Kráľ Tulsy - Série 1

(séria)

Enšpígl

Myslím si, že herecky jde o jednu z nejlepších rolí Slye v jeho kariéře. Se šedinama tenhle akční veterán přibral i na charismatu a v mnoha scénách jsem měl dojem, že má De Nira nakoukanýho od A po Z. Seroš, tedy prvné serie mě bavila i když trošičku méně mixovat žánry by znamenalo více přidat na zážitku. Pozor nejde ani tak o humor, ten mě tam přijde jako decentně okořeněný steak, ale trošičku ty vztahy nám tam zasahovaly více než je zdrávo a gangsterský příběh zbytečně moc zjemňovali. ()

Malarkey

Námět je snad už tisíckrát viděný. Bývalý mafián po návratu z vězení nemá nic, je vyslán do země nikoho a začíná od nuly. Mám ale podobné příběhy děsně rád, protože v podobných příbězích je obrovský prostor k tomu udělat něco od nuly a správně. A tady se to tvůrcům povedlo na jedničku. Sly tu po Rockym a Rambovi předvádí jeho nejlepší roli. Roli klasického ranaře, mafiána ze staré školy, který nejde pro pěst daleko, ale který ctí vysokou míru spravedlnosti a sebeuspokojení, když se mu povede sehnat svojí prořízlou hubou nějakou tu škváru. Prostředí Tulsy ve středu Spojených států je zajímavé a neokoukané. Postavy kolem něj také stojí za zájem a úhlavní nepřítel se tu zrodí dříve, než divák řekne švec. A jde z něj až nechutný respekt. Po první sérii tedy čiší nadšení a jsem moc zvědavý, jakým směrem se to odebere dál. Ze zkušeností vím, že podobné příběhy pak začnou kvalitou slábnout, tak snad se to tu nebude opakovat. ()

tron

Skvelý začiatok, otrasný koniec. Neuveriteľný zošup od špičkovej zábavy za 4* po temer žumpu (!). Posledný diel je čosi neuveriteľné: od zbytočného a absurdného flashbacku (to bol fakt pekelne blízko, keď sa na miesto dostavil behom desiatich sekúnd, to vám teda poviem) cez kuriózne rozhodnutia postáv až po otrasnú akčnú scénu (ktorá asi mala byť kompenzáciou za to, že sme posledné diely trpezlivo čakali na to, ako sa všetko v poslednom fantasticky zrazí v jednej gigantickej akčnej koláži). S pribúdajúcimi dielmi nič nedáva zmysel. Vnútorná štruktúra sa v priamom prenose rozpadáva. A z tvorcov to očividne absolútne nikoho netrápilo. Konštrukcia nedáva najmenší zmysel (neustále je prízvukovanie, ako sa členovia mafiánskej rodiny rešpektujú a pritom sa navzájom neustále vyvražďujú). Hrdina je obklopený „partou z Village People“, ktorá vyzerá ako keby si z nás tvorcovia robili srandu. Scéna s koňmi je tu len preto, aby mala Slyova dcéra peknú rolu. Herci okrem Slya ako keby vypadli zo Seagalovho béčka z roku 2002. Postavy sú používané bez ladu a skladu, ako figúrky na šachovnici. Akonáhle prestanú slúžiť svojmu účelu, tak proste odídu zo scény (dvojica skorumpovaných policajtov vyzerá ako Pat a Mat). Výprava je vcelku príliš komorná. Keď som vo finále videl bandu motorkárov na nejakom hnusnom mieste ďaleko za mestom, vizuálne mi to pripomenulo „pecky“ typu Walker, texaský ranger. Sheridanov Yellowstone oproti tomuto skutočne vyzerá ako Indiana Jones 3 oproti Mackovi Uškovi. Problémy sú umelo vyťahované z rukáva. Raz hrdinu komplikovane trápia a inokedy ich rieši šmahom ruky behom pár sekúnd. Postavy majú v hlave všeličo, ale zjavne nie mozog. Dcéra otcovi povie, že ju v puberte znásilnil muž X. Otec muža X zabije. O pár hodín neskôr je na ulici brutálne napadnutý jej manžel. A ona neverí, že to spolu súvisí. Osobe anonym uprostred noci telefonuje a ona si v 21. storočí nevie zistiť  jeho telefónne číslo. Sly sa fakt snaží a labužnícky si to vychutnáva. Netušíte, či na vašu provokáciu zareaguje vtipom alebo vám jednu nečakane struhne. Skvelý rozjazd. Fakt vtipné momenty, v ktorých sa snaží zorientovať v novom svete (najkúzelnejšie je asi fotenie na vodičák). Ale čo z toho, keď Sheridan zjavne nemal čas?! Nenapísal scenáre, ani nerežíroval, „iba“ to produkoval a vymyslel to. Z daného dôvodu Tulsa King vyzerá ako televízne béčko. Treba tiež dodať, že hoci je Sly poňatý ako čarovný mentorujúci dedko (čo je „trochu“ zvrhlé, veď máme dočinenia s hardcore mafiánom), v skutočnosti je to hovädo, ktoré brutálne vpáli do života viacerých vcelku slušných ľudí, obráti ich životy naruby a im začne ísť doslova o krk. Týpek profituje z LEGÁLNEHO marihuanového obchodu, príde Sly a BUM! Chlapík prevádzkuje slušný bar a BUM! Má ho rozstrieľaný ako rešeto. Jeho reakcia? Priberie Slya ako obchodného partnera! TOHO Slya, kvôli ktorému mu bar rozstrieľali. Toto ak nenapísal blbec, tak potom skutočne neviem kto. Postavy sa motajú od ničoho k ničomu a vy nechápete. Sly povie, že má dobrý plán ako sa vyrovnať s gangom a následne tam nabehne s bejzbalkou a všetko rozmláti. To bol vtip alebo som niečo nepochopil? A čo malo znamenať jeho behanie medzi dvoma ženami? Z deja sa strácajú dôležité postavy (skvelý indiánsky bastard dostal minimálny priestor, ale na ťažkopádne scény syna rebela a otca poctivého pracanta čas zostal). Oceňujem krátke stopáže. To je vec, s ktorou má Sheridan obecne dlhodobo problémy. Ale tu už to bol až extrém, keďže minutáže jednotlivých epizód dosahovali dĺžku sitkomu, čo bolo ozaj málo. Ale zas s takými mizernými scenármi je to tak asi lepšie. Skvelé úvodné titulky. () (menej) (viac)

