížnymi hudobnými telesami. Film Kaprkód prenáša Kaprov silný a ambivalentný životný príbeh do opernej hudobnej kompozície. Dej sa riadi dokumentárnym libretom, ktoré vychádza z Kaprovho osobného, nikdy predtým nezverejneného archívu plného jeho magnetických pások, listov, poznámok a vtipných skečov na 8 mm filmoch. Sedemnásť operných spevákov z medzinárodne uznávaného Českého filharmonického zboru Brno spieva scény z Kaprovho života vrátane úryvkov z policajných správ, Kaprových politických účtov či milostnej korešpondencie. Ich zbormajster Petr Fiala je posledným žijúcim Kaprovým žiakom. Kaprkód je hravou rekonštrukciou života po smrti, kde filmová pamäť a Kaprova hudba interagujú s príbehom, ktorý nadobúda mytologický rozmer. (Filmtopia)

Swannie

Film náročný na pozeranie a nie pre bežného diváka, ktorý by pred zhliadnutím ideálne potreboval akýsi úvod, vysvetlenie, ktoré ho pripraví na to, na čo sa ide pozerať. Hudobníci a filmári si však prídu na svoje. Napokon, ako lepšie predstaviť tvorbu socializmom vymazaného skladateľa, ak nie tým, že sa o ňom zloží opera písaná jeho štýlom tvorby, inšpirovaná jeho skladbami? V spojení s jeho archívnymi zábermi vzniká nové výnimočné, precízne spravené dielo, ktoré sa mi po druhom zhliadnutí páči ešte viac, pretože som lepšie stíhala vnímať všetky jeho kvality. Moja pochvala a poklona patrí režisérke za nápad, všetkým, čo sa podieľali na librete a hudbe a takisto strihačovi/strihačke, pretože poskladať súkromné archívne zábery do takto myšlienkovo súdržného celku chce obrovské množstvo práce. Jediná moja výhrada je, že by film pokojne mohol byť o pár minút kratší. Zároveň premýšľam, nakoľko boli potrebné "behind the scenes" zábery (tie, v ktorých boli speváci inštruovaní a pod.), ale... vlastne mi to tam v konečnom dôsledku nevadilo. || Videné prvýkrát na RIFF v Reyjkavíku, druhýkrát na POCITY v Prešove <3 ()

Vabr

Ohromné veledílo, které ani za tento komentář nebudu schopen dostatečně vynachválit! Ze sekce Česká radost se za mě jednalo o ten nejlepší dokument, který bohudík VYHRÁL, avšak u nás ve studentské porotě ne 🥲. Seděl jsem v kinosále před projekcí s vědomím, že půjde o další průměrný/nudný dokument (dokumentární opera), který mě akorát tak uspí a upadne tím u mě v zapomnění, ale naprostý opak se ukázal být pravdou! Nemohl jsem od snímku odtrhnout oči a hltal skladby a průběh života Jana Kapra s takovým zaujetím, až jsem se sám divil, jak je to možné. A takto až do samotného konce, kde jsem byl natuty vyflusnutý z toho všeho, protože některé pasáže (syn, rozvod) mě emocionálně opravdu dostaly. Vyhodnocení: Myslím si, že kdyby Jan Kapr zmrtvýchvstal a zhlédl dokument osobně, nemohl by být více poctěn! Bravo, Lucie Králová! ()

Dikaiarchos

Nepřetržitá tekutá přítomnost po sobě nezanechává žádný ekvivalent notového zápisu; zpětně ji nerozezníme, plně nezaslechneme, nedekódujeme (a dekódujeme vůbec bezprostřední přítomnost?; je tu proto?). V sarkofágu ze slov, symbolů, obrazů, v pozůstalosti někdejší fluidní přítomnost neleží. Přesto s pozůstalostí můžeme dál kreativně, vědomě, přítomně, se zřetelem k povaze Přítomnosti, hýbat, tak jako jí hýbe dokument, kterému, navzdory mrtvolným zvyklostem, kraluje dynamicky živoucí hrající hra. Jsem pro: hrát si, ne si zahrávat. Tak to možná chtěl i J. K. ()

Hamaradža

Deň pred Kaprom som na Jihlave videl Toyen, ktorá ma upútala presne opačným spôsobom. Zatiaľ čo tamto bol veľmi konvenčný a formálne neveľmi zaujímavý dokument o nesmierne zaujímavom a vrstevnatom umelcovi, KaprKód nekonvenčne, fascinujúco kreatívne a s tradične českým nadhľadom rozpráva o umelcovi ktorý mi zaujímavý neprišiel ani životom ani tvorbou. Ťažko povedať, ktorý z filmov ma bavil viac. ()

Germanicvs

Lucie Králová se stejně jako ve Ztracené dovolené dostává před závažný problém. Jak důmyslně naložit s nalezeným stavebním materiálem. Už to není zatoulaný kufr s nevyvolanými fotografiemi, ale celý soukromý archiv hudební ikony s nejasnými místy v rodokmenu. Aby to neměla tak jednoduché, přivolá si na pomoc celé hudební těleso a stvoří nový dokumentární žánr. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

03.01.2023

V úterý 3. ledna byly zveřejněny nominace pro třináctý ročník Cen české filmové kritiky, jež mají ocenit a upozornit na výrazná díla i filmaře uplynulého roku 2022. Padesát členů Sdružení české… (viac)