Rekviem za manžele Krafftovy

• Česko Oheň uvnitř: Requiem za Katiu a Maurice Krafftovy (festivalový názov) (viac)
Veľká Británia / Francúzsko / Švajčiarsko / USA, 2022, 84 min (Alternatívna 81 min)

Francouzský pár strávil dvě desetiletí natáčením průkopnických záběrů lávy a popela. Láska k soptícím obrům se jim však v roce 1991 stala osudnou. (Česká televize)

Sa.sa

Úžasné záběry, které jistě zaujmou svojí nádhernou a neuvěřitelnou silou Země a vulkánů... Musí to být jistě nádhera, ale jen na pohled... Dechberoucí a bezprostřední dokument.. Je síla jakou mají sopky sílu a opravdu není proti nim obrany či úniku... Ten konec stál za to, ano opravdu to byla chůze nad propastí... 🥰🥰 ()

Stanislaus

(AFO 2023) Jak zaznělo při uvedení filmu, rok 2022 byl nadmíru plodný, co se týče převyprávění příběhu o manželech Krafftových. Erupce lásky mě sice minula, Herzogův film jsem si už ale ujít nenechal. I když se film z 90-95% skládá ze záběrů, které pořídili Krafftovi, má díky Herzogovi v roli vypravěče silnou výpovědní hodnotu a přibližuje tak (doslova) spalující vztah těchto dvou vulkanologů. Samotné archivní záběry od různých vulkánů jsou i dnes naprosto dechberoucí a bezprostřední, kde se mi nejvíce líbily sekvence, na nichž se Krafftovi procházeli ve stříbrných oblecích před aktivní sopkou - skoro jako by člověk sledoval nějaký futuristický či dystopický film. Herzogovi se podařilo názorně zobrazit a popsat vývoj v estetice natáčení rozbouřených sopek, kde se Krafftovi posunuli od amatérských všedních záběrů až po úchvatně děsivé (či děsivě úchvatné?) scenérie, jejichž působivost byla ve filmu umocněna nepřeslechnutelným hudebním doprovodem. Díky komentáři má film místy dosti humorný nádech (viz zkoušení ochraných helem, záběry od gejzíru, či turisté u vulkánu), nicméně v popředí je hlavně pocta Krafftovým, kteří se odvážili vstoupit do pekla na Zemi a zaplatili za to nejvyšší daň. ()

Autogram

Peklo s hudbou? Alebo stvorenie sveta? Film je viac poetický so zábermi výbuchov a lávy, až sa zdá, že Krafftovci neboli vedci ale umelci. Je to, samozrejme, vec strihu, čo sa s množstvom nájdeného materiálu urobilo, a vytvorili tekéto requiem. No a prečo museli zomrieť? Asi aj ja by som si na mieste ostatných povedal, že keď tam sú dvaja takí odborníci na sopky, a neutiekli, tak sa asi nemôže nič stať. –––– Za těch 23 let jsem viděl už tolik výbuchů, že kdybych měl zítra zemřít, je mi to jedno. ()

Rocky62

O něco komplexnější, než Erupce lásky s častějšími a delšími záběry na úchvatný živel. Archivní záběry i po letech jsou dechberoucí a jen potvrzují fanatismus slavného páru, který nejednou unikl při pořizování snímků smrti o vlásek, až do onoho osudného dne, který tu je rovněž mysteriozně zmapován za asistence skvělého Herzogova vyprávění (na německý akcent je potřeba si zvyknout). Mistrně jsou nastíněny pokroky v jejich práci, kdy se od čistě vědeckých zájmů přesouvají k natáčení míst, které byly zdevastovány sopečnou erupcí a dalšími doprovodnými jevy. Ze záběrů je více cítit snaha o humanitární dopad a sdělení, že vulkán není jen fascinující přírodní síla, ale i nemilosrdná. Operní hudba činí z Rekviemu víc, než jen dokument. Mnohem více přiblíží vztah toho legendárního páru, který byl pro své hobby zapá....no, raději použiju Katiin výrok: "Bez sopek bychom nemohli žít" ()

pornogrind

Jak už jsem psal u dokumentu Fire of Love kterej je taktéž věnován sopkám(vulkánům) a manželům Krafftovým i já mám slabost pro sopky. Samozřejmě, že né tak chorobnou jako oni ale spíš z pohledu diváka. Nerad bych tyhle dva dokumenty nějak porovnával. Každej je zaměřenej tak trošku jiným směrem. Hodnocení stejně prozradí co mi sedlo víc. Pokud chcete dokument bohatší na informace volte spíš Fire of Love. Pokud dáváte přednost spíš audiovizuální kráse pak volte The Fire Within: A Requiem for Katia and Maurice Krafft. Pakliže ale máte rádi sopky(vulkány) pak je ideální volbou kouknout na oba dva dokumenty, protože oba rozhodně za vidění stojí. ()