Spiker01

Neskutečná role pro stárnoucího Slye, kterýmu je reálně 75 a člověk mu věří, že zbuší každýho. Na každej jeden díl jsem se hrozně těšil každý týden a vždy to uteklo jako voda. Po pár dílech to sice zvolnilo, ale stejně jasnej pětikvalt a jeden z prvních must see serošů až k nám konečně dorazí SkyShowtime. Jen doufám, že bude druhá sezóna i se Slyem. Sheridan opět zaválel a v trošku zas jiném seriálu. ()

castor

Staré časy jsou pryč, kroutí hlavou vysloužilý gangster Dwight Manfredi nad moderními vymoženostmi: způsoby komunikace, kafe jen do kelímku, kreditky či obchody, kde neberou hotovost. Přesto sype hlášky. Streamovací služba Paramount+ na to vůbec nejde špatně, s Taylorem Sheridanem několikrát pomohla do sedla stárnoucím hvězdám: Helen Mirren a Harrison Ford právě odstartovali se seriálem 1923, charismatický Sam Elliot táhl 1883 o Duttonových předcích, Kevin Costner roky vévodí oblíbené sérii Yellowstone. A teď Slyovo charisma… tvůrci na něm a jeho přednostech seriál vyloženě postavili. Stallone moc dobře ví, že je za vrcholem, nicméně sledovat ho v jeho první seriálové roli je obrovská radost. Právě Sheridan, ač nevypráví nějak objevně, si diváka stejně jako u Yellowstonu zaháčkuje velice rychle. Přitom i tady platí to samé: z hlediska příběhu se toho vlastně moc nestane a dění na obrazovce by se dalo bez větších obtíží vměstnat do menšího počtu epizod. Ale prostě Sly je Sly. Gangstera, jehož vyjednávání je založené hlavně na přesně mířené ráně, mu každopádně věříme měrou vrchovatou. Máme tu šéfa motorkářského gangu, zkorumpované poldy i federální agenty, kteří z přítomnosti bývalého newyorského kápa nejsou nadšení, a hlavně Dwightovy bývalé kumpány (kteří určitě sehrají podstatnou roli u avizované druhé série). Rozhodně nečekejte akční hody, když už ale akce přijde, přál bych si ji intenzivnější a syrovější. Tak třeba příště. ()

