Epizódy(9)

castor

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Staré časy jsou pryč, kroutí hlavou vysloužilý gangster Dwight Manfredi nad moderními vymoženostmi: způsoby komunikace, kafe jen do kelímku, kreditky či obchody, kde neberou hotovost. Přesto sype hlášky. Streamovací služba Paramount+ na to vůbec nejde špatně, s Taylorem Sheridanem několikrát pomohla do sedla stárnoucím hvězdám: Helen Mirren a Harrison Ford právě odstartovali se seriálem 1923, charismatický Sam Elliot táhl 1883 o Duttonových předcích, Kevin Costner roky vévodí oblíbené sérii Yellowstone. A teď Slyovo charisma… tvůrci na něm a jeho přednostech seriál vyloženě postavili. Stallone moc dobře ví, že je za vrcholem, nicméně sledovat ho v jeho první seriálové roli je obrovská radost. Právě Sheridan, ač nevypráví nějak objevně, si diváka stejně jako u Yellowstonu zaháčkuje velice rychle. Přitom i tady platí to samé: z hlediska příběhu se toho vlastně moc nestane a dění na obrazovce by se dalo bez větších obtíží vměstnat do menšího počtu epizod. Ale prostě Sly je Sly. Gangstera, jehož vyjednávání je založené hlavně na přesně mířené ráně, mu každopádně věříme měrou vrchovatou. Máme tu šéfa motorkářského gangu, zkorumpované poldy i federální agenty, kteří z přítomnosti bývalého newyorského kápa nejsou nadšení, a hlavně Dwightovy bývalé kumpány (kteří určitě sehrají podstatnou roli u avizované druhé série). Rozhodně nečekejte akční hody, když už ale akce přijde, přál bych si ji intenzivnější a syrovější. Tak třeba příště. ()

