Last of the Summer Wine

Veľká Británia, (1973–2010), 144 h 27 min (Minutáž: 27–87 min)

Tvorcovia:

Roy Clarke

Scenár:

Roy Clarke

Peter Sallis, Jane Freeman, Kathy Staff, Robert Fyfe, Juliette Kaplan, Jean Fergusson, Sarah Thomas, Bill Owen, Jean Alexander, Mike Grady, Thora Hird (viac)

Vishnar

1) **** , 2) **** , 3) **** , 4) **** , 5) **** , 6) **** , 7) **** , 8) **** , 9) *** , 10) **** , 11) **** , 12) **** , 13) **** , 14) **** , 15) **** , 16) **** , 17) **** , 18) **** , 19) **** , 20) **** , 21) *** , 22) **** , 23) **** , 24) **** , 25) **** , 26) **** , 27) **** , 28) **** , 29) **** , 30) *** , 31) *** . ()

dopitak

Těžko soudit, jestli by si u nás tato britská trvalka mezi sitcomy našla nějakou cílovou diváckou skupinu. Být dramaturgem velké tuzemské komerční televize, pustím to na zkoušku důchodcům místo óbr šmejdu Ulice a budu věřit, že se dokážou občas zasmát sami sobě. Seriál provází velmi příjemná melodie.____ Mám všech šest dílů sitcomu, ve kterých se jako special guests appearance představil Norman Wisdom v roli důchodce Billyho Ingletona._____ První epizodou, ve které účinkoval, je The Man Who Nearly Knew Pavarotti - 16. sezóna, první epizoda. Norman se tu objevuje jako William Ingleton, tak trochu potrhlé individium, které chce, aby bylo "objeveno". Přimotá se ke stěhování piana, ohromí svou hrou na něj, a důchodci z městečka mu hned připraví dobročinný koncert. Billy ale musí s pravdou ven, vůbec na piano neumí hrát, to co předváděl, bylo jen pár tónů vypilovaných na zpaměť. Wisdom v této epizodě konečně předvádí, jak skvělým byl vždy hercem.___ Extra! Extra! - 17. sezóna, dvanáctá epizoda. Billy Ingleton se téměř po roce vrací do seriálu. Ve městěčku se natáčí film z prostředí cirkusu a po ulicích se tak motají nejrůznější kreatury v maskách. Z jedné z nich, samotného bezlebuba, vykoukne i uchechtaný Wisdom. Rozsype koblihy a pak se jednou málem udusí. Moc toho neřekne, zato se pořád směje.______ The Coming of the Beast - 22. sezóna, desátá epizoda. Billy Ingleton projíždí vesnicí, důchodci ho zastaví a z žertu mu namluví, že se po okolí potuluje tygr. Nervózní Bily kličkuje s autem po silnici, čímž upoutá policejní hlídku. Policisté samozřejmě o tygrovi nic nevědí, a tak mají Ingletona za blázna a preventivně mu dají "dýchnout". Nakonec se všichni sejdou v rybníce.______ A Musical Passing for a Miserable - 24. sezóna, první epizoda. Billy Ingleton tentokrát blbne kolem cirkusové vozu s vestavěnými nástroji, jakýmsi pojízdným orchestrionem. Zbytek důchodců se chystá na pohřeb, kde Ingletonův vůz začne zničehonic při obřadu hrát.______ Epizoda The General's Greatest Battle - 25. sezóna, druhá epizoda. Norman tu jen projížděl autem a trochu se při tom zapomněl.______ Epizoda Variations on a Theme of the Widow Winstanley - 25. sezóna, jedenáctá epizoda. Norman se tu objevil třikrát, poprvé utíkal před kutálejícím se terčem, podruhé v rozhovoru s nějakou důchodkyní, a jako krásná tečka jeho písnička na vánoční besídce (i v devětaosmdesáti mu to ještě moc pěkně zpívá). ()

JancakV

Znám jen některé z posledních sérií, které jsem sledoval ještě na BBC Prime, když přidávali české titulky. Jsou to řady s potomkem Robina Hooda, vietnamcem, hroznými policisty, … Celé obsazení je naprosto skvělé, úžasně vtipné dialogy a příjemná hudba. Těšil jsem se na každý díl. Škoda, že u nás tenhle sitcom ještě nepřevzali. ()

• Tento seriál se v diváckém žebříčku BBC 100 nejlepších britských sitcomů umístil na 14. místě. Třinácté obsadil Haló, haló! (od r. 1982) a na 15. skončil Steptoe and Son (od r. 1962). (Zdroj: listal.com) (ComicBookGuy)