Shakers

1.séria - 85%. Neuveriteľne ako táto rola mafiánskeho bosa Slyovi zapasovala. Radosť sledovať. Príbeh ušiel, vedľajšie postavy v pohode, klasický Slyov humor a akcia tu taktiež nechýba a aj keď ma seriál deväť dielov, nenudí, pretože žiadny diel nie je zbytočne dlhý a majú len okolo pol hodinky. Spokojnosť, teším sa na druhu sériu. ()

filmfanouch

Taylor Sheridan získal výrazné renomé díky filmovým scénářům k filmům jako první Sicario či jím režírované Wind River, více se ovšem Sheridan věnuje seriálům. Jeho Yellowstone se dočkal již 5. sérií a dvou prequelů, Mayor of Kingstown s Jeremy Rennerem se dočkalo již 2. sérií, těch se nakonec dočká i Tulsa King. Sylvester Stallone se vůbec poprvé objevuje v hlavní roli nějakého seriálu, jeho kooperace s Taylorem Sheridanem je poté šťastnou volbou.  O hereckých kvalitách Sylvestera Stallonea se často vedou spory, on sám sice několikrát ve své kariéře dokázal, že hrát umí (první a šestý Rocky, první Creed, první Rambo), od původního plánu, který počítal s tím, že bude Stallone pracovat s těmi největšími tvůrčími esy, se ovšem Stallone nakonec stal spíše akční hvězdou, kdy se nevyhnutelně na Stalloneho bude vzpomínat především jako na akční legendu. Dwight "Generál" Manfredi je poté v kariéře Stallonea další výraznou úlohou, kdy sice Generálovi nechybí drsné atributy průměrného charakteru ztvárňovaného Stallonem, zároveň jde ovšem o člověka, který si odseděl výraznou část svého života ve vězení, kriminální činnosti se přitom odmítá zbavit, zároveň se musí potýkat s nějakými traumaty z minulosti, do velké míry jednoduše splňuje atributy antihrdiny.  Carlitova cesta Briana De Palmy též pojednává o zločinci, který si odseděl trest, Carlito Al Pacina se ovšem hodlá od kriminální činnosti vzdálit v moment, kdy najde dostatečný zdroj financí, který mu zaručí bránu k novému životu. Dwight Manfredi je na tom jinak. po 25 letech vězení je místo New Yorku poslán do zapadákova Tulsa, dochází mu, že se již nachází v poslední fázi života, přesto po 25 letech života vlastně nemá šanci na nějaký nový začátek. Ke Generálovi je vlastně těžké hledat jakékoliv sympatie i přes Stalloneovo nesmrtelné charizma, pouť v rámci 9-dílné první série je ovšem s králem Tulsy dostatečně zábavná.  Sheridan a zbylý scenáristický tým sice nepřicházejí s kdovíjak novými formulemi k zajetému formátu o starém kriminálním ševci, který se nadále snaží držet svého kopyta, přesto je ve výsledku servírováno dostatek emocí, je přitom snadné sjet většinu epizod naráz, protože jednotlivé epizody mají tempo, nešustí papírem, především se těží z toho, že je Generál ze staré školy a snaží se aplikovat stará pravidla v pro něj novém světě, i skrze střetávání dvou světů dokáže Stallone předvést slušné herecké kreace.  Obavy tak mohou snadno přijít s faktem, že příběh Tulsa King nekončí, kdy je celá ta sázka na natahování do budoucna možná přeci jen krapet škoda. Tulsa King je příjemnější v momentech, kdy jede spíše na vážnější notu, sázení na humor je někdy možná krapet příliš. Tulsa King tak možná sice láká na 1. výraznou televizní roli Stalloneho, mimo jeho herectví a slušně nastavený scénář jde pořád pouze o slušný nadprůměr, který ovšem možná až příliš působí po tvůrčí stránce rutinně a nelákavě. Nejsympatičtější je tak skutečně pokus o to skloubit koncept staré gangsterké školy s moderním světem, kdy pochopitelně musí dojít i na motorkářské gangy či kriminalistické organizace, příjemným překvapením je ve finále i pár akčních scén, sílu má i několik dialogů, chvílemi se jen možná ukazuje, že Tulsa King skutečně nemá jasno v tom, čím chce vlastně úplně být. Bude se Tulsa King i v 2. sérii trochu hledat? Je to pravděpodobné, 1. série nicméně naznačuje, že by bylo zajímavé v tom hledání pokračovat s ním. Z tvůrčí dílny Taylora Sheridana toho vychází dost, i skrze dělbu práce je vlastně v součtu těžké odhadovat jeho procentuální roli v úspěšnosti, Tulsa King je ovšem sympatickou kriminální záležitostí, kdy Sylvester Stallone opět po čase působí dojmem, že našel roli, která ho naplňuje a zvládá v ní i dostatečně zazářit.... () (menej) (viac)