filmfanouch

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Taylor Sheridan získal výrazné renomé díky filmovým scénářům k filmům jako první Sicario či jím režírované Wind River, více se ovšem Sheridan věnuje seriálům. Jeho Yellowstone se dočkal již 5. sérií a dvou prequelů, Mayor of Kingstown s Jeremy Rennerem se dočkalo již 2. sérií, těch se nakonec dočká i Tulsa King. Sylvester Stallone se vůbec poprvé objevuje v hlavní roli nějakého seriálu, jeho kooperace s Taylorem Sheridanem je poté šťastnou volbou.  O hereckých kvalitách Sylvestera Stallonea se často vedou spory, on sám sice několikrát ve své kariéře dokázal, že hrát umí (první a šestý Rocky, první Creed, první Rambo), od původního plánu, který počítal s tím, že bude Stallone pracovat s těmi největšími tvůrčími esy, se ovšem Stallone nakonec stal spíše akční hvězdou, kdy se nevyhnutelně na Stalloneho bude vzpomínat především jako na akční legendu. Dwight "Generál" Manfredi je poté v kariéře Stallonea další výraznou úlohou, kdy sice Generálovi nechybí drsné atributy průměrného charakteru ztvárňovaného Stallonem, zároveň jde ovšem o člověka, který si odseděl výraznou část svého života ve vězení, kriminální činnosti se přitom odmítá zbavit, zároveň se musí potýkat s nějakými traumaty z minulosti, do velké míry jednoduše splňuje atributy antihrdiny.  Carlitova cesta Briana De Palmy též pojednává o zločinci, který si odseděl trest, Carlito Al Pacina se ovšem hodlá od kriminální činnosti vzdálit v moment, kdy najde dostatečný zdroj financí, který mu zaručí bránu k novému životu. Dwight Manfredi je na tom jinak. po 25 letech vězení je místo New Yorku poslán do zapadákova Tulsa, dochází mu, že se již nachází v poslední fázi života, přesto po 25 letech života vlastně nemá šanci na nějaký nový začátek. Ke Generálovi je vlastně těžké hledat jakékoliv sympatie i přes Stalloneovo nesmrtelné charizma, pouť v rámci 9-dílné první série je ovšem s králem Tulsy dostatečně zábavná.  Sheridan a zbylý scenáristický tým sice nepřicházejí s kdovíjak novými formulemi k zajetému formátu o starém kriminálním ševci, který se nadále snaží držet svého kopyta, přesto je ve výsledku servírováno dostatek emocí, je přitom snadné sjet většinu epizod naráz, protože jednotlivé epizody mají tempo, nešustí papírem, především se těží z toho, že je Generál ze staré školy a snaží se aplikovat stará pravidla v pro něj novém světě, i skrze střetávání dvou světů dokáže Stallone předvést slušné herecké kreace.  Obavy tak mohou snadno přijít s faktem, že příběh Tulsa King nekončí, kdy je celá ta sázka na natahování do budoucna možná přeci jen krapet škoda. Tulsa King je příjemnější v momentech, kdy jede spíše na vážnější notu, sázení na humor je někdy možná krapet příliš. Tulsa King tak možná sice láká na 1. výraznou televizní roli Stalloneho, mimo jeho herectví a slušně nastavený scénář jde pořád pouze o slušný nadprůměr, který ovšem možná až příliš působí po tvůrčí stránce rutinně a nelákavě. Nejsympatičtější je tak skutečně pokus o to skloubit koncept staré gangsterké školy s moderním světem, kdy pochopitelně musí dojít i na motorkářské gangy či kriminalistické organizace, příjemným překvapením je ve finále i pár akčních scén, sílu má i několik dialogů, chvílemi se jen možná ukazuje, že Tulsa King skutečně nemá jasno v tom, čím chce vlastně úplně být. Bude se Tulsa King i v 2. sérii trochu hledat? Je to pravděpodobné, 1. série nicméně naznačuje, že by bylo zajímavé v tom hledání pokračovat s ním. Z tvůrčí dílny Taylora Sheridana toho vychází dost, i skrze dělbu práce je vlastně v součtu těžké odhadovat jeho procentuální roli v úspěšnosti, Tulsa King je ovšem sympatickou kriminální záležitostí, kdy Sylvester Stallone opět po čase působí dojmem, že našel roli, která ho naplňuje a zvládá v ní i dostatečně zazářit.... ()

grogodil

Je to rovnako priehľadná, prostoduchá a naivná zábava ako bol trebárs Reacher. Akurát tu je sympatický Sly a v tieni jeho charizmy šlo zakamuflovať prekvapivo dosť otravných klišé, ktoré som trebárs spomínanému Reacherovi nevedel tolerovať. Prvý krát jeho xicht ešte stačil, aby to trochu vyčnievalo a nezapadlo ako tuctové zameniteľné gangsterské béčko. Či si ale aj o rok ešte spomeniem, alebo či sa ešte budem mať chuť vrátiť, sám neviem. ()

M.i.k.e

mezi Yellowstone, všemi jeho prequely a blížící se druhou řadou Mayor of Kingstown přišel Sheridan s touhle odlehčenou story jednoho old-school mafiána, který po čtvrtstoletí ve vězení poznává pro něj úplně jiný svět, než ze kterého odešel za mříže. A aby toho nebylo málo, musí pro svoje pozávání vyměnit New York za Tulsu (což je pro něj ekvivalent výměny Prahy za Bruntál nebo Brno - pro Pražáky). Tulsa King si na nic nehraje a nechce být ničím víc než nenáročnou zábavou a tenhle účel plní na jedničku. Nahrává tomu nejen střídmá délka epizod, ale i fakt, že se tu sice pořád něco děje, ale v "drsnosti" a "osudovosti" se Tulsa king nemůže se svými sourozenci měřit. I finále je sice dostačující, nicméně kdo by snad čekal něco ve stylu vězeňské vzpoury v Mayor Of Kingstown, nebo přestřelek v Yellowstone, ten bude celkem zklamán.Ohromný přínosem pro tuhle poměrně nenápadnou sérii je pak samozřejmě naprosto vynikající Sly, který si svého gangstera ze staré školy (který navíc nijak nezastírá že už je prostě starej) užívá na maximum a jeho charsima by mu mohlo 99% mužů závidět...80% ()

kenkaku

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Za mě zcela ukázkový seriál ze staré školy. Zápletka nijak komplikovaná, Stalloneho charisma táhne seriál jako správný “italský hřebec”. Jako třešinky na dortu považuji vtipné vsuvky/narážky a přítomnost Stalloneho nejmladší dcery. Za (v dnešní době raritu) považuji logické uzavření řady (bez pocitu, že se řada usekla v polovině). ()

warrenur

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Velmi podarena zanrovka, kvalitne spracovana - Sheridan bol zarukou, ze to nebude paskvil. Fajnova hudba, zasadenie, slusny a stale sympaticky Sly. Ano, obcas vam to pride scenarovo genericke a proste, ako stastlivo a jednoducho Dwight-ova postava funguje, ale je to ZABAVNE. Silny nadpriemer. (rusil ma trochu element takmer genialneho computer geeka, ktory viedol biznis, ktory viedol a je po ruke, ked to treba do scenaru. To je barlicka v akcnych filmoch vzdy. Nieco nevieme, zozenieme si "hackera"...ach jo :) ) Opat sa brnklo na moju nostalgicku strunu. 70% Podarene. ()

yvona

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Sheridan dokáže využít charizmatické stárnoucí hvězdy(Kevin Kostner v Yellowstone, Stallone), vytváří skvělou atmosféru, ale po příběhové stránce mu to nějak nefunguje. A když se o to pokusil v 1883, byla to sladkobolná katastrofa. ()

Crosshair

3.5* Presne nekde mezi, nebyt Slye byl by to typicky prumer. Bohuzel se to nikdy uplne "nerozjede" a misty jde videt, ze vetsi rozpocet by se hodil. Snad dalsi serie zaradi vyssi rychlostni stupen. ()

messi@h

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Seriál mě navnadil prvními díly, které mají vtip, napětí a Sly v hlavní roli jen září, tryská z něj neuvěřitelné charisma. Byl jsem rád, že na stará kolena dostal roli v něčem, co vypadá jako inteligentní gangsterka. Bohužel, je zjevné, že Sheridan a spol. plánují tolik sezón, kolik divák snese. Takže po pár velmi slušných úvodních dílech sundají nohu z plynu a prostřední část série se propadne do utahaného šedivého průměru. Nápady (pokud nějaké mají) si scénáristé zřejmě šetří pro další série. Poslední dva díly se horko těžko vyšplhají zase aspoň ke snesitelnosti mírného nadprůměru, ale nejsou natolik skvělé, abych díky nim zapomněl na pachuť z prostředka série. Po první sezóně tak pro mě spíše zklamání, první díly byly neotřelé a velmi slušné, vytvořily u mě bohužel přehnané očekávání. Další sezóně asi šanci dám, minimálně aspoň pár dílům - ale upřímně, jen kvůli Stallonemu. ()

Kushina

Stalloneho první seriál? Proč sakra až teď?? Ten člověk má prostě na hraní drsňáka mafiána fakt talent. Svělý seriál se skvělým příběhem, zajímavé scénky, akce i dialogy. Nechybělo moc a dal bych 5*, ale něco mi tam pořád chybělo... každopádně se těším na další sérii. 85% ()

Dzoumen

Mafiánský seriál v hlavní roli Stalona je fascinující. Seriál je dost pomalý moc takový typ seriálů nemusím, ale tohle je výjimka! příběh nadchne až tak, že se do něj zažerete, ale pokud čekáte nějakou velkou akci, tak toho se moc nedočkáte, já jsem čekal každou epizodu, že se dočkám pořádné akce a nakonec jsem se nedočkal. ()