Bohatým rodičům se narodí ošklivé děti, a tak je nechají hýčkat personálem v odlehlé vile. Pak se ale objeví čínský velvyslanec, který tvrdí, že děti nejsou hloupé, ale vysoce inteligentní, a mohly by vyřešit problém USA i gravitace. (honajz)

honajz

Tak tohle jsem nečekal. Obával jsem se typické americké řachandy se spoustou pádů, bouchání do hlavy a prdění, ale toto je chytrá komedie se spoustou hlášek, parodujících kde co: představu, že bohatí musejí být krásní; Číňany, kterým se zatím nepovedlo jen zvládnout takovou drobnost jako gravitace; zvedající se ceny benzínu (ostatně celá situace tehdejších USA je dnes aktuální i u nás v Evropě); televizní sledovanost; miniaturizaci; americkou blbost; kuřecí fast foody; filmy o monstrech; vojenskou náturu; Laurela a Hardyho; muzikály a mnoho dalšího. Naštěstí to skutečně není třeskutý, ale spíše takový jemný, inteligentní humor, který si přitom bere to nejlepší ze slapsticku. Dokonce i Marty Feldman zde hraje umírněně a jeho role majordoma mi byla vlastně sympatická, když uvážím, o jak snadný výdělek nakonec šlo. Zazní zde i pár mouder ("Zvířata jsou přátelé, které Bůh stvořil pro ošklivé lidi.") nebo dobrých hlášek ("General Motors über alles."). A popravdě mne vůbec nenapadlo, že oba hlavní herci hrají dvojroli. Kurt Vonnegut je zde autorem textů několika písní. První opravdový komentář k filmu. ()

• Autor předlohy, Kurt Vonnegut Jr., je také autorem textů některých písní, které ve filmu zaznějí. (honajz)