Marze

Stalone s pomuchlanou tvari a huhnavym hlasem pusobi jako chlapek, ktery stravil poslednich dvacet let ve vezeni a nerozumi smartphonum a socialnim sitim presvedcive s neodolatelnym sarmem i kdyz veci resi pesti nebo pistoli. ()

Necrotongue

První sezóna mě sice zaskočila (zprvu nemile) svým pomalým až líným tempem, ale rychle jsem si uvědomil, že to má své kouzlo a že se to k Oklahomě opravdu hodí. Oklahoma mi ostatně silně připomněla Montanu z Far Cry 5, takže jsem si všechny ty místní vyznavače Druhého dodatku vcelku užíval. Dwight "Cinque Stelle", "General" Manfredi mě mocně bavil, Sylvester Stallone si roli evidentně užíval (alespoň to tak na mě působilo), a i když měl jednoduchý příběh nejednu masařku, rozhodl jsem se je přehlížet jako širé lány, protože jsem se až na zaškobrtnutí, kterým byla druhá epizoda, velice slušně (a přiznávám, nečekaně) bavil, takže se místo hledání hnid budu v klidu těšit na další řadu. / Poučení: Když ve Státech selže diplomacie, hádej, co se stane? ()

Padme_Anakin

Úplně ze všeho nejdřív musím napsat, že stárnoucí Sylvester Stallone je neskutečný bourák, na ty roky vypadá fantasticky a má pořád to ohromné chlapácké charisma, nechala jsem se tím jeho gangsterem unést a vtáhnout do příběhu v Tulse, kde začíná znova od začátku, tzv. od píky.. Za mě skvělá série, nechybí nadhled, humor, napětí, akce, všechno pěkně vyváženě namíchané, herci příjemní a sympatičtí, spousta mně neznámých tváří potěšila a zpestřila můj filmový svět, těším se na pokračování.. ()

ConanVJ

Za mě parádní první série, ve které Stallone dokazuje, že mu sednul i jeho první seriál. Sice to není přepálený akcí, zato jsou zde zajímavé postavy a jejich vývoj. Konec mě hodně překvapil a těším se na druhou řadu. Za mě 100% :) ()

PogoJoe

Tolik stupidních nerealistických nesmyslností nakupených skoro v každém díle, hlavně v druhé polovině 1. řady, se jen tak nevidí. Skoro jako by to psal desetiletý kluk, který má o mnohém naivní představy. Nicméně Sly je zde opět ohromně charizmatický a celé to táhne. Zezačátku mě to bavilo a dobře se na to koukalo. Ale pak se začaly hromadit ty stupidnosti, jedna WTF situace za druhou a hlavně přišel příšerně trapný "záporák" bez kapky charismatu, přehrávající a směšný vůdce motorkářského gangu, takový holohlavý prďola s brejličkami - kolosální castingový přešlap. Ale díky Slyovi jsem dodíval do konce a i ostatní vedlejší postavy jsou mi celkem sympatické. ()

grogodil

Je to rovnako priehľadná, prostoduchá a naivná zábava ako bol trebárs Reacher. Akurát tu je sympatický Sly a v tieni jeho charizmy šlo zakamuflovať prekvapivo dosť otravných klišé, ktoré som trebárs spomínanému Reacherovi nevedel tolerovať. Prvý krát jeho xicht ešte stačil, aby to trochu vyčnievalo a nezapadlo ako tuctové zameniteľné gangsterské béčko. Či si ale aj o rok ešte spomeniem, alebo či sa ešte budem mať chuť vrátiť, sám neviem. ()

