Drsne a nežne

• angličtina Rough and Tender (festivalový názov)

Predstavte si, že jedného dňa odrazu zistíte, že už nie ste tým, čím ste boli. To zažili aj ôsmi hrdinovia tohto filmu – medzi nimi študent matematiky, študentka estetiky, zdravotná sestra, ale aj komparzistka v Hollywoode či úspešný podnikateľ v potravinárstve –, ktorí boli dlho „normálni“. A jedného dňa odrazu zistili, že dianie v ich hlave ovláda niekto iný – akési alter ego. Samozrejme, hľadali pomoc u psychiatrov. Ich stav sa však ani po pobyte na psychiatrii často nezlepšil. A tak museli začať hľadať aj iné, alternatívne riešenia. Vážne psychické problémy týmto ľuďom paradoxne v niečom pomohli. Vďaka zvýšenej citlivosti objavili skrytý svet, ktorý my „normálni“ nevnímame. A navyše v sebe objavili tvorivý talent, ktorý by v bežnom živote s najväčšou pravdepodobnosťou zostal utajený. Protagonisti filmu aj „vďaka“ psychickej chorobe dokázali vytvoriť zaujímavé výtvarné i literárne diela, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou filmu. A pomohli hlbšie nazrieť do tajomstiev ich duše. (ASFK)

Anderton

Rozhodnutie rozprávať viacero príbehov a nielen iba jeden, či dva, sa ukázalo ako správne, pretože protagonisti sú občas natoľko rozdielni, že si medzi nimi môžete vybrať svojho favorita. Tak som učinil aj ja, na druhú stranu ma potom trochu iritovalo, keď sme opäť preskočili k niekomu inému, kto ma až tak nezaujímal.  Umelecké vyjadrenia každého z nich prekvapia, ale ešte viac ich svetonázory a názory na vzťahy. Tie sa opäť líšia, predovšetkým vo vzťahovej rovine každý z hrdinov zažil iné skúsenosti. Ide o klasický kvalitný slovenský dokument, kde cítiť lásku tvorcov k látke, ale osobne vo mne nezanechal až takú stopu, ako tie úplne najlepšie diela našej dokumentaristiky. ()