Harka

• Tunisko Harka
Francúzsko / Nemecko / USA / Tunisko, 2022, 90 min (Alternatívna 84 min)

Mladík Ali si vydělává na živobytí nelegálním pouličním prodejem benzinu. S rodinou se nestýká, a až když přijde zpráva, že jeho otec zemřel, je nucen převzít zodpovědnost za své dvě mladší sestry. Má sice ještě bratra, ale ten záhy odjíždí za prací do přímořského resortu. Ali tak na všechny starosti zůstává sám, a není jich málo. Rodný dům je zatížen dluhy a policie zostřuje pátrání po pašerácích pohonných hmot… Snímek Harka byl uveden na festivalu v Cannes v sekci Un Certain Regard a po právu získal cenu pro nejlepšího herce. Adam Bessa dokázal excelentně vystihnout ambivalentní postavu Aliho od počáteční nečitelné plachosti až do tíživého, kafkovsky bezvýchodného finále. (MFF Karlovy Vary)

Aljak

Po scenáristickej stránke zaujímavý existencialistický námet, ktorý mal rozhodne potenciál. Ale to spracovanie bolo na môj vkus príliš nevýrazné a bohužiaľ aj mĺkavé. Aliho mi bolo pochopiteľne ľúto, a bolo len otázkou času, kedy už jeho pohár trpezlivosti pretečie. Ten záver mi pripomenul osud tuniského katalyzátoru Arabskej jari Mohameda Bouaziziho. Škoda, že Tunisania nenatočili film radšej o ňom, to by malo veru väčšie grády! ()

Mahowny

Fyalova drahota se už dostala i do Tuniska a tentokrát už je to bída skutečná. Film po celou dobu provází dusivá atmosféra zoufalství a beznaděje. Díky příběhu mladého muže, který toužil po lepším životě, ale dennodenně narážel na svět, kde nefunguje stát ani společenská smlouva, dostaneme šanci pochopit, proč k nám utíkají ti mladí silní muži ze Severní Afriky. To co by se ještě na začátku filmu mohlo jevit jako šílenství, se na jeho konci jeví jako pochopitelné vyústění celé situace. Tohle je real shit bída, tohle jsou real shit problémy. Film celou dobu drží tempo, příběh dobře graduje, herci hrají až na dřeň. Nedostalo to ceny pro politicky populární téma, dostalo to ceny, protože to je sakra dobrej film. Doporučuju. PS: Osobní zkušenost z tohodle prostředí, tohle není žádnej vylhanej příběh. Prostě se u nás fakt máme dobře a chce to občas vycestovat i jinam než do Chorvatska na kamínkovou pláž, aby nám to došlo. Sorry jako. Btw. 8 tisíc tuniských dinárů mělo v roce 2022 hodnotu mezi 50-60 tisíci CZK. ()

• "Harka", čo v preklade znamená "spáliť", je tiež tuniský slangový výraz pre migranta, ktorý nelegálne prepláva Stredozemné more na lodi. (MikaelSVK)
  • Prvý celovečerný film nakrútený v tuniskom meste Sidi Bouzid, kde sa začala tuniská revolúcia. Okrem tohto mesta prebiehala časť natáčania aj v letovisku Hammámet na severe krajiny. (MikaelSVK)
  • Inšpirovaný sebaupálením Mohameda Bouaziziho, ktoré vyvolalo tuniskú revolúciu a arabskú jar v rokoch 2010 až 2011. (MikaelSVK)