Kuciak: Vražda novinára

• Česko Kuciak: Vražda novináře (viac)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára podrobne skúma nielen vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj dôsledky tejto dramatickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu. (Bontonfilm SK)

tomashrabek

(KVIFF 2022) Solídna práca so známym i nevideným materiálom, ktorá má pre domáce publikum skôr rekapitulačný charakter. Pre zahraničných však možno chýba trochu témy i kontextu navyše – problém korupcie je univerzálny a dokument nevyužíva naplno šancu zasadiť príbeh o Janovi a Martine do širších súvislostí. Takto je z toho solídne spracovaný true crime, ktorý by sa na Netflixe, ktorý teraz žánru kraľuje, nestratil. Ale prevláda vo mne otázka, či to nie je predsa len málo. ()

Autogram

Toto je asi najkompletnejší pohľad na udalosti okolo vraždy, čo jej predchádzalo a čo nasledovalo. Vidno aj kopu mravčej práce usilovných vyšetrovateľov, ako museli preveriť tisíce vozidiel, keď vedeli iba typ auta, spústu dát od mobilnych operátorov, a nakoniec dospeli k výsledku. Vo filme sa objavili ešte nevidené zábery z konfrontácie obvinených a ďalšie. Stalo sa to pred vyše piatimi rokmi a aký je dnes výsledok? Film to v roku 2022 ešte nevedel, iba predpovedal, ale po dvoch voľbách sme tam, kde sme boli. Ľudia si z nenávisti a za sľuby zvolili opäť mafiánsky štát a tak ho budú mať. –––– EÚ by voči štátom ako Slovensko malo byť oveľa tvrdšie. ()

Vajonek

A místo svatby byl pohřeb... Snímek na silné téma, u jehož sledování jsem se na pár místech téměř neubránila slzám. Mnohem povedenější záležitost než francouzský Případ Kuciak z roku 2021, neboť jde více do hloubky, je přehlednější a působivější ve svých sděleních. Oceňuji např. to, že nám autoři zprostředkovali i úseky z rekonstrukce na místě činu nebo z konfrontace spoluobviněných. Pořád si ale myslím, že ačkoliv jde tento dánský dokument na věc lépe než jeho francouzský kolega, bude (zahraniční) divák neznalý případu možná v některých místech (zejména ze začátku) trochu tápat, co, jak a proč se přesně stalo, že by to asi chtělo některá sdělení trochu "přeskládat" (vzít více chronologicky) nebo jít více do detailu. Celkově se ale otřesné kauze vraždy novináře a jeho nastávající tímto filmem dostává důstojného zpracování, které si jistě zaslouží. Snad jednou bude moci vzniknout edit/pokračování, ze kterého se dozvíme, že jsou všichni (hlavní) viníci potrestáni. A třeba i to, že si Slováci ve volbách, které je brzy čekají, nakonec vybrali dobře. 75 %. ()

Tunri

Frustrující, nepříjemné. Je dobře, že dokument na Netflixu existuje, snad bude mít na Slovensku adekvátní dosah a lidé nezapomenou. Je důležité si připomínat, co se ve vrchních částech státního aparátu dělo a co se znovu může snadno dít, a to i v jiných státech. Tento dokument zkoumá tragédii do podrobna včetně archivních záběrů z tiskovek, rekonstrukce a výslechů. Podívaná je to nepříjemná, ale důležitá. ()

nascendi

Vynikajúci dokument o obludných pomeroch na Slovensku, ktoré vyústili do dvojnásobnej vraždy na objednávku. Tým, že film nakrútili zahraniční tvorcovia, sa mu dostáva presnejšieho, nezaujatého pohľadu na udalosti, ktoré slovenský divák prijímal spolu s obrovským množstvom komentárov, dohadov a hoaxov. Cenné je množstvo autentických záberov a rozhovorov. Na druhej strane sa snažím predstaviť si, ako filmu rozumie zahraničný divák málo zorientovaný v prípade. Film ponúka divákovi predstavu o rozsahu a náročnosti policajnej práce pri odhaľovaní páchateľov, o stave slovenského súdnictva a spoločnosti, ktorá dopustila, aby sa niečo také mohlo stať. Dramatický oblúk uzatvorili výsledky nedávnych parlamentných volieb, ktoré odsunuli nádej na lepšie časy do vzdialených horizontov. ()

• Na českou premiéru filmu přijel režisér Matt Sarnecki 23. března 2023 osobně do pražského Kina Lucerna. (Moco)
  • Alena Zsuzsová byla v dokumentu přirovnána k Mariánu Kočnerovi jako jeho zrcadlo z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků (1937), jelikož ho neustále chválila, tak jako v pohádce zrcadlo neustále chválilo královnu. (griph)

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (viac)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (viac)