Rasputin: Ďábel z masa a kostí

(TV film)
  • Veľká Británia Rasputin: The Devil in the Flesh
Dokumentárny / Mysteriózny
Veľká Británia, 2002, 56 min

Pořad, který lze zčásti označit za horor a zčásti za investigativní reportáž, odkrývá temný, sexuální a bestiální svět Rasputina, ruského antikrista. Postupně se přeneseme z děsivých sibiřských pustin od tamních tajných sekt až do Petrohradu, jehož majestátnost byla v rozporu se zlověstným utajeným světem saun a sexuální frustrace. Poznáme značně nepochopeného muže, který přišel z východu, aby šířil nový druh svatosti a přinesl zkázu carům. Díky nedávnému nálezu ztraceného spisu, jenž obsahuje výpovědi mnoha jeho blízkých přátel a známých, oživíme hlasy těch, kteří byli Rasputinovi nejblíže, jeho milenek, rivalů a stoupenců. Jejich hlasy doprovází bohaté a zajímavé sekvence, na jejichž základě si lze udělat jasnou představu o tom, co se odehrávalo v klášterech a lázeňských domech Rasputinova světa. (oficiálny text distribútora)

JohnnyD

Rasputin bol odrazom vtedajšieho Ruska - morálneho poklesku šľachty a spiatočníctva vidieckeho ľudu vracajúceho sa k pohanskému spiritualizmu - a nepriamo spolu-voviedol ruský ľud do záhuby komunizmu a oligarchie, z ktorého sa doteraz poriadne nedostal. Dokument nie je žiaden zázrak a nie je v ňom povedané nič svetoborné, napriek tomu o takej fascinujúcej osobnosti ako Rasputin nemožno nakrútiť nič nezaujímavé. ()

Rominator

V porovnání s dokumentem Rasputin - šílený mnich (2006) o dost slabší záležitost. Mnoho informací je ve filmu Rasputin: Ďábel z masa a kostí uvedeno maličko nepřesně. Grigorij Jefimovič Rasputin zde není například uveden jako důvod ke svrhnutí cara Mikuláše II. a jeho ženy carevny Alexandry Fjodorovny z dynastie Romanovců, protože svým skandálním životem a chováním podkopával jejich autoritu. ()

Stíba

O Rasputinovi jsem příliš mnoho informací neměl a proto byl pro mě tenhle dokument asi o něco zajímavější než pro ty, kteří hledali něco hlubšího. Každopádně dokument byl podle mě až zbytečně moc směřován k Rasputinově sexuální zvrácenosti a ocenil bych rovněž pečlivější začlenění jeho politického vlivu a spojitosti se samotnou rodinou a zejména pak s carevnou. ()

WANDRWALL

Jak to všechno vlastně s životem Rasputina bylo? Co dokument, to drobné změny v náhledu na tohoto svatého muži či antičlověka? Záměrně neužívám antikrista, neb možná byl víc věřící než celá rodina Mikuláše II. ()