M.i.k.e

mezi Yellowstone, všemi jeho prequely a blížící se druhou řadou Mayor of Kingstown přišel Sheridan s touhle odlehčenou story jednoho old-school mafiána, který po čtvrtstoletí ve vězení poznává pro něj úplně jiný svět, než ze kterého odešel za mříže. A aby toho nebylo málo, musí pro svoje poznávání vyměnit New York za Tulsu (což je pro něj ekvivalent výměny Prahy za Bruntál nebo Brno - pro Pražáky). Tulsa King si na nic nehraje a nechce být ničím víc než nenáročnou zábavou a tenhle účel plní na jedničku. Nahrává tomu nejen střídmá délka epizod, ale i fakt, že se tu sice pořád něco děje, ale v "drsnosti" a "osudovosti" se Tulsa king nemůže se svými sourozenci měřit. I finále je sice dostačující, nicméně kdo by snad čekal něco ve stylu vězeňské vzpoury v Mayor Of Kingstown, nebo přestřelek v Yellowstone, ten bude celkem zklamán.Ohromný přínosem pro tuhle poměrně nenápadnou sérii je pak samozřejmě naprosto vynikající Sly, který si svého gangstera ze staré školy (který navíc nijak nezastírá že už je prostě starej) užívá na maximum a jeho charsima by mu mohlo 99% mužů závidět...80% ()

Lachtaan

Sylvester Stallone je takový borec, že i v tomhle věku dokáže utáhnout roli nekompromisního mafiána a místo toho, aby ji zkoušel v nějakém zaměnitelném béčkovém filmu, po němž neštěkne ani jorkšír, dostali jsme jeho stále neutichající testosteron formou povedeného televizního krimidramatu v kulisách nehostinné Oklahomy. První půlka série má rozhodně větší drajv, ale po událostech zbytku stejně stojím ve frontě na oznámené pokračování. [viděno na SkyShowtime] ()

Vironey

Sympatická oldschool gangsterka, která je stále cool - asi jako váš děda, co v 85 sice zobe GS Condro, přemílá si v seschlé puse zuby a stěžuje si na bolavá kolena, ale pořád umí stáhnout králíka, naštípat metrák dříví a vyžahnout 8 slivoviček a odejít po svých. Sly je už taky taková trochu seschlá švestka s přemírou botoxu a make-up na něj hází, zdá se, uhelnicí, ale přesto na to pořád má. Protože je to prostě Sly, a když bude chtít, tak sejme šípem i vrtulník. ()

JohnSmith

Začátek vypadal velice dobře, ale po třetím čtvrtém dílu to ztratilo dech a už se jen nudně tlachalo a tlachalo, sem tam se něco stalo, ale žádný zvrat. No a závěr? Malá a špatně natočená přestřelka a happy end. No, dám druhé sérii šanci, ale nevím nevím. ()

drackula

Zo začiatku som sa obával, že jedinou ambíciou seriálu je byť zábavný. Postupne sa však pritvrdilo a aj keď niekedy uprostred nedalo moc rozpoznať, kam chce vlastne Tulsa King kráčať, záver ma presvedčil, že aj vážnejšia rovina funguje. Stallone urobil pre svoju postavu maximum a potešili ma aj niektoré vedľajšie úlohy a ich osudy. Vytváranie "rodiny" nebolo prepálené aj keď si občas odskočilo do vtipnej roviny. Záver som nečakal a (ne)príjemne ma prekvapil. Jediné čo ma trochu sklamalo bol Waltrip, z ktorého sa dalo vyťažiť viac. Na druhú sériu sa ale rád pozriem. SkyShowtime ()

herr_carter

Tohle mi vážně sedlo, nabouchaný senilní dědek Sly vyleze do moderní doby z lochu a začne všechno řešit po svém velice svérázným a vtipným způsobem. Ze začátku série čistokrevná komedie, postupem času trošku vážnější a drsnější, ale jako celek parádně vybalancované - dobrý nápad, natočit mafiánskou sérii s prvky komedie.............................moje hodnocení = 8 z 